Zabiegi, które niszczą włosy

Piękne włosy to marzenie wielu z nas. Musimy o nie dbać, ale rozsądnie – z niektórymi zabiegami pielęgnacyjnymi nie można przesadzać.

Spis treściPiękne włosy to marzenie wielu z nas. Musimy o nie dbać, ale rozsądnie – z pielęgnacją nie warto przesadzać. Zabiegi, które miały w zamyśle uczynić nas piękniejszymi, tak naprawdę nam szkodzą. Oto krótka lista czynników wysokiego ryzyka i kilka prostych, ale ważnych rad.Szczotkowanie i czesanie

Do urazów mechanicznych często dochodzi w wyniku naturalnego trybu życia. Włosy ocierają się o siebie, o ubrania, o poduszkę, ale też o szczotkę. Wbrew panującej opinii długie szczotkowanie włosów wcale nie jest zdrowe, bowiem naraża je na ciągłe złamania. Dlatego proponujemy szczotkować włosy w granicach zdrowego rozsądku.

Zobacz: Przygotuj swoje włosy na czas niepogodyCzesanie włosów w koki, kucyki i warkocze szkodzi im szczególnie – włosy przez to się rozciągają. Dochodzi do zmian w ich strukturze kreatynowej. Oczywiście zniszczony w ten sposób włos może się odbudować, ale trwa to pewien czas. Dlatego nie zalecamy spinania włosów w kok każdego dnia – dajmy im odpocząć.Uwaga na temperaturę

Suszenie, prostowanie i kręcenie włosów łączy jedno – wysoka temperatura, która wpływa na mechaniczną wytrzymałość włosów. Przez to zwiększa się ich szorstkość i przepuszczalność. Częste działanie na włosy wysoką temperaturą doprowadza też do zmian w strukturze włosa.

Czytaj też: Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o włosachNiektóre kosmetyki, preparaty do włosów i farby zawierają substancje zwiększające przepuszczalność ochronnej powłoki włosa. Powoduje to przenikanie wody do środka włosa i tam jej niszczące działanie. Dlatego powinniśmy unikać farbowania włosów, robienia ondulacji, rozjaśniania i zmiękczania, jeśli to nie jest konieczne.Promieniowanie UVA i UVB pochodzące od słońca czy specjalnych lamp powoduje, że włosy stają się suche i pozbawione elastyczności. Trzeba o tym pamiętać szczególnie latem i w trakcie wakacji. Najbezpieczniej jest chronić włosy przed promieniowaniem odpowiednimi okryciami głowy.

Czytaj: Pielęgnacja włosów? Naturalnie!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!