string(8) "szukanie" Zabiegi, które niszczą włosy

Zabiegi, które niszczą włosy

Piękne włosy to marzenie wielu z nas. Musimy o nie dbać, ale rozsądnie – z niektórymi zabiegami pielęgnacyjnymi nie można przesadzać.

Spis treści

Piękne włosy to marzenie wielu z nas. Musimy o nie dbać, ale rozsądnie – z pielęgnacją nie warto przesadzać. Zabiegi, które miały w zamyśle uczynić nas piękniejszymi, tak naprawdę nam szkodzą. Oto krótka lista czynników wysokiego ryzyka i kilka prostych, ale ważnych rad.

Szczotkowanie i czesanie

Do urazów mechanicznych często dochodzi w wyniku naturalnego trybu życia. Włosy ocierają się o siebie, o ubrania, o poduszkę, ale też o szczotkę. Wbrew panującej opinii długie szczotkowanie włosów wcale nie jest zdrowe, bowiem naraża je na ciągłe złamania. Dlatego proponujemy szczotkować włosy w granicach zdrowego rozsądku.

Czesanie włosów w koki, kucyki i warkocze szkodzi im szczególnie – włosy przez to się rozciągają. Dochodzi do zmian w ich strukturze kreatynowej. Oczywiście zniszczony w ten sposób włos może się odbudować, ale trwa to pewien czas. Dlatego nie zalecamy spinania włosów w kok każdego dnia – dajmy im odpocząć.

Uwaga na temperaturę

Suszenie, prostowanie i kręcenie włosów łączy jedno – wysoka temperatura, która wpływa na mechaniczną wytrzymałość włosów. Przez to zwiększa się ich szorstkość i przepuszczalność. Częste działanie na włosy wysoką temperaturą doprowadza też do zmian w strukturze włosa.

Niektóre kosmetyki, preparaty do włosów i farby zawierają substancje zwiększające przepuszczalność ochronnej powłoki włosa. Powoduje to przenikanie wody do środka włosa i tam jej niszczące działanie. Dlatego powinniśmy unikać farbowania włosów, robienia ondulacji, rozjaśniania i zmiękczania, jeśli to nie jest konieczne.

Promieniowanie UVA i UVB pochodzące od słońca czy specjalnych lamp powoduje, że włosy stają się suche i pozbawione elastyczności. Trzeba o tym pamiętać szczególnie latem i w trakcie wakacji. Najbezpieczniej jest chronić włosy przed promieniowaniem odpowiednimi okryciami głowy.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij