Zabójcy libido

Starszy niż rok
Alkohol, brak snu, leki - lista winowajców utraty zainteresowania seksem jest długa
 

Tracisz zainteresowanie seksem lub traci je Twój partner/partnerka? Wpływ na to może mieć kilka czynników fizjologicznych ale i psychologicznych. Sprawdź je. Problemowi można zaradzić.

Stres

Stres to najczęstszy zabójca libido. Problemy w pracy, kłopoty finansowe, problemy w związku lub z dziećmi mają ogromne przełożenie na to jak układa Ci się w łóżku. Dlatego musisz nauczyć panować się nad stresem. A jeszcze lepiej zrobisz – jeśli go wyeliminujesz.

Zrób podsumowanie sytuacji stresowych w ciągu dnia - może być nią nawet codzienne stanie w korku lub stale zawieszający się komputer. Te małe zdarzenia - kiedy połączą się w siłę - mają ogromny wpływ na Twoją psychikę. Dlatego najpierw je namierz, a  później zlikwiduj.

Zobacz: 15 sprawdzonych sposobów na stres

Nierozwiązane problemy

Częstym zabójcą libido są problemy w związku, a zwłaszcza te nierozwiązane. Bo kto ma ochotę na seks, jeśli w środku czuje ogromną złość lub ma żal do partnera?

Problem ten jest szczególnie istotny w przypadku kobiet. Dla nich emocjonalna bliskość jest głównym składnikiem pożądania. Jeśli jej nie ma – nie ma i pożądania seksualnego.

Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu na stałe jest poprawienie komunikacji w związku. Częste i szczere rozmowy mogą bardzo pomóc
.

Alkohol

Alkohol dostarcza nam w życiu wiele radości i poprawia nastrój, ale tylko na chwilę. Dodatkowo sprawia, że w trakcie seksu ludzie mają mniej zahamowań. Ale z drugiej strony – jego nadmiar może spowodować brak popędu seksualnego – zwłaszcza u mężczyzny.

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku umiar. Jeśli nie będziesz nadużywać alkoholu – problem minie.

Niewyspanie

Dużo pracujesz, masz dużo na głowie.. i nie masz czasu nawet się wyspać? A później dziwisz się, że nie masz tez ochoty na seks.

Nie ma innej rady jak sen, sen i jeszcze raz sen. Mała ilość snu powoduje zmęczenie. Zmęczenie z kolei hamuje popęd płciowy. I tak koło się zamyka.

Rodzicielstwo

Samo przyjście na świat dziecka i stanie się rodzicem nie spowoduje zaniknięcie popędu płciowego. Ale może do tego doprowadzić brak czasu, zmęczenie, nowe obowiązki i stres, który się z tym wiąże.  

Jeśli zostałeś rodzicem, postaraj zaplanować sobie dzień tak, że nie chodzić wiecznie zmęczonym. Może uda się porządnie wyspać popołudniu. A może przyda się opiekunka do pomocy?

Leki

Częstą przyczyną zanikania libido jest przyjmowanie następujących leków: przeciwdepresyjnych, na nadciśnienie, przeciwhistaminowych, antykoncepcyjnych, leczenie chemioterapią i branie leków na HIV.

Problem może rozwiązać zmiana rodzaju leków, rodzaju leczenia lub dawki. Ale nie możesz o tym zdecydować sam – musi to zrobić prowadzący Cię lekarz.

Słaba samoocena

Jeśli człowiek nie czuje się sexy i ma niską samoocenę, to trudniej mu być szczęśliwym w łóżku. Oczywiście można starać się zrzucić kilka zbędnych kilogramów czy zmienić wygląd, ale najlepiej jest zapomnieć o kompleksach.

Jeśli Twój partner ma problem z samooceną – porozmawiaj z nim/nią. Ta jedna rozmowa i porzucenie kompleksów może bardzo pomóc. Oczywiście najlepiej jest mówić sobie na co dzień, że się kocha tę drugą osobę bez względu na wszystko.

Nadwaga

Otyłość, nadwaga, te zbędne kilogramy.. tak, one też nie pozwalają odczuwać ochoty na seks. Zabijają. Są tez powodem niskiej samooceny.

Jeśli chcesz być szczęśliwy w łóżku – dbaj o siebie, o swoje ciało, o zdrowie. Jeśli będziesz podobał się samemu sobie – będzie z podobał się tez partnerowi.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to problem innego typu. Ale jeśli występuje u mężczyzny – może powodować strach przed stosunkiem. Strach przed tym, że nie będzie mógł być dobry w łóżku.

Nie ma na to innego sposobu jak rozpoczęcie leczenia zaburzeń erekcji. Kobiety powinny się jednak w tym kresie uzbroić w cierpliwość i być wyrozumiałe oraz czułe dla partnerów.

depresja,37386.html">Depresja

Leki na depresję obniżają libido. Ale nie można ich nie brać jeśli jest się chorym. Może się to wydawać niesprawiedliwe, ale innej rady nie ma.

Trzeba się wyleczyć, a później wszystko wróci do normy. Partner musi uzbroić się w tym czasie w cierpliwość i okazywać choremu dużo czułości.

Menopauza

Połowa kobiet skarży się na zmniejszenie popędu płciowego w okresie menopauzy. Temu okresowi życia towarzyszy dodatkowo suchość pochwy i bóle podczas stosunku. To może zniechęcać.

W tym czasie występuje też szereg innych zmian – w psychice, sposobie postrzegania siebie i świata. Działają hormony. Trzeba sobie z tego zdać sprawę i starać się czerpać radość z życia.

Intymność

Nie ma udanego seksu bez poczucia intymności. Radość osiąga się, gdy jest się szczęśliwym i rozluźnionym Dlatego dbaj o związek i intymność w nim. O relacje partnerów. Im więcej będzie intymnych sytuacji, romantycznych kolacji, wspólnie spędzanego czasu, tym seks będzie bardziej udany.

SZO, Medme.pl

Czytaj: Niskie libido – skąd się bierze?

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Pytanie: Ile czasu trwa Twój stosunek seksualny?

  Krócej niż 1 minuta

  1-5 minut

  6-15 minut

  16-30 minut

  Dłużej niż 30 minut

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA