} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Zabraknie szczepionek przeciwko gruźlicy? Producent wstrzymał dostawę

Szczepionki przeciwko gruźlicy się kończą, ponieważ jedyny ich dostawca nie wypuścił nowej partii na polski rynek. Za ich zapewnienie odpowiedzialne jest Ministerstwo Zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił się z prośbą do wojewódzkich oddziałów, by wyznaczyły minimum jedną placówkę w każdym województwie, która będzie mogła zająć się szczepieniem przeciwko gruźlicy.
Szczepionki w ampułkach
Źródło: 123RF
Spis treści

Rodzice dzieci są zaniepokojeni, że ich pociechy będą opuszczały szpital bez szczepienia. Co ważne, rzecznik GIS przekonuje, że nie ma żadnych powodów, by wpadać w panikę.

Reklama

Dlaczego dostawca nie wypuścił szczepionek na polski rynek?

Jak podaje Onet, poprzednia kontrola wykazała, iż miejsce miały nieprawidłowości w procesie wytwarzania szczepionki. Producent informował, iż obecny jest problem z „poziomem bakterii w produkcie finalnym”. Właśnie to było powodem wstrzymania dystrybucji na polski rynek. Lekarze obecnie korzystają z pomniejszających się zapasów w magazynie.

Reklama

Czy w Polsce zabraknie szczepionek przeciwko gruźlicy?

Rodzice zaczęli zadawać sobie pytanie, czy dla ich dzieci wystarczy szczepionek i czy noworodki będą miały zapewnioną odpowiednią ochronę zanim opuszczą szpital. Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, Jan Bondar uspokaja, że wszystkie dzieci zostaną zaczepione.

Obecnie stan magazynowy szczepionki pozwala na realizację szczepień obowiązkowych, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Z Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznej są nadal wydawane szczepionki do realizacji szczepień obowiązkowych” – dodaje Bondar.

Pracownicy medyczni są jednocześnie proszeni o rozważne korzystanie z pozostałych zapasów. Niestety do tej pory często produkty przeciwko gruźlicy były częściowo marnowane, a co ważne – dzięki jednej szczepionce można zaszczepić kilka niemowlaków.

Reklama

W szpitalach nie brakuje szczepionek

Sanepid będzie informował, gdyby pojawiły się jakiekolwiek trudności z dostępem do szczepionki. Na tę chwilę sytuacja jest pod kontrolą.

Jak podsumowuje Bondar „do chwili obecnej nie otrzymaliśmy żadnych informacji o zaprzestaniu szczepień lub problemu z pobraniem szczepionki do szczepień w jakimkolwiek szpitalu w kraju”.

Reklama

Czy gruźlica jest niebezpieczną chorobą?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia gruźlica każdego dnia zabija prawie 4,5 tysiąca osób. Jednak pomimo dużego odsetka zgonów leczenie gruźlicy przynosi coraz lepsze efekty. Od 2000 roku spadek śmiertelności spadł o 42 proc.

Celem WHO jest całkowite wyeliminowanie gruźlicy do 2030r.

Opracowanie: Katarzyna Pawlik

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!