Zaburzenia erekcji a ważne daty: walentynki, rocznice, wspólne wakacje

Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże somatyczne, hormonalne, ale też psychologiczne. Szczególnie często problemy z erekcją u młodych mężczyzn mają związek ze sferą emocjonalną. Problemy z erekcją po 30-stce, a nawet wcześniej, dotykają panów, którzy mają niską samoocenę lub złe doświadczenia seksualne, boją się kobiet, uważają seks za grzech, ale też takich, którzy działają pod zbytnią presją wyniku. Pod presją partnerki, pod presją oczekiwań i wzorców kulturowych, albo pod presją… daty. Tak – ważna data, na przykład Walentynki, również może wywoływać problemy z potencją.
Smutna kobieta i leżący obok mężczyzna

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Zaburzenia erekcji - definicja

Zaburzenia erekcji (po angielsku: erectile dysfunction, w skrócie ED) są dysfunkcją prącia, definiowaną przez Światową Organizację Zdrowia jako stałą lub nawracającą niemożność osiągnięcia bądź utrzymania wzwodu w czasie stosunku seksualnego. Chodzi więc nie tylko o brak gotowości do podjęcia współżycia, ale też problem z erekcją w czasie stosunku.

Zaburzenia erekcji dawniej nazywane były po prostu impotencją, jednak już 25 lat temu w Stanach Zjednoczonych zarekomendowano zaniechanie tego określenia, jako mającego pejoratywny, szyderczy wydźwięk. Obecnie w wielu krajach zamiast mówić o problemach z potencją, częściej używa się zwrotu ”zaburzenia erekcji”.

Zaburzenia erekcji, tudzież problemy z potencją, są jednym z najbardziej powszechnych a zarazem wstydliwych problemów dotykających współczesnych mężczyzn. Szczególnie problemy z erekcją u młodych mężczyzn są tematem tabu. Tylko w Polsce szacuje się, że zaburzenia erekcji ma od 1,5 do 3,5 miliona mężczyzn. Problem w tym, że można posługiwać się jedynie szacunkami. Większość panów do problemów z potencją się nie przyznaje, a leczenie zaburzeń erekcji wciąż jest rzadkością – decyduje się na nie około 15 procent dotkniętych tą dysfunkcją.

Problemy z erekcją - przyczyny

Mnogość przyczyn, które mogą wywoływać problemy z potencją jest tak ogromna, że jedynie wizyta u seksuologa pozwoli postawić właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie. Aczkolwiek, po wstępnym rozpoznaniu  może się okazać, że leczenie zaburzeń erekcji bynajmniej nie będzie zadaniem dla seksuologa, a na przykład psychiatry, czy psychologa terapeuty.

Jeśli chodzi o problemy z erekcją, przyczyny mogą być następujące:

  • Zaburzenia hormonalne, takie jak niedobór testosteronu.
  • Zmiany naczyniowe – na przykład niedrożność naczyń krwionośnych wskutek miażdżycy; uszkodzenie naczyń dostarczających krew do prącia
  • Choroby przewlekłe: miażdżyca, cukrzyca, niewydolność nerek i wątroby, stwardnienie rozsiane, choroby układu krążenia – na zaburzenia erekcji cierpi przeszło połowa osób z chorobą wieńcową i 15 procent uskarżających się na nadciśnienie
  • Choroby gruczołu krokowego – przerost prostaty, nowotwór prostaty
  • Choroby i urazy  kręgosłupa oraz rdzenia kręgowego, gdzie znajduje się ośrodek erekcji
  • Przyjmowanie leków – na przykład antydepresantów oraz obniżających ciśnienie tętnicze
  • Alkohol, papierosy i inne używki
  • Długotrwały stres
  • „Presja wyniku”

Reklama

Psychologiczne problemy z seksem u mężczyzn

Zaburzenia erekcji często mają podłoże psychologiczne, nerwowe, emocjonalne. I nie chodzi jedynie o życie w chronicznym stresie, czy depresję, ale też o napięcia wywołane chwilą. Tą chwilą…

Jak w każdej dziedzinie życia, nie każdy radzi sobie z presją wyniku, a w tym przypadku oczekiwanym wynikiem seksualnego zbliżenia jest satysfakcja partnerki (partnera) i związana z tym ocena sprawności seksualnej mężczyzny.

Od wieków silny wzwód stawiany był za punkt honoru i uważany za niezaprzeczalne świadectwo męskości. Ciężko się z takim mitem mierzyć, jeśli wzrastało się w jego cieniu, a przecież jest to udziałem ogromnej większości populacji. Męska psychika nie zawsze to obciążenie dźwiga. Dlatego tak często presja zbudowana na bazie przekazów kulturowych i środowiskowych, zmiksowana z cechami osobowościowymi (brak pewności siebie, lękliwość, nadwrażliwość) i swoistą historią (molestowanie, niepowodzenia seksualne itd.), wywołuje problemy z potencją.

Pod szczególną presją mężczyźni stawiają się (zazwyczaj sami) w takich sytuacjach, jak inicjacja seksualna czy pierwsze zbliżenie z nową partnerką.

Można też mówić o zjawisku presji daty: walentynki, rocznica, oświadczyny, noc poślubna, wyczekiwany weekend w górach tylko we dwoje… Są świece, romantyczna muzyka, nowa bielizna, świeża pościel i szczególne nastawienie: ma być oszałamiająco. Niestety – trzymając się  nośnej metafory zawartej w reklamie jednego ze środków na potencję  - w decydującym momencie konar nie chce zapłonąć. Co gorsza -  nerwowe próby wskrzeszenia ognia zazwyczaj w takiej sytuacji przynoszą efekt odwrotny. Tak właśnie działa psychika.

Problemy z erekcją po 30-scte - to pewnie głowa

Czynniki psychologiczne odpowiadają za około 10-20 procent przypadków zaburzeń erekcji. To wprawdzie dużo mniej, niż sądzono jeszcze 100 lat temu, gdy za problemy z potencją obwiniano męski mózg, nie mniej i tak należy uważać ludzką psychikę za jednego z najważniejszych sprawców męskiego nieszczęścia.

Emocje odpowiedzialne są w szczególności za problemy z erekcją w młodym wieku. Fizycznie wszystko jest w porządku, hormony buzują, ale zawodzi głowa. O ile problem z erekcją po 40 roku życia z większym prawdopodobieństwem może być wywołany czynnikami somatycznymi czy hormonalnymi, o tyle problemy z erekcją po 30-stce, a nawet u młodszych mężczyzn powodowane są głównie przez emocje, a mówiąc dokładniej: lęki, uprzedzenia, oceny, wyobrażenia, nałożone na siatkę kulturowych wzorców. Zaburzenia erekcji mogą dotknąć osoby, które mają niską samoocenę, boją się kobiet, mają nieudane doświadczenia na koncie, zostały upokorzone seksualnie, uważają, że seks jest grzeszny i nieczysty, boją się niechcianej ciąży, wyrosły w kulturze macho, były w młodości molestowane… Wymieniać można długo, a i tak nie wymienimy wszystkich okoliczności, które mogą prowadzić do zaburzeń erekcji, bo niezliczone są zakamarki ludzkiej psychiki i ludzkie historie. W odróżnieniu od problemów z potencją natury somatycznej czy hormonalnej, które pojawiają się stopniowo i utrzymują latami, zaburzenia erekcji o podłożu emocjonalnym mogą wystąpić nagle, bez wcześniejszych oznak nieszczęścia. Mężczyźni, którzy cierpią na tego typu zaburzenia erekcji przed stosunkiem, albo problemy z erekcją w czasie stosunku, często mogą osiągać pełen wzwód w innych okolicznościach - na przykład w czasie masturbacji, albo w czasie snu.

Zaburzenia erekcji - co zmienić w swojej głowie?

Zaburzenia erekcji natury emocjonalnej powodowane są określonymi reakcjami nie członka, a mózgu, który steruje organizmem. Lęk, który wyzwala się w związku z intymną sytuacją, powoduje że mózg przygotowuje organizm nie do seksu, a do ucieczki. Stąd zwiększony dopływ krwi do mięśni kończyn, a nie naczyń znajdujących się w penisie.

Leczenie zaburzeń erekcji o podłożu czysto emocjonalnym w zasadzie może się sprowadzać do swoistej psychoterapii, w czasie której terapeuta spróbuje rozpoznać drzemiące w umyśle pacjenta lęki i blokady oraz uwarunkowania społeczne i kulturowe, a następnie – pomoże wyeliminować to, co blokuje oraz nauczy nowych wzorców zachowań. Niestety, jeśli problem jest poważny, nie ma sensu zwlekanie z wizytą u seksuologa, niewielka jest szansa, że pomożemy sobie sami. Jedyną osobą, która, oprócz specjalisty, jest w stanie wydatnie odmienić sytuację, jest partnerka (partner) mężczyzny. I nie chodzi o to, by wchodził on w rolę terapeuty, natomiast duża dawka ciepła, akceptacji i mądrości z jego strony mogą być tym, co wyeliminuje albo złagodzi problem zaburzeń erekcji.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->