Zaburzenia seksualne a antykoncepcja hormonalna

zaburzenia seksualne
Źródło: 123RF
Naukowcy znaleźli związek pomiędzy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a zwiększonym ryzykiem występowania zaburzeń seksualnych u kobiet.
 

Kobiety stosujące antykoncepcja,37616.html">antykoncepcję hormonalną (doustną i inne także), częściej cierpią na zaburzenia seksualne. Badania opublikowane w "Journal of Sexual Medicine" (maj 2010) przeprowadzono na niemieckich studentkach medycyny. Co ciekawe, kobiety stosujące inne niż hormonalne środki antykoncepcyjne były w dużo niższej grupie ryzyka. Niższej nawet niż kobiety, które w ogóle nie stosują antykoncepcji.

Każdy może mieć problem

"Problemy seksualne mogą mieć wpływ zarówno na jakość życia jak i na samopoczucie. Niezależnie od wieku" - powiedziała doktor Lisa Maria Wallwiener z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech. "Zaburzenia seksualne występują bardzo często. Z szacunkowych danych wynika, że około 2 na 5 kobiet dotyka co najmniej jedno z wielu rodzajów zaburzeń. Najczęściej występującym jest niskie libido" - dodała Wallwiener.

"Kobiety wydają się być świadome, że zaburzenia seksualne są wywoływane przez różne czynniki, w tym stres i sam związek. Ale nasze badania wykazały dodatkowo, że duży wpływ może mieć stosowanie antykoncepcji hormonalnej" - dodali naukowcy Christian i Markus Wallwiener z Uniwersytetu w Tuebingen.

Badania na studentkach

W badaniach wzięło udział 1086 kobiet (2,5 proc. ogólnej populacji kobiet - studentek medycyny w Niemczech). Studentki wypełniały kwestionariusz w celu zidentyfikowania ich problemów seksualnych. Ponadto pytano je o palenie papierosów.

Okazało się, że 87,4 proc. badanych kobiet używało środków antykoncepcyjnych w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dodatkowo, 97,3 proc. było aktywnych seksualnie w ciągu ostatnich 4 tygodni.

Zobacz też: Implant antykoncepcyjny – skuteczność i skutki uboczne

Po wypełnieniu kwestionariuszy i ich ocenie, z badań wyłączono kobiety, które nie były aktywne seksualnie. Pozostało wówczas 1046 pań. Aż  32,4 proc. z nich dotknęły zaburzenia seksualne. 5,8 proc. spośród tych cierpiała na zaburzenia wysokiego stopnia - w tym zaburzenia libido. 1 proc. dotknęły zaburzenia pobudzania. U 1,2 proc. zmniejszyła się ilość wydzielanego śluzu. Aż 8,7 proc. cierpiało na zaburzenia orgazmu, a 2,6 proc. na problem satysfakcji po seksie. Dodatkowo 1,1 proc. skarżyło się na ból podczas stosunku.

Hormony mają wpływ

Uczestniczki badań, u których zaobserwowano zaburzenia seksualne, podzielono następnie na 4 podgrupy. Na te stosujące doustne, hormonalne środki antykoncepcyjne; niedoustne antykoncepcyjne środki hormonalne; antykoncepcję inną niż hormonalna i nie stosujące antykoncepcji.

Po ostatniej analizie okazało się, że najmniej narażone na zaburzenia seksualne są kobiety stosujące antykoncepcję inną niż hormonalna, później kobiety nie stosujące antykoncepcji i na końcu te, które stosują antykoncepcję hormonalną doustnie i w innej formie.

Czytaj też: Kalendarzyk małżeński – skuteczność, wady i zalety

Dodatkowo okazało się, że kobiety które palą papierosy mają częściej problemy na tle seksualnym.

"Journal of Sexual Medicine"

ZOBACZ TAKŻE

Seksuolog w epoce viagry

Zabójcy libido

Antykoncepcja w starożytności

Metoda antykoncepcyjna Yuzpe - antykoncepcja po

Dylemat Rodzica

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA