Zaburzenia snu przyczyną wypadków drogowych

Starszy niż rok
Nadmierna senność oraz zmęczenie kierowcy mogą być przyczyną nawet 3% wypadków drogowych. Wykazano, że 25% kierowców ciężarówek przynajmniej raz zasnęło za kierownicą.

Liczba wypadków drogowych jest istotnie skorelowana z sennością w ciągu dnia. Większość wypadków i katastrof odbywa się w czasie, gdy poziom czuwania jest najsłabszy, czyli między 1 a 5 rano lub gdy senność wyraźnie się zwiększa  - między 14 a 16. „Rytm okołodobowy ma duże znaczenie dla sprawności psychoruchowej”. – podkreśla dr n.med. Michał Skalski, psychiatra. 

Skutki bezsenności

Pacjenci borykający się z bezsennością przewlekłą nie stanowią większego zagrożenia dla ruchu drogowego. Ich podstawowym problemem nie jest senność w ciągu dnia, lecz zwiększone pobudzenie. Potrzeba snu zostaje zminimalizowana i tak naprawdę nie mogą spać ani w nocy ani w dzień.Tylko część pacjentów z bezsennością, która odczuwa senność w ciągu dnia, może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Największe zagrożenie stanowią kierowcy, którzy cierpią na nadmierną senność – hypersomnię, a szczególnie na narkolepsję. Ta choroba charakteryzuje się niespodziewanym, gwałtownym zaśnięciem, któremu może towarzyszyć także zwiotczenie mięśni. 

Po pierwsze, nie można pozwolić sobie na zerwaną noc, szczególnie w przypadku osób z bezsennością. Nie wolno prowadzić auta, jeśli w nocy spało się 2 h. Podróż samochodem powinien poprzedzać co najmniej sześciogodzinny sen. Po drugie, jeśli kierowca odczuwa nadmierną senność powinien się zatrzymać i zrobić sobie przerwę. Jeżeli ma to miejsce między 14 a 16, wtedy najlepiej się zdrzemnąć. Poza tymi godzinami, senność może być spowodowana zmęczeniem, niedotlenieniem czy po prostu monotonią jazdy.

Zobacz: Skąd nasz mózg wie, że należy iść spać?

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Na podstawie artykułu autorstwa dr Michała Skalskiego „Wpływ bezsenności na wypadki drogowe”, powstałego na potrzeby serwisu www.nabezsennosc.pl

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA