Zadbaj o wapń, będziesz mieć mocne zęby!

Dbając o zęby - ich zdrowie, mocną budowę i piękny wygląd, większość osób skupia się na zachowywaniu higieny jamy ustnej oraz poddawaniu się zabiegom stomatologicznym. Higiena niewątpliwie jest bardzo ważna, a zabiegi dentystyczne są dziś wysoko zaawansowane, ale nie można w tym wszystkim zapominać o kwestii, jaką jest dbanie o zęby od wewnątrz. Potrzebna jest zaś do tego odpowiednia ilość wapnia.
wapń a zęby

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Dlaczego wapń jest ważny dla zębów?

Wapń jest jednym z najważniejszych składników budulcowych zębów, a konkretnie – szkliwa, czyli twardej tkanki osłaniającej miękką miazgę zębów. Gdy jest go zbyt mało, zęby, tak samo jak kości, stają się słabsze. Nawet jeśli od razu nie są podatne na urazy mechaniczne, czyli nie pękają, nie łamią się i nie kruszą podczas gryzienia, można zacząć odczuwać skutki osłabienia szkliwa. Jednym z bardziej dokuczliwych jest nadwrażliwość zębów, czyli przenikliwy ból pojawiający się w reakcji na kontakt z zimnem, ciepłem, ale też bardzo kwaśnymi czy słodkimi pokarmami. Osłabione szkliwo sprawia też, że zęby są bardziej podatne na próchnicę. Częste odwiedzanie dentysty nie załatwi sprawy, próchnicy lepiej bowiem jest zapobiegać niż ją leczyć. Wzmocnienie zębów da więc wiele korzyści – także finansowych, gdyż można będzie zaoszczędzić na zabiegach stomatologicznych.

Jak zadbać o zęby?

O osłabione zęby może zadbać dentysta, na przykład wykonując zabieg remineralizacji szkliwa. Jest to jednak tylko doraźne złagodzenie problemu, najważniejsze jest zadbanie o zęby od wewnątrz. Organizm sam stworzy mocne zęby, wystarczy tylko dać mu do tego środki, czyli wapń. Pierwiastek ten ma do spełnienia wiele ról, łatwo więc o jego niedobory, ale jednocześnie nie powinno się do nich dopuścić, zwłaszcza gdy chodzi o poważne deficyty. W tym celu należy przyjrzeć się swojej diecie i wzbogacić ją o naturalne źródła wapnia. Jeśli spożywa się mleko i jego przetwory, nie będzie to trudne.

Wystarczy wypić szklankę mleka do śniadania, na kanapkach położyć dodatkowy plaster sera czy sięgać po jogurty i kefiry. W przypadku osób unikających takich produktów będzie to nieco trudniejsze, ale można posiłkować się rybami czy orzechami. Świetnym wyjściem jest też sięgnięcie po dobry suplement diety z wapniem, w dodatku taki, który będzie zawierał dodatkową substancję ułatwiającą jego wchłanianie, na przykład witaminę D3.

Gdy zadba się o tę kwestię i wesprze tym higienę jamy ustnej oraz korzystanie z pomocy dentystycznej, można będzie nie martwić się o stan swojego uzębienia.

Więcej o wapniu i jego roli w utrzymaniu zdrowych zębów możesz przeczytać na stronie www.vitrumcalcium.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->