Zadbaj o zęby w czasie ciąży

Ciąża oddziałuje na cały twój organizm. Kiedy oczekujesz na dziecko powinnaś zadbać także o zęby

Spis treści

Zadbaj o higienę

Panuje przekonanie, że ciąża odwapnia zęby oraz inne kości, jednak nie jest to prawdą. Podczas ciąży możesz zaobserwować pogorszenie się stanu zębów. Wszystko przez hormony ciążowe. Powodują one, że dziąsła stają się wrażliwe i „rozpulchnione”. Kobiety wtedy zaczynają delikatnie szczotkować zęby, podczas gdy na ich powierzchni gromadzi się duża ilość płytki nazębnej.

W efekcie gromadzące się bakterie mogą prowadzić do próchnicy. Kobieta w ciąży powinna zadbać o higienę całej jamy ustnej, nie tylko zębów i przestrzeni między nimi, ale także języka. Zaniedbania mogą prowadzić do infekcji, które jak twierdzą lekarze, mogą przenosić się przez krew do macicy i zagrażać dziecku.

Przyszła mama u dentysty

Nie ma przeciwwskazań, do wykonywania przez kobiety w ciąży podstawowych zabiegów stomatologicznych lub noszenia aparatu na zębach. Przyszłe mamy mogą oczyszczać i wypełniać ubytki oraz leczyć zęby w znieczuleniu miejscowym, jednak należy uprzedzić dentystę, aby użył znieczulenia bez leków obkurczających naczynia krwionośne.

Usuwanie zębów również jest możliwe, choć lekarze starają się go unikać w pierwszym trymestrze. W przypadku wystąpienia zapalenia dentysta poda pacjentce antybiotyk dozwolony w ciąży. Problemem może być zabieg stomatologiczny, które wymaga wcześniejszego wykonania prześwietlenia. Chodzi tu np. o leczenie kanałowe.

W pierwszym trymestrze zazwyczaj nie wykonuje się prześwietleń. Jeśli zachodzi taka konieczność, pacjentka powinna zostać okryta specjalnym fartuchem podczas wykonywania zdjęcia. Istnieją także nowoczesne metody prześwietleń takie jak radiowizjografia, które są całkowicie bezpieczne dla płodu.

Co odłożyć na później

W czasie ciąży należy jednak unikać zabiegów, które można odłożyć na później. Mowa tu zwłaszcza o dłutowaniu ósemek i zakładaniu implantów, ponieważ wymagają one znieczulenia ogólnego, które może być niebezpieczne dla dziecka. Wybielanie zębów również należy zostawić na później.

Nie ma badań, które mówią o wpływie wybielania zębów na płód. Przyszłym mamom nie podaje się także profilaktycznie fluoru, ponieważ jego przedawkowanie powoduje występowanie białych plamek na zębach dzieci. Leczenie zębów przy użyciu ozonu również może toksycznie wpływać na płód poprzez drogi oddechowe mamy.

Czytaj też: Katar przy ząbkowaniu u dziecka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!