Zagrożona armia plemników

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Naukowcy zbadali, kto w parze odpowiada za to, że nie możecie mieć dzieci.

Spis treści

Co piąta para w Polsce ma kłopoty z poczęciem dziecka. Coraz częściej wina leży po stronie mężczyzny, nawet w połowie przypadków starających się par. Lekarze przestrzegają: ich liczba będzie rosła.

Optymistyczne jest to, że leczenie panów jest łatwiejsze niż pań. W większości przypadków mężczyźni dostają od lekarzy wskazówki dotyczące zmiany trybu życia, a także receptę na środki wzmacniające, antybiotyki czy hormony. Niekiedy potrzebne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Zobacz: Słabe plemniki – częsta przyczyna niepłodności

Co szkodzi plemnikom?

Nawet u zdrowego mężczyzny może wystąpić problem z zapłodnieniem kobiety, gdyż jego plemniki mogą być zbyt powolne oraz może ich być za mało. Plemniki są niezwykle wrażliwe, reagują negatywnie już choćby na to, że ich właściciel pali papierosy. Jeżeli do tego nadużywa kofeiny, efekt jest spotęgowany. Substancje smoliste zmieniają DNA plemnika, co może szkodzić płodowi. Przyszły ojciec powinien zaprzestać palenia już przed planowanym poczęciem dziecka.

Oprócz kofeiny i tytoniu, kapryśnym plemnikom zaszkodzić może także...sport. Jest oczywiście zalecany i zdrowy, ale nie kiedy przesadza się z jego ilością. Naukowcy odkryli, że cykliści mają mniej plemników oraz cechuje je obniżona ruchliwość. Istotną kwestią są w tym przypadku także obcisłe spodnie i bielizna, które doprowadzają do przegrzewania się jąder. Podobnie działa sauna i gorące kąpiele.

Czytaj też: Pierwsze dziecko łagodzi obyczaje mężczyzn

Czytaj też:

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam