Zagrożona armia plemników

Naukowcy zbadali, kto w parze odpowiada za to, że nie możecie mieć dzieci.

Spis treści

Co piąta para w Polsce ma kłopoty z poczęciem dziecka. Coraz częściej wina leży po stronie mężczyzny, nawet w połowie przypadków starających się par. Lekarze przestrzegają: ich liczba będzie rosła.

Optymistyczne jest to, że leczenie panów jest łatwiejsze niż pań. W większości przypadków mężczyźni dostają od lekarzy wskazówki dotyczące zmiany trybu życia, a także receptę na środki wzmacniające, antybiotyki czy hormony. Niekiedy potrzebne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Zobacz: Słabe plemniki – częsta przyczyna niepłodności

Co szkodzi plemnikom?

Nawet u zdrowego mężczyzny może wystąpić problem z zapłodnieniem kobiety, gdyż jego plemniki mogą być zbyt powolne oraz może ich być za mało. Plemniki są niezwykle wrażliwe, reagują negatywnie już choćby na to, że ich właściciel pali papierosy. Jeżeli do tego nadużywa kofeiny, efekt jest spotęgowany. Substancje smoliste zmieniają DNA plemnika, co może szkodzić płodowi. Przyszły ojciec powinien zaprzestać palenia już przed planowanym poczęciem dziecka.

Oprócz kofeiny i tytoniu, kapryśnym plemnikom zaszkodzić może także...sport. Jest oczywiście zalecany i zdrowy, ale nie kiedy przesadza się z jego ilością. Naukowcy odkryli, że cykliści mają mniej plemników oraz cechuje je obniżona ruchliwość. Istotną kwestią są w tym przypadku także obcisłe spodnie i bielizna, które doprowadzają do przegrzewania się jąder. Podobnie działa sauna i gorące kąpiele.

Czytaj też: Pierwsze dziecko łagodzi obyczaje mężczyzn

Czytaj też:

Ocena użytkowników (4.00)

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy uważasz, że decyzja o szczepieniu dziecka powinna być dobrowolna?

  tak

  nie

  nie mam zdania