Dla Ciebie, na zdrowie!

Zakaz sprzedaży plastikowych talerzy i słomek. Szkodzą zdrowiu i środowisku

W 2021 roku ma wejść całkowity zakaz używania oraz sprzedawania plastiku tzw. jednorazowego użytku - wynika z nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani są przeciwni sprzedaży takich przedmiotów, jak: plastikowe talerze, sztućce, słomki czy patyczki do balonów. Poznaj negatywny wpływ plastiku na funkcjonowanie organizmu.
plastik
123RF
Spis treści

Kilka procent wszystkich plastikowych wyrobów finalnie trafia do mórz. Opakowania jednorazowego użytku są konsumowane przez zwierzęta żyjące w wodach, tym samym trafiając do łańcucha pokarmowego. W konsekwencji plastik może być spożywany przez ludzi.

Reklama

Co to jest mikroplastik?

Mikroplastik to niewielkie odłamki plastiku, które trafiają do ludzkiego organizmu wraz z pożywieniem. Ponadto zjadają go również zwierzęta morskie. Finalnie może trafić on nawet do krwioobiegu, niosąc negatywne konsekwencje zdrowotne.

Reklama

Spożycie mikroplastiku – wpływ na zdrowie

Nie wiadomo jednoznacznie jakie skutki przynosi spożywanie mikorplastiku, jednak pewne jest, że wpływ ten jest negatywny.

Najprawdopodobniej po konsumpcji takiej żywności może dojść w organizmie do reakcji alergicznej w układzie trawiennym, a także zmian endokrynologicznych. Mikroplastik może prowadzić do zapalenia tkanek oraz chorób przewodu pokarmowego.

Reklama

Gdzie można znaleźć mikroplastik?

Jednym ze źródeł mikroplastiku w codziennej diecie jest sól morska, gdyż jak wiadomo jest ona otrzymywana na skutek odparowania słonek wody.

Ponadto mikroplastik znaleziono także w:

  • owocach morza,
  • piwie,
  • wodzie mineralnej,
  • miodzie,
  • niektórych rybach.

Niestety żywność zostaje również skażona w czasie pakowania, bądź przetwarzania.

Reklama

Plastikowe słomki – globalny problem

Coraz więcej restauracji decyduje się na rezygnowanie z podawania drinków i napojów wraz z plastikową słomką, na rzecz chociażby produktu wykonanego z papieru, który pełni tę samą funkcję. W Europie, ale i w Polsce powstają kampanie, które mają na celu uświadomić ludzi i pokazać skalę problemu.

Unia Europejska dąży do tego, by zużyte produkty zostały poddane recyklingowi. Ma to co najmniej dwie korzyści – zmniejszy się problem zarządzania odpadami oraz zredukuje zapotrzebowanie na plastik.

Reklama

Dlaczego plastik jest szkodliwy?

Poza spożywaniem mikroplastiku należy również zwrócić uwagę na pojemniki plastikowe na żywność, puszki czy plastikowe butelki. Często zawierają one w swoim składzie związek chemiczny - Bisfenol A, który może mieć wpływ na pracę układu hormonalnego.

Na działanie Bisfenolu (BPA) narażone są zwłaszcza dzieci, gdyż ich organizmy nie mają jeszcze całkowitej umiejętności wydalania toksyn.

Reklama

Bisfenol – choroby

BPA zwiększa ryzyko wystąpienia takich dolegliwości zdrowotnych, jak:

  • schorzenia serca,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy,
  • schorzenia układu nerwowego.

Bisfenol może dostać się do organizmu poprzez układ pokarmowy (np. gotowanie kasz w woreczkach), oddechowy (pracownicy fabryk) oraz przez skórę (wkładanie bo buzi plastikowych zabawek).

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Jak zmarła Whitney Houston?
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!