Zamiast chudnąć - tyją

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Zaskakujące badania: co piąte dziecko kończące podstawówkę jest otyłe

Spis treści

Dane znamy dzięki badaniom w ramach Narodowego Programu Badań Dzieci, które tam niedawno przeprowadzono. Dzieci badane są w pierwszej i ostatniej klasie szkoły podstawowej w Anglii. Umożliwia to stałą kontrolę skuteczności różnych programów na rzecz walki z otyłością.

Zobacz też: Zdrowe sposoby na odchudzanie – porady dietetyka

Otyłość u dzieci i młodzieży

W ostatnim pomiarze uczestniczyło około milion uczniów. Stanowią oni mniej więcej 93 proc. wszystkich uprawnionych do badań dzieci.

"Badanych było około milion dzieci. U pięciolatków zauważono spadek odsetka otyłych z 9,8 - 9,4 proc. Gorzej wypadły badania u starszych dzieci. Otyłość u jedenastolatków wzrosła z 18,7 do 19 proc." - powiedział Tim Straughan, szef centrum badawczego.

Badania wykazały również, że największy odsetek dzieci otyłych był w Londynie. Najniższy zaś w południowej części regionu. Okazało się także, że otyłość jest rozpowszechniona bardziej na biedniejszych obszarach i w ubogich środowiskach miejskich.

Poznaj: 6 trików, które ułatwiają odchudzanie

"To wstyd, że dzieci kończące szkołę podstawową zamiast tracić na wadze, stają się otyłe. Oznacza to, że będziemy mieć więcej otyłych dorosłych w przyszłości. A to z kolei wiąże się ze wzrostem zachorowalności na cukrzycę typu 2 i różne choroby serca" - podsumowała Tracy Parker z centrum zdrowego odżywiania.

BBC

Zobacz: Odchudzanie: Jak szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kalorii?

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam