Zamienniki leków – najczęściej zadawane pytania

Zanim zrealizujesz w aptece receptę, przeczytaj, czym jest lek generyczny. Dowiedz się, jaki jest odpowiednik przepisanego ci preparatu, poznaj różnice między lekiem oryginalnym a zamiennikiem oraz sprawdź, ile kosztuje tańszy generyk.

Spis treściTo lek, który zawiera tę samą substancję czynną, dawkę i postać farmaceutyczną co lek referencyjny, dlatego może być z nim stosowany wymiennie. Leki generyczne nazywane są zamiennikami lub generykami.

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?Co to są zamienniki leków

Zamienniki leków zawierają te same substancje czynne, dawki i postaci farmaceutyczne co leki oryginalne i są tak samo skuteczne. Mogą różnić się od oryginalnych substancjami pomocniczymi, wielkością i kształtem. Te różnice nie mają znaczenia dla skuteczności terapii.Tak, genetyki muszą spełniać te same standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności co leki oryginalne – zgodnie z „Dobrą praktyką wytwarzania”.Leki generyczne kosztują przeciętnie od 20% do 90% mniej niż ich markowe odpowiedniki – większość generyków produkowana jest w Polsce, znikają więc koszty transportu leków. Producent zamienników nie ponosi też kosztów wieloletnich badań farmaceutycznych, klinicznych, toksykologicznych oraz rejestracyjnych, które muszą przejść wszystkie leki innowacyjne (oryginalne). Stąd bierze się niższa cena generyków, która nie oznacza gorszej jakości.

Sprawdź: Leki z domowej apteki? Tak, ale ostrożnie!Porównanie leków genetycznych

Badanie biorównoważności polega na porównaniu składu i parametrów fizykochemicznych preparatu generycznego z preparatem oryginalnym (generyk ma wykazywać te same właściwości, co lek oryginalny). 
Badanie biodostępności natomiast polega na zbadaniu, czy generyk osiąga to samo stężenie w organizmie człowieka co lek oryginalny.
Jeśli lek generyczny przejdzie te badania pozytywnie, może być dopuszczony do obrotu jako zamiennik.Proces rejestracji, jakości, bezpieczeństwa i skuteczności leku prowadzi Agencja Leków w każdym z krajów Unii Europejskiej lub Europejska Agencja ds. Produktów Leczniczych (EMA) w Londynie.Leki generyczne są dostępne w Unii Europejskiej dopiero po wygaśnięciu odpowiednich patentów chroniących lek oryginalny.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!