Zamierzasz urodzić? Wybierz Skandynawię

Starszy niż rok
Autorzy raportu „The State of World's Mothers" donoszą: jeśli przyszła matka chce uniknąć problemów związanych z porodem i wychowaniem dziecka, powinna zamieszkać w jednym z krajów skandynawskich.

Raport przygotowany został przez amerykańską organizację Save The Children – w zestawieniu ujęto aż 176 państw. W trakcie analiz brano pod uwagę m.in. stan zdrowia matek, śmiertelność wśród dzieci, wykształcenie czy zasobność kobiet.

Zobacz: Badania w ciąży

Gdzie najlepiej urodzić - ranking

W zestawieniu raportu czołowe miejsca zajmują Finlandia, Szwecja i Norwegia. Oprócz nich w pierwszej dziesiątce znajdują się także: Islandia, Holandia, Dania, Hiszpania, Belgia, Niemcy i Australia. Przyszłe matki unikać powinny za to krajów Afryki subsaharyjskiej (m.in. Demokratycznej Republiki Konga, Somalii, Nigerii i Czadu), które niechlubnie zamykają listę.

Zobacz też: Seks a ciąża

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Poród w Polsce

Na tle innych krajów Polska zajęła 28. miejsce i uplasowała się przed takimi państwami, jak Luksemburg, USA czy Japonia. W kwestii pomocy rodzącym kobietom i noworodkom możemy się jednak bardziej postarać – spośród krajów byłego bloku komunistycznego wyżej od nas znalazły się Estonia, Czechy, Litwa, a nawet Białoruś.

Autorzy raportu zaznaczają, że choć od 1990 r. większość krajów zrobiła ogromne postępy – liczba zgonów wśród matek zmalała ok. o połowę, a wśród dzieci o ponad 40 proc. – wciąż jednak blisko milion dzieci umiera w ciągu pierwszej doby od narodzin (pod tym względem Polska zajmuje siódme miejsce wśród państw rozwiniętych). Większości tych zgonów można w prosty sposób zapobiec, np. dzięki częstszym stosowaniu zastrzyków sterydowych czy lepszej dostępności do leków stosowanych w leczeniu sepsy.

Zobacz: Jak jeść w ciąży i nie przytyć?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Gdzie chciałabyś rodzić?

  w Szpitalu Miejskim

  w Klinice Położniczej

  w Prywatnej Klinice

  w domu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA