Zanim grypa wpakuje cię do łóżka…

Starszy niż rok
Parafrazując znane powiedzenie – przeziębienie i grypa znowu zaskoczyły Polaków. Przyczyny takiego obrotu zdarzeń są jasne – z początkiem każdej kolejnej zimy zapominamy o podstawowych zaleceniach, które pomagają uchronić się przed bakteriami i wirusami. Powinniśmy o nich pamiętać bez względu na to, jak się czujemy, bo nawet z pozoru niegroźne zakatarzenie może przerodzić się w coś poważniejszego. Szczególnie w trakcie tego sezonu (ze względu na niebezpieczny wirus AH1N1) należy stosować się do poniższych wskazówek.Parafrazując znane powiedzenie – przeziębienie i grypa znowu zaskoczyły Polaków. Przyczyny takiego obrotu zdarzeń są jasne – z początkiem każdej kolejnej zimy zapominamy o podstawowych zaleceniach, które pomagają uchronić się przed bakteriami i wirusami. Powinniśmy o nich pamiętać bez względu na to, jak się czujemy, bo nawet z pozoru niegroźne zakatarzenie może przerodzić się w coś poważniejszego. Szczególnie w trakcie tego sezonu (ze względu na niebezpieczny wirus AH1N1) należy stosować się do poniższych wskazówek.Jak uniknąć grypy?

Za większość zachorowań można bez wahania obwinić brudne ręce. Zwykle poświęcamy niewiele uwagi przedmiotom, których dotykamy (np. klamkom i poręczom); nie zaprzątamy sobie również myśli faktem częstego podawania ręki na powitanie. Tymczasem wiele wirusów przedostaje się do naszego organizmu za sprawą dłoni – zarazki osiadają na palcach, którymi bezwiednie pocieramy oczy i dotykamy ust. Można jednak łatwo temu zaradzić. Wystarczy często i dokładnie myć ręce mydłem, posiłkując się specjalnymi żelami antybakteryjnymi, które zmniejszają ryzyko zarażenia.W trakcie sezonu grypowego należy brać pod uwagę, że przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach zwiększa ryzyko zachorowania. Bakterie i wirusy za sprawą kaszlu i kichania bardzo szybko opanowują zamknięte przestrzenie, nawet jeśli osoba przeziębiona zakrywa usta. Lekarze ostrzegają, że zaledwie jeden chory przebywający w pomieszczeniu z 50 innymi ludźmi jest w stanie zarazić całą grupę. Dlatego też zaleca się unikanie podróży za pomocą komunikacji miejskiej oraz zakupów w przepełnionych sklepach.Przed zaciekłą bitwą z zarazkami warto uzupełnić zapasy w swojej apteczce. Podręczny zestaw lekarstw musi zawierać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki napotne i przeciwgorączkowe, witaminy (zwłaszcza wit. C), syropy wykrztuśne i farmaceutyki ułatwiające oddychanie. We wzorowej apteczce nie powinno zabraknąć chusteczek jednorazowych, żeli antybakteryjnych do rąk, pastylek na ból gardła oraz maści rozgrzewających. Ważny element stanowi także działający termometr. Na wypadek choroby warto zaopatrzyć mieszkanie w kilka dodatkowych produktów – pomogą nam w łagodzeniu dolegliwości – takich jak woda mineralna, herbata ziołowa czy bulion. Leki i leczenie grypy

Aby skuteczniej chronić się przed grypą, należy zażywać leki wzmacniające ogólną odporność. Kluczowa w tym wypadku jest witamina C, która nie tylko zmniejsza ryzyko przeziębień, ale też skraca czas ich trwania. W trakcie zimy warto również przypomnieć sobie niektóre babcine porady, zwłaszcza te dotyczące regularnego przyjmowania tranu. W obliczu początkowych symptomów przeziębienia lub grypy, naszą ostatnią deską ratunku mogą okazać się leki przeciwwirusowe, które można zażyć do 48 godzin od pierwszych objawów. Pomogą osłabić dolegliwości i szybciej wrócić do zdrowia. Ważne: należy pamiętać, że kaszel-lekarze-mowia-nie,3105377,1.html">zażywanie antybiotyków w przypadku grypy jest bezcelowe, ponieważ środki te działają jedynie na infekcje bakteryjne. 

Czytaj więcej: Poproszę coś na przeziębienie...W początkowej fazie choroby trudno przewidzieć, czy problem skończy się na katarze i zapchanym nosie – niekiedy nawet lekarz może mieć kłopot z odróżnieniem przeziębienia od grypy. Zazwyczaj zaziębienie ma łagodniejszy przebieg i pozwala nam normalnie funkcjonować. Grypa natomiast pojawia się nagle i w „pełnej krasie” – z dnia na dzień lądujemy w łóżku z gorączką, obolałymi plecami i zmęczeniem. W obu wypadkach nie można bagatelizować objawów, gdyż nieleczone mogą rozwinąć się w poważną infekcję, a nawet w zapalenie płucNagły urlop lub opuszczenie zajęć może pokrzyżować sporo planów, jednak w przypadku grypy ważne jest to, by nie „przechodzić” choroby. Niedoleczony pacjent prosi się o powikłania, które mogą być bardzo poważne, a w skrajnych przypadkach śmiertelne. Dlatego najlepiej przeleżeć kilka dni w ciepłym łóżku i wypocząć – dzięki temu organizm szybciej poradzi sobie z infekcją. A ty nie zarazisz przez przypadek swoich współpracowników i znajomych. W trakcie choroby warto przyjmować więcej płynów, niż na co dzień. Dodatkowa szklanka wody nie tylko pomoże w odkasływaniu wydzieliny – przyśpieszy również proces oczyszczania zatok. W przypadku grypy i przeziębienia najlepiej sprawdza się herbata z miodem i cytryną, napar z mięty, ciepły sok malinowy wymieszany z wodą oraz bulion, gdyż ogrzewają drogi oddechowe. 

Czytaj także: Co brać na przeziębienie? Infekcje bakteryjneKiedy najgorsze dni są już za nami, gorączka spadła, a bóle mięśni minęły, pierwsze kroki powinniśmy skierować do gabinetu lekarskiego. W trakcie wizyty lekarz ma obowiązek nas osłuchać i zbadać gardło, ponieważ infekcje mają tendencję do schodzenia w dół dróg oddechowych. Czasem pozostały po chorobie kaszel może oznaczać zapalenie oskrzeli, a nawet płuc. Dlatego też kontrolne konsultacje z lekarzem to nasz obowiązek.

Czytaj także: Co brać na przeziębienie? Infekcje wirusowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA