Porady

Zapalenie gruczołu Bartholina

2014-02-03

Dowiedz się, na co często chorują aktywne seksualnie kobiety i jakie są przyczyny, objawy i perspektywy leczenia zapalenia gruczołu Bartholina.

Zapalenie gruczołu Bartholina (bartholinitis) to schorzenie żeńskich narządów płciowych, które najczęściej występuje u aktywnych seksualnie kobiet w wieku 20-30 lat (ale może rozwinąć się również u kobiet młodszych lub starszych). Ocenia się, że około 2% kobiet na którymś etapie swojego życia będzie cierpieć z powodu tej choroby. Przebiega ona zazwyczaj z silnym bólem okolicy sromu narastającym przy siadaniu i zmianie pozycji. Często towarzyszy mu zaczerwienienie, obrzmienie lub pojawienie się guza w przedsionku pochwy. Choroba przebiega zazwyczaj z podwyższeniem temperatury ciała. Należy jednak pamiętać, że zapalenie gruczołu Bartholina może przebiegać także niemal całkowicie bezobjawowo.

Gruczoły Bartholina

Pochwa to długi średnio na 6-8 cm, zbudowany z mięśni i błony śluzowej, elastyczny i rozciągliwy przewód łączący szyjkę macicy z przedsionkiem pochwy będącym częścią sromu. Pochwa obejmuje penis podczas aktu seksualnego, na jej tylnym sklepieniu dochodzi do deponowania nasienia po wytrysku. Stanowi także drogę odpływu krwi podczas miesiączki oraz jest częścią kanału rodnego, który pokonuje płód podczas porodu.

Gruczoły Bartholina (gruczoły przedsionkowe większe) mają rozmiar ziarnka grochu i leżą po obu stronach przedsionka pochwy (po jednym z każdej strony). Ich zadaniem jest produkcja wydzieliny, która pojawia się w chwilach podniecenia seksualnego. Wydzielina zwilża i wygładza przedsionek pochwy, co ułatwia odbycie stosunku seksualnego. Przewody wyprowadzające wydzielinę, produkowaną przez gruczoły Bartholina, są zlokalizowane w okolicach dolnej części warg sromowych mniejszych.

Objawy zapalenia gruczołu Bartholina są uzależnione od jego postaci. Wyróżniamy postać ostrą i przewlekłą.

Czytaj więcej: Objawy ostrego i przewlekłego zapalenia gruczołu Bartholina

W przypadku wystąpienia objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.

Przyczyny zapalenia

Przyczyną zapalenia gruczołu Bartholina jest najczęściej zakażenie bakteryjne (głównie Neisseria gonorrhoeae, Eschericha coli, Chlamydia trachomatis, Bacteroides sp., Staphylococcus sp., Streptococcus sp.). Na skutek infekcji dochodzi do obrzęku i „przytkania” ujścia przewodów wyprowadzających – produkowana wydzielina zaczyna zalegać w gruczole (tworzy się tzw. torbiel zastoinowa). Jeżeli dojdzie do zakażenia zalegającej w torbieli zastoinowej wydzieliny, tworzy się ropień (zbiornik wypełniony ropą).

Ropa to cuchnący, biało-żółty lub żółto-zielony gęsty płyn, składający się z martwych neutrofili (jedne z białych krwinek odpowiedzialne za odporność organizmu), bakterii i uszkodzonych tkanek.

Torbiel zastoinowa lub ropień powstałe w miejscu prawidłowego gruczołu mogą nawet osiągać rozmiar kurzego jaja. Objawy choroby wynikają z rozwijającego się stanu zapalnego, wywołanego zakażeniem bakteryjnym, a także z ucisku na otaczające struktury przez zmieniony chorobowo gruczoł.

Przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne, w wyniku którego dochodzi najpierw do zastoju wydzieliny w gruczole Bartholina, a następnie do jej zakażenia i wytworzenia ropnia. Toczący się proces zapalny wywołany zakażeniem bakteryjnym oraz ucisk na sąsiednie struktury przez zmieniony chorobowo gruczoł powodują wystąpienie objawów choroby.

Podejrzewasz u siebie zapalenie gruczołu Bartholina? Dowiedz się, jak powinna wyglądać wizyta u lekarza ginekologa

Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie objawów klinicznych i badania ginekologicznego przeprowadzonego z pomocą wziernika lub tzw. badania dwuręcznego. Czasami do postawienia rozpoznania konieczne jest wykonanie tzw. posiewu z wydzieliny gruczołu Bartholina.

Leczenie zapalenia gruczołów Bartholina podzielić można na dwie główne grupy leczenie zachowawcze i leczenie operacyjne. Terapie te obejmują zazwyczaj nacinanie nabrzmiałego ropnia i opróżnianie go z zalegającej ropy, celowaną antybiotykoterapię, marsupializację oraz leczenie objawowe w warunkach domowych.

Czytaj więcej o diagnozowaniu i leczeniu zapalenia gruczołu Bartholina

Zapalenie gruczołu Bartholina jest chorobą o często bardzo burzliwym i uciążliwym dla pacjentki przebiegu. Jednakże po zastosowaniu odpowiedniego leczenia jest całkowicie uleczalna.

Podkreślić należy, że nieleczone zapalenie gruczołu Bartholina może prowadzić do licznych komplikacji – tak miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Dlatego też po stwierdzeniu objawów zapalenia należy możliwie szybko skontaktować się z lekarzem ginekologiem celem włączenia odpowiedniego, celowanego leczenia.

Należy pamiętać także, że w rzadkich przypadkach choroba ta (pomimo wdrożenia odpowiedniego leczenia prowadzącego do wyleczenia) ma tendencję do nawracania.

Czytaj także: Zapalenie gruczołu Bartholina – czynniki ryzyka i zapobieganie

Podejrzewasz u siebie zapalenie gruczołu Bartholina? Wypełnij ankietę i sprawdź, czy masz do tego podstawy 

Czytaj też: Jak skutecznie leczyć torbiele gruczołu Bartholina?

Czytaj też: Ropień gruczołu Bartolina: objawy i leczenie

Zobacz także


Dołącz do nas