Porady

Zapalenie kaletek maziowych

2013-11-29

Jesteś entuzjastą sportu, ale niekoniecznie rozgrzewki? Pracujesz w niewygodnej pozycji, dużo czasu spędzasz przy klawiaturze komputera? Niepokoją cię puchnące, bolesne i sztywne stawy? Słusznie, możesz cierpieć na zapalenie kaletek maziowych – kolan, łokci, palców lub innych stawów.

Zapalenie kaletek maziowych (łac. bursitis) to, jak sama nazwa wskazuje, zapalenie jednej lub więcej kaletek maziowych (woreczków wypełnionych płynem). Kaletki maziowe znajdują się w punktach, gdzie mięśnie i ścięgna przesuwają się po kościach. Mają one na celu zmniejszenie tarcia, „nawilżenie” stawu i ułatwienie ślizgania się mięśni i ścięgien podczas ruchu. Gdy wystąpi zapalenie kaletki maziowej, staw staje się obrzęknięty i bolesny. Ból jest dodatkowo nasilany przez ruch. Zapalenie kaletek maziowych występuje najczęściej w obrębie stawu łokciowego, barkowego, biodrowego i kolanowego, ale może dotyczyć również innych stawów. Najczęściej rozwija się między 15. a 50. rokiem życia.

Zapalenie kaletek maziowych objawia się najczęściej bólem, tkliwością, obrzękiem oraz ograniczeniem możliwości ruchu w okolicy uszkodzenia (ból może dotyczyć wyłącznie miejsca, gdzie znajduje się kaletka, lub obejmować cały staw oraz nasilać się po ruchu). Dolegliwości mogą wystąpić nagle lub narastać powoli. Gdy odczucia bólowe ustępują, ich miejsce może zająć sztywność lokalizująca się w uszkodzonym stawie.

Objawy

Jeśli powyższym dolegliwościom towarzyszą takie niepokojące objawy, jak np.:

  • ogólne uczucie osłabienia,
  • gorączka,
  • ból lokalizujący się w wielu stawach/mięśniach,
  • długo utrzymująca się sztywność (szczególnie rano!),

należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza rodzinnego. Mogą być to pierwsze oznaki poważniejszych chorób, które wymagają natychmiastowej diagnostyki i leczenia.

Czytaj więcej: Leczenie zapalenia kaletek maziowych

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia kaletki maziowej jest uraz spowodowany zazwyczaj przez stale powtarzający się bodziec o małym lub średnim nasileniu (np. codzienne, długie pisanie na klawiaturze ze źle ułożonymi rękami). Uszkodzenie kaletki może również powstać w wyniku nagłego, silnego bodźca, takiego jak np. wymach kijem golfowym niepoprzedzony rozgrzewką, mocne szarpnięcie ręką przy grze w tenisa lub nogą podczas gry w piłkę.

Zapalenie kaletki maziowej może również rozwinąć się w wyniku infekcji np. w przebiegu kiły lub gruźlicy, a także w bardziej prozaicznych przypadkach, np. jako następstwo długiego klęczenia na zimnej, twardej powierzchni (zapalenie kaletki maziowej kolana).

Takie choroby, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) czy dna moczanowa, również mogą prowadzić do zapalenia kaletek maziowych.

Jeśli pomimo stosowania prawidłowego leczenia w domu, dolegliwości nie ustąpią w przeciągu 5 do 7 dni, należy udać się do lekarza rodzinnego. Razem z nim pacjent będzie miał możliwość podjęcia decyzji, czy wymagana jest konsultacja i leczenie u specjalisty (reumatologa, ortopedy).

Czytaj więcej: Zapalenie kaletek maziowych – odwiedź lekarza!

Pamiętaj – jeśli dolegliwości są bardzo nasilone bądź wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy przerwać leczenie domowe i natychmiast udać się do lekarza.

Sprawdź także, czy powinieneś rozważyć leczenie chirurgiczne zapalenia kaletki maziowej - TEST

Zobacz także

Wiadomości
Jak zapobiegać zapaleniu kaletek maziowych?
Wiadomości
Leczenie zapalenia kaletek maziowych
Wiadomości
Zapalenie kaletek maziowych – czy interwencja chirurgiczna jest potrzebna? TEST
Wiadomości
Zapalenie kaletek maziowych – odwiedź lekarza!
Wiadomości
(Prawie) wszystko o reumatyzmie

Dołącz do nas