Zapalenie mieszków włosowych - leczenie, przyczyny i objawy


 
Zapalenie mieszków włosowych jest uciążliwą dolegliwością, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Objawia się niewielkim zaczerwienieniem wokół włosa, a następnie zmienia się w pęcherzyk wypełniony ropnym płynem. Poznaj przyczyny i objawy, a także sposoby leczenia zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych wywołane jest najczęściej zakażeniem bakteriami. Mieszki włosowe to kanaliki, z których wyrasta włos. Znajdują się na powierzchni skóry i chronią ją przed uszkodzeniami. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia (np. w wyniku golenia) bakterie przedostają się do wnętrza mieszków i rozwija się stan zapalny.

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Zapalenie mieszków włosowych występuje w postaci krosty lub guzka otaczającego włos.  Rozpoczyna się od zaczerwienienia okołomieszkowego, a następnie pojawia się pęcherzyk, który jest wypełniony płynem ropnym płynem. Wykwitowi skórnemu może towarzyszyć świąd, pieczenie, ból, a także dyskomfort estetyczny.

Wrastające po goleniu włoski sprzyjają rozwijaniu się stanu zapalnego. Zakażony włos można usunąć, jednak zmiany często powracają i mogą mieć charakter przewlekły. Nie należy lekceważyć nawracającego zapalenia mieszków włosowych, ponieważ może ono przekształcić się w znacznie poważniejsze choroby takie jak figówka lub czyraki.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

  • Zakażenie bakteriami gronkowca złocistego, a także paciorkowca ropnego. Bakterie te atakują organizm gdy ma obniżoną odporność. Przyczyną infekcyjnego zapalenia może być także pałeczka ropy błękitnej, którą można zarazić poprzez kontakt ze skażoną wodą np. w basenie oraz bakterie takie jak: bielniki, wirus opryszczki, pasożyty i dermatofity.
  • Stosowanie maści, które zawierają kortykosteroidy i kortykotropinę.
  • Brak odpowiedniej higieny i źle dobrane kosmetyki do potrzeb skóry. Najlepiej wybierać te, które wykonane są z organicznych składników, gdyż chemiczne substancje dodatkowo podrażniają skórę i uszkadzają jej naturalną warstwę ochronną.
  • Golenie i depilacja podrażniają skórę, a także powodują mikrourazy, które są atakowane przez bakterie.
  • Ocieranie się odzieży o skórę, zwłaszcza na szyi i plecach.
  • Długie przebywanie na słońcu, które wywołuje popromienne zapalenie.

Zapalenie mieszków włosowych - leczenie

Aby nie dopuścić do zapalenia mieszków włosowych warto wprowadzić do swej codziennej higieny osobistej nawyk dezynfekcji maszynki lub depilatora przed każdym użyciem. Ograniczy to przedostawanie się bakterii do podrażnianej goleniem skóry. Można do tego wykorzystać wodę utlenioną bądź spirytus salicylowy. Są one dostępne w aptece bez recepty.

Jeśli pojawią się wykwity należy pamiętać, że nie wolno ich wyciskać. Wyciśnięcie wyprysku spowoduje rozprzestrzenienie się bakterii, a także wgniecenie części ropy w głębsze warstwy skóry, co pogorszy jeszcze stan skóry.

Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja dermatologiczna. Lekarz po obejrzeniu zmian dobierze skuteczne i bezpieczne leczenie. Najczęściej stosowane są maści zawierające fusydynian sodu, który posiada właściwości antybakteryjne. Środek stosowany miejscowo stopniowo leczy mieszki włosowe. W poważniejszych przypadkach dermatolog może zlecić przyjmowanie antybiotyków miejscowych lub doustnych. W czasie kuracji powinno się powstrzymać od depilacji i golenia.

Po zakończonym leczeniu należy zadbać o profilaktykę. Każde golenie i depilacja powinna zakończyć się nałożeniem łagodzącego kosmetyku, który będzie zawierał panthenol lub allantoinę. Konieczne jest również odpowiednie nawilżanie skóry.