Zapalenie oskrzeli i płuc - przyczyny, objawy i leczenie

Wiele chorób układu oddechowego zaczyna się od kaszlu. Jest on jednym z objawów, które towarzyszą zwykłemu przeziębieniu u dzieci i dorosłych, ale także może zwiastować zapalenie oskrzeli i płuc. Kaszel jest odpowiedzialny za oczyszczenie dróg oddechowych, zarówno z zalegającego w nich śluzu, jak i zanieczyszczeń powietrza. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o kaszlu i jakie są przyczyny zapalenia oskrzeli i płuc?
Zapalenie oskrzeli i płuc

Artykuł sponsorowany

Fot. 123RF

Spis treści

Dlaczego męczy nas kaszel?

Kaszel może być objawem problemów z układem oddechowym lub pokarmowym, często jest również reakcją na alergeny i zanieczyszczenia powietrza. Mimo tego, że przyczyn jego wystąpienia może być wiele, to mechanizm funkcjonowania kaszlu jest taki sam. Polega on na bezwarunkowym i głębokim wdechu, skurczu mięśni, a następnie wyrzuceniu powietrza z dróg oddechowych. Organizm w ten sposób pozbywa się zalegającego śluzu, śliny, zanieczyszczeń, a także większych elementów blokujących układ oddechowy. Jeśli kaszel pojawi się wraz z przeziębieniem i bardzo szybko ustąpi, nie ma powodów do niepokoju.

Gdy utrzymuje się on do 3 tygodni, mamy do czynienia z tzw. kaszlem ostrym, podostry trwa od 3 do 8 tygodni. Jeśli jednak trwa więcej niż 8 tygodni, można już mówić o kaszlu przewlekłym. Niestety, może być przyczyną poważnych chorób, takich jak: astma, refluks, zapalenie błony śluzowej nosa, a nawet nowotworu płuc.

Jakie są przyczyny nocnego kaszlu i jak sobie z nim radzić?

Kaszel bardzo często jest objawem, który pojawia się w nocy, a przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Jedną z nich jest suche powietrze, które podrażnia gardło, a co za tym idzie – przyczynia się do nocnych napadów kaszlu. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, na poziomie 40-50%. Pamiętać trzeba jednak o tym, by nie była ona większa, ponieważ sprzyja to rozwojowi roztoczy i pleśni. Inną przyczyną nocnego kaszlu może być refluks żołądkowo-przełykowy, gardło zostaje wtedy podrażnione przez cofającą się treść żołądkową. Aby złagodzić objawy tej choroby, można podłożyć pod głowę wyższą poduszkę lub dołożyć dodatkowy jasiek. Ważne, by znajdować się w pozycji półleżącej, niewskazane jest spanie na płasko.

Nocny kaszel jest także bardzo uciążliwym objawem zapalenia górnych dróg oddechowych u dziecka. Może być wywołany infekcją wirusową lub bakteryjną, alergiami, a także wspomnianym już suchym powietrzem. Dziecko nie zawsze potrafi wskazać konkretne objawy i źródło dolegliwości, dlatego nocny kaszel u dziecka może być niezwykle uciążliwy. Rodzice i opiekunowie powinni obserwować dziecko, aby móc jak najdokładniej przedstawić lekarzowi sytuację, z którą mają do czynienia. Więcej informacji na temat przyczyn nocnego kaszlu, a także sposobów jego leczenia u dzieci, znajdziesz tutaj: https://zekspertemodzieciach.pl/kaszel-u-dziecka-w-nocy-jak-sobie-z-nim-poradzic/.

Reklama

Różnica między suchym i mokrym kaszlem

Można wyróżnić dwa rodzaje kaszlu ze względu na obecność wydzieliny – suchy i mokry. Pierwszy, zwany jest nieproduktywnym i nie towarzyszy mu odksztuszanie. Mokry natomiast, jest kaszlem produktywnym, czyli wilgotnym. Jak jednak rozpoznać je prawidłowo? Trzeba zwrócić uwagę na to, jak kaszel brzmi i czy jest obecna wydzielina.

- Suchy kaszel objawia się w następujący sposób: brakiem odkrztuszanej wydzieli, uczuciem suchości w gardle, łaskotaniem w drogach oddechowych, potrzebą nieustannego odruchu kasłania, kasłaniem w nocy, głuchym, pustym dźwiękiem wydawanym podczas kasłania – czytamy na stronie https://dziennikzachodni.pl/kaszel-suchy-i-mokry-poznaj-roznice/ar/c14-14247109.

Kaszel suchy bardzo często przekształca się w kaszel mokry, który towarzyszy infekcjom i chorobom układu oddechowego. Powodować je mogą wirusy lub bakterie. Jeśli wydzielina jest żółta lub zielona, to przyczyną będą bakterie, jeśli jednak bezbarwna lub biała – wirusy.

Zapalenie płuc – przyczyny, objawy i leczenie

Każdego roku w Polsce na zapalenie płuc zapada około jedna osoba na 100, co daje około 300 000 chorych rocznie. Jest to choroba powszechna, która ma podłoże bakteryjne, a częstość zachorowań rośnie wraz z wiekiem. Czynników ryzyka, które sprzyjają wystąpieniu zapalenia płuc, jest wiele.

Poza podeszłym wiekiem, może powodować je palenie tytoniu, przewlekła niewydolność serca, cukrzyca, stosowanie leków, które mogą obniżać odporność lub przewlekła obturacyjna choroba płuc. Nie bez znaczenia może być także nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także spowodowana tym faktem – rozległa próchnica. Nadużywanie alkoholu i stosowanie narkotyków, może prowadzić do zachłyśnięcia, a w wyniku tego, zapalenia płuc.

Typowym objawem dla tej choroby jest kaszel, któremu często towarzyszy odkrztuszanie ropnej wydzieliny. Chory ma gorączkę, dreszcze, poty i ból w klatce piersiowej, który nasilać się może przy głębokim oddychaniu i kaszlu. Często występują także duszności. Badaniem, które może potwierdzić objawy zapalenia płuc jest RTG (uwidacznia zacienienie części miąższu płuc), a także podwyższony wynik CRP (wskazuje wzrost ilości białka, które występuje podczas zapalenia w organizmie).

Choroba spowodowana jest obecnością bakterii, w związku z czym konieczny jest antybiotyk, który zazwyczaj przyjmuje się około 7 dni.

Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli jest chorobą układu oddechowego, która nieleczona może przejść w zapalenie płuc. Można je podzielić na trzy stany – ostre (<3 tygodni), podostre (3-8 tygodni) oraz przewlekłe (>8 tygodni). Pierwsza forma jest zakażeniem wirusowym, druga może być wynikiem nadreaktywności oskrzeli, trzecia powodowana jest najczęściej szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Ostre zapalenie oskrzeli, bardzo często wywoływane jest przez te same wirusy, które atakują chorego przy przeziębieniu. Niestety czasami przechodzą na drogi oddechowe, przez co rozwija się zapalenie oskrzeli. Bardzo rzadko tę chorobę powodują bakterie. Do objawów można zaliczyć mokry kaszel, gorączkę, gorsze samopoczucie, ból mięśni, a nawet świszczący oddech. Chory jest rozbity i obolały, ale objawy zazwyczaj ustępują po około 6-7 dniach. Mimo tego, że kaszel może się jednak utrzymywać nawet 2-3 tygodnie, w większości przypadków, antybiotyki są zbędne. Powinno się je wdrożyć tylko w przypadku wystąpienia bakterii.

Leki wykrztuśne na kaszel mokry

W terapii leczenia mokrego kaszlu podczas zapalenia oskrzeli i płuc, pomocne są leki wykrztuśne. W aptece można znaleźć wiele preparatów w formie tabletek lub syropu, które oparte są na składnikach zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Warto wybierać te, które w swoim składzie mają substancje wykrztuśne oraz mukolityczne i sekretolityczne. Dzięki nim wydzielina zostaje rozrzedzona, a co za tym idzie – jej odkrztuszanie jest o wiele prostsze, zwłaszcza u dzieci. Jednym z takich preparatów jest Flegamina, która dostępna jest w aptece bez recepty. Zwiększa wydzielanie śluzu, wspomaga produkcję surfaktanu i stymuluje ruch rzęsek nabłonka oddechowego. Produkt ten skuteczny jest nie tylko przy infekcjach wirusowych, ale także bakteryjnych, stosowany jako wsparcie w antybiotykoterapii. Trzeba jednak pamiętać, że syropy wykrztuśne, powinno się stosować wyłącznie w ciągu dnia, aby nie nasilać kaszlu w nocy.

Reklama

Domowe sposoby na kaszel

Oprócz preparatów dostępnych w aptece, można także wykorzystywać domowe sposoby na kaszel. Ulgę przyniosą inhalacje z soli filologicznej, nawilżenie powietrza, a także napary z ziół. Osobę chorą, można oklepywać ręką złożoną w łódeczkę, aby ułatwić odksztuszanie wydzieliny. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Chory powinien pić duże ilości wody niegazowanej i wspomagać się herbatką z lipy, mlekiem z miodem lub herbatą z sokiem malinowym. Można także przygotować domowy syrop na kaszel z cebuli, buraka lub czosnku – nazywanego naturalnym antybiotykiem. Więcej informacji o domowych sposobach na kaszel, znajdziesz na stronie: https://dzienniklodzki.pl/sprawdzone-domowe-sposoby-na-kaszel-suchy-i-mokry/ar/c14-14080003.

Uwaga! Powyższe porady są wyłącznie sugestią, nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Bibliografia

  • https://imed24.pl/blog/kiedy-kaszel-staje-sie-powodem-do-niepokoju
  • http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2007/4/297_4_76_2007.pdf
  • http://conakaszel.pl/category/kaszlopedia/przyczyny-kaszlu/
  • https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/wywiady/70472,kiedy-kaszel-jest-objawem-choroby
  • http://www.medonet.pl/magazyny/koniec-z-kaszlem,jak-odroznic-kaszel-mokry-od-suchego-i-jakie-metody-leczenia-wybrac-,artykul,1729620.html
  • https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/65040,zapalenie-pluc

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!