Nowy sklep

już ON-LINE

Zapalenie pęcherza moczowego – wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

Spis treści

Zapalenie pęcherza moczowego to zdecydowanie najczęstszy stan zapalny dróg moczowych wywołany obecnością drobnoustrojów. Wnikają one do dróg moczowych i po namnożeniu się stają się przyczyną stanu zapalnego. W prawie 90% przypadków są to bakterie Escherichia coli, nazywane potocznie pałeczkami kałowymi, ponieważ powszechnie występują w jelicie grubym.

Czytaj też: Problem z zapaleniem układu moczowego

Kto może cierpieć na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wiąże się to z o wiele krótszą cewką moczową kobiet, umiejscowioną ponadto bardzo blisko odbytu, w którym bytują bakterie E. Coli.

Zobacz wideo: Badanie krwi i moczu - kiedy wykonać?

Zobacz też: Rak pęcherza

Ze względu na różnice w przebiegu i leczeniu zapalenie pęcherza moczowego dzielimy na :
- niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego,
- i nawracające zapalenie pęcherza moczowego.
Zakażeniu pęcherza moczowego sprzyja aktywność seksualna. Dochodzi wtedy do mechanicznego wprowadzenia drobnoustrojów do układu moczowego.

Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego najczęściej objawia się trudnościami w oddawaniu moczu, koniecznością częstego oddawania moczu, po którym ponadto może pozostawać uczucie niepełnego opróżnienia, oraz bólem w dole brzucha. Niektóre kobiety dotknięte zapaleniem pęcherza moczowego mogą mieć kłopot z trzymaniem moczu, czasem w moczu – w wyniku zapalenia błony śluzowej pęcherza – może pojawić się krew. Po zaobserwowaniu u siebie takich objawów należy udać się do lekarza, który – podejrzewając zapalenie pęcherza moczowego – zleci odpowiednie badania laboratoryjne. Potwierdzą one lub wykluczą występowanie bakterii i znacznej liczby leukocytów w próbce moczu.
Niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego dobrze reaguje na antybiotykoterapie. Zwykle nie wykonuje się badań obrazowych ani posiewu moczu. Dodatkowe badania robi się tylko wtedy, gdy dochodzi do nawrotu objawów w ciągu 1 do 4 tygodni od poprzedniego leczenia lub gdy objawy w ogóle nie ustępują.
Po leczeniu antybiotykiem lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie kontrolnego badania ogólnego moczu.

Sprawdź: Jak wykluczyć podejrzenie raka pęcherza

Nawroty zakażenia dróg moczowych częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle istnieje wyraźny związek pomiędzy stosunkami płciowymi a kolejnymi epizodami zakażeń moczowo-płciowych. Pewne znaczenie w predyspozycji do nawrotów zakażenia u kobiet może mieć też zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej końcowego odcinka cewki moczowej i pochwy (np. poprzez używanie środków plemnikobójczych) – obecność występujących tam fizjologicznie bakterii chroni przed zakażeniem bakteriami groźnymi dla dróg moczowych.

 

Reklama

Jak uniknąć zapalenia pęcherza moczowego

Nawracające zapalenie również leczy się antybiotykiem, ale dłużej (najczęściej 7–14 dni).

1. Pij duże ilości płynów. Zaleca się również picie dodatkowej szklanki wody przed stosunkiem płciowym, by sprowokować częste oddawanie moczu i nie dopuścić tym samym do namnażania bakterii.
2. Staraj się regularnie, często oddawać mocz. Zwłaszcza tuż po stosunku płciowym.
3. Unikaj stosowania podpasek, dezodorantów intymnych, dopochwowych środków plemnikobójczych oraz kapturków naszyjkowych. Pomaga to zminimalizować rozwój drobnoustrojów w pochwie, czyli w sąsiedztwie cewki moczowej.
4. Unikaj także kąpieli z bąbelkami oraz i innymi środkami chemicznymi, by nie dochodziło do podrażnień oraz wprowadzania bakterii do układu moczowego (np. poprzez jaccuzi).
5. Uważa się, że zakażeniom układu moczowego zapobiega także codzienne picie soku z żurawin.

W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego dodatkowo można stosować profilaktykę farmakologiczną:
1. Dopochwowe kremy z estrogenami.
2. Preparaty zawierające w swoim składzie probiotyki z rodzaju Lactobacillus stosowane dopochwowo np. Lactovaginal.
3. Leki przeciwbakteryjne w wybranych przypadkach mogą być także stosowane profilaktycznie – na zlecenie lekarza. Typowo stosowane leki to trymetoprym, osobno lub w połączeniu z sulfametoksazolem, nitrofurantoina albo cyprofloksacyna.
U wszystkich kobiet z częstymi nawracającymi zakażeniami układu moczowego zaleca się stosowanie niefarmakologicznych metod zapobiegających zakażeniom. Natomiast wybór metody profilaktyki farmakologicznej należy do lekarza. Dobierając terapię, weźmie on pod uwagę częstość zakażeń, ich związek z kontaktami płciowymi oraz preferencje pacjentki.

Pytanie użytkowniczki:
Czy to prawda, że gdy raz się nabawi zapalenia pęcherza moczowego, dolegliwość ta będzie wracała przez całe życie? Czy są szanse na całkowite wyleczenie zapalenia pęcherza moczowego?

Praktycznie zawsze możliwe jest wyleczenie pęcherza moczowego przy użyciu prawidłowo dobranego antybiotyku.
Gdy są problemy z całkowitym wyleczeniem zapalenia pęcherza najczęściej okazuje się, że chory cierpi na inną poważną chorobę układu moczowego, którą trzeba dalej diagnozować i leczyć.
Natomiast nawroty, czyli ponowne zapalenia pęcherza, mogą pojawiać się u niektórych kobiet nawet kilka razy w roku pomimo prawidłowego leczenia.

Poznaj: Najczęstsze choroby nerek

Czytaj też: Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny, objawy i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)