Nowy sklep

już ON-LINE

Zapalenie pęcherza - najczęstsza przyczyna wizyt u lekarza

Najczęściej przyczyną zapalenia pęcherza są bakterie, ale często za chorobę odpowiedzialne są wirusy, grzyby czy chlamydie, prowadzące do tzw. nierzeżączkowych zapaleń układu moczowego. Nadal bardzo częste, szczególnie u mężczyzn, są zakażenia wywołane przez dwoinkę rzeżączki.
To najczęstsza przyczyna wizyt u lekarza.
 

Częściej na zapalenie pęcherza chorują kobiety. Krótka cewka moczowa, "bliskość" narządów rodnych i mechaniczne narażenie na kontakt z bakteriami powoduje, że właśnie kobiety, szczególnie młode, często miewają problemy zdrowotne z tego powodu. Infekcji pęcherza może towarzyszyć zapalenie przydatków czy pochwy. Mężczyźni, poza zapaleniem pęcherza, narażeni są na rozwój zapalenia gruczołu krokowego, jąder i najądrzy, które często przechodzić mogą w postać przewlekłą.

Więcej: Zapalenie pęcherza moczowego – wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

Poznaj objawy

Zapalenie pęcherza daje bardzo przykre dolegliwości: pojawiają się bóle i pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu, bóle w okolicy nadłonowej, częste oddawanie małych ilości moczu, nykturia, czyli oddawanie moczu w nocy, występować może gorączka i dreszcze. Mocz bywa mętny, cuchnący, może również pojawić się krwiomocz. U kobiet objawy takie mogą wystąpić w krótkim czasie po odbyciu stosunku płciowego.

Czytaj: Najczęstsze stany zapalne u kobiet

Leczenie

Leczenie ostrego zapalenia pęcherza jest stosunkowo proste i skuteczne. Powinno być oczywiście prowadzone przez lekarza, który zleci badanie moczu i przepisze kurację lekami przeciwbakteryjnymi. Zastosowanie się do jego zaleceń oraz przede wszystkim usunięcie przyczyn choroby daje niemalże pełną gwarancję wyleczenia. Czasami wystarcza, że po odbytym stosunku kobieta zażywa zaleconą tabletkę przeciwbakteryjną i skutecznie zapobiega w ten sposób rozwojowi choroby. Bywa jednak, że choroba przechodzi w postać przewlekłą, która charakteryzuje się nawrotami i wymaga często przewlekłego stosowania leków, szczególnie, gdy infekcja obejmuje wspomniane wyżej przydatki u kobiet czy prostatę i najądrza u mężczyzn.

Czytaj też: Zapalenie nerek

Aby więc uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą zepsuć nam urlop, należy przede wszystkim zapobiegać rozwojowi choroby, np. unikając przygodnych znajomości, przestrzegając zasad higieny osobistej, a w razie potrzeby zgłaszać się niezwłocznie do lekarza, aby rozpocząć prawidłowe leczenie.

Piotr Borowiec

Przeczytaj także: Poznaj, zanim zaatakuje - nowotwory układu moczowego

Czytaj też: Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny, objawy i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często chodzisz do ginekologa?

  Nie byłam nigdy

  Raz na kilka miesięcy

  Raz w roku

  Raz na dwa lata

  Co kilka lat

  Tylko w czasie ciąży

  Gdy odczuwam jakieś dolegliwości