Porady

Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych

2014-01-07

Odczuwasz ból w okolicach stawu łokciowego, barkowego, skokowego lub kolanowego? To może być zapalenie ścięgna i pochewki ścięgnistej. Dowiedz się, jakie dokładnie daje objawy, co może je powodować i gdzie szukać pomocy.

Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych (łac. tendinitis et tendovaginitis) to – jak sama nazwa wskazuje – zapalenie ścięgna i/lub otaczającej go pochewki. Zapalenie dotyczy najczęściej obu wyżej wymienionych struktur, ale może również ograniczać się do jednej z nich.

Ścięgno można porównać do grubego, plecionego sznura łączącego mięsień z kością, co umożliwia wykonywanie ruchów. Gdy wystąpi zapalenie ścięgna, w uszkodzonej okolicy pojawia się obrzęk, ograniczenie ruchomości i ból, który dodatkowo nasilany jest przez ruch. Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych występuje najczęściej w obrębie stawu łokciowego, barkowego, skokowego i kolanowego, ale może dotyczyć również innych stawów (np. palców rąk).

Przyczyny zapalenia ścięgien

Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych objawia się najczęściej bólem, tkliwością, ograniczeniem ruchu oraz obrzękiem w okolicy uszkodzenia. Ból może wystąpić nagle lub narastać powoli oraz nasilać się po ruchu. Często po ustąpieniu bólu w miejscu uszkodzenia pojawia się sztywność (jako wynik narastającego obrzęku).

Warto pamiętać, jeśli powyższym dolegliwościom będą towarzyszyły takie niepokojące objawy, jak np.:

  • ogólne uczucie osłabienia,
  • gorączka,
  • ból nie ograniczający się tylko do jednego miejsca, ale dotyczący wielu stawów/mięśni,
  • długo utrzymująca się sztywność (szczególnie rano!),

należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza rodzinnego. Mogą być to pierwsze oznaki poważniejszych chorób, które wymagają wdrożenia szybkiej diagnostyki i leczenia.

Czytaj więcej: Jak można zapobiegać zapaleniu ścięgien i pochewek ścięgnistych?

Przyczyny zapalenia

Najczęstszą przyczyną zapalenia ścięgien i pochewek ścięgnistych jest uraz, spowodowany zazwyczaj przez stale powtarzający się bodziec o małym lub średnim nasileniu (np. długie pisanie na klawiaturze ze źle ułożonymi rękami). Uszkodzenie ścięgna może również powstać w wyniku nagłego, silnego bodźca np. rzut piłką nie poprzedzony rozgrzewką, mocne szarpnięcie ręką przy grze w tenisa lub nogą podczas gry w piłkę nożną. Innymi czynnościami, które mogą doprowadzić do zapalenia pochewek ścięgnistych, są m.in.: pielenie, grabienie, odśnieżanie, malowanie, szorowanie, kopanie łopatą. Utrzymywanie niepoprawnej postawy ciała, w pracy lub w domu, również może sprzyjać rozwojowi zapalenie ścięgien.

Czytaj więcej: Komu zagraża zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych?

Zapalenie ścięgien może również rozwinąć się w wyniku infekcji np. w przebiegu kiły lub gruźlicy lub w bardziej prozaicznym przypadku np. jako następstwo długiego przebywania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (zimno i wilgotno). Jednakże przyczyny infekcyjne należą raczej do rzadkich. Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) czy dna moczanowa również mogą prowadzić do zapalenia ścięgien i pochewek ścięgnistych. Niektóre leki, szczególnie antybiotyki z grupy chinolonów, mogą zwiększać ryzyko rozwoju opisywanej tu choroby.

Jeśli pomimo stosowania leczenia w domu dolegliwości nie ustąpią w przeciągu 5 do 7 dni, należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Razem z nim pacjent będzie miał możliwość zadecydować, czy wymagana będzie konsultacja i leczenie u specjalisty (reumatologa, ortopedy). Proszę pamiętać – jeśli dolegliwości są bardzo nasilone bądź wstąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, trzeba przerwać leczenie w domu i natychmiast udać się do lekarza.

Lekarzowi należy dokładnie opisać sytuację, która według pacjenta zapoczątkowała problem. Ułatwi to określenie przyczyny uszkodzenia ścięgna oraz udzielenie odpowiednich zaleceń co do dalszego leczenia domowego. Wczesna wizyta u lekarza pomoże w szybkim rozwiązaniu problemu. Zapobiegnie to ewentualnym przyszłym przewlekłym problemom ze ścięgnem. Zbagatelizowanie problemu tylko wydłuży czas leczenia i w przyszłości może powodować nawracanie zapalenia ścięgna i jego pochewki, a nawet jego następowe naderwanie lub zerwanie.

Czytaj więcej: Leczenie zapalenia ścięgien i pochewek ścięgnistych

Zobacz także

Wiadomości
Entezopatia - objawy, przyczyny i leczenie
Wiadomości
Jak można zapobiegać zapaleniu ścięgien i pochewek ścięgnistych?
Wiadomości
Leczenie zapalenia ścięgien i pochewek ścięgnistych
Wiadomości
Zapalenie rozcięgna podeszwowego - objawy, leczenie i ćwiczenia
Wiadomości
Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych – komu zagraża?

Dołącz do nas