Nowy sklep

już ON-LINE

Zapalenie uchyłków jelita grubego

Uchyłki jelita to inaczej kieszonkowate uwypuklenia ściany jelita, które mogą obejmować uwypuklenia całej ściany (uchyłki prawdziwe, rzadko występujące) lub fragmenty błony śluzowej przechodzące przez rozluźnioną warstwę mięśniową (c

Spis treści

Uchyłki jelita to inaczej kieszonkowate uwypuklenia ściany jelita, które mogą obejmować uwypuklenia całej ściany (uchyłki prawdziwe, rzadko występujące) lub fragmenty błony śluzowej przechodzące przez rozluźnioną warstwę mięśniową (częściej występujące uchyłki rzekome).

Uchyłki należą do chorób cywilizacyjnych, charakterystycznych dla krajów rozwiniętych. Częstotliwość występowania rośnie także wraz z wiekiem. Szacuje się, iż takie zmiany występują u połowy osób powyżej 50. roku życia.

Niedostateczna ilość błonnika powoduje nieprawidłowy pasaż treści jelitowej i zaparcia, co generuje wysokie ciśnienie w świetle jelita, które „wypycha” ściany jelita na boki. Dodatkowo z wiekiem dochodzi do osłabienia tkanek, które stają się podatne na odkształcenia. Najczęstszą lokalizacją uchyłków jest esica (około 90% przypadków), rzadziej inne fragmenty jelita grubego.

Reklama

Objawy choroby

Najczęściej uchyłki nie dają o sobie znać i są wykrywane przez przypadek w badaniach zlecanych z innych powodów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z uchyłkowatością.

W 20-30% przypadków pojawiają się następujące objawy:

  • ból brzucha w dolnym, lewym kwadrancie brzucha,
  • zaparcia lub biegunki (czasami występujące naprzemiennie),
  • wzdęcia i nadmierna produkcja gazów.

Jeżeli dojdzie do zapalenia uchyłków dołączają się także gorączka, dreszcze, bóle brzucha, możliwa jest biegunka.

W przebiegu uchyłkowatości mogą pojawić się powikłania, do których zaliczamy:

  • ostre zapalenie uchyłków,
  • przedziurawienie (perforacja) uchyłka,
  • ropień,
  • krwawienie/krwotok z uchyłków,
  • niedrożność.

W ostrym zapaleniu uchyłków występują: bóle brzucha, gorączka, narastają parametry stanu zapalnego (liczba leukocytów, OB, CRP). Konieczne jest podanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. W ciężkich przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Proces zapalny toczący się w obrębie uchyłków może powodować wytworzenie ropnia w miejscu uchyłka lub pomiędzy pętlami jelit. Pęknięcie uchyłka, a tym samym ściany jelita, powoduje rozszerzenie się stanu zapalnego na jamę otrzewnej i zapalenie otrzewnej (opis tej jednostki w odpowiednim module). Zakres zapalenia zależy od ilości „rozlanej” treści kałowej.

Krwawienie z przewodu pokarmowego w zależności od nasilenia, obciążenia oraz innych czynników może być leczone zachowawczo lub operacyjnie. Niedrożność jelita grubego wynika z zapalenia lub zwężeń wtórnie wytwarzających się do zapalenia. Objawy niedrożności zostały opisane w odpowiednim module.

Czytaj też: Rak jelita grubego – skąd się bierze i jakie są metody jego leczenia?

Zobacz: Jaką dietę stosować aby uniknąć raka jelita grubego?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)