Porady

Zapalenie żołędzi i napletka

2011-11-25

Zapalenie żołędzi i napletka to występowanie nacieku zapalnego u nieobrzezanych mężczyzn w obrębie żołędzi i pokrywającego ją fałdu skórnego, czyli napletka z towarzyszącym zaczerwienieniem, obrzękiem i bolesnością. Występuje w każdym wieku i może mieć wiele przyczyn. Najczęściej występuje w wieku poniżej piątego roku życia lub u aktywnych seksualnie mężczyzn. Może być związane z brakiem higieny, z obecnością stulejki, ale występuje również u mężczyzn dbających o higienę. Leczenie zapalenia żołędzi I napletka ma na celu zwalczenie infekcji, zapobieganie nawrotom i powikłaniom.

Do objawów zapalenia żołędzi i napletka należą:

 • zaczerwienienie napletka i żołędzi,
 • w przypadku zapalenia Zoona pojedyncza czerwono-brązowa wilgotna plama na żołędzi lub napletku,
 • obrzęk napletka,
 • ból prącia,
 • swędzenie prącia,
 • trudności w oddawaniu moczu,
 • obecność wydzieliny,
 • występowanie ranek, owrzodzeń.

Chłopiec, u którego występuje zapalenie żołędzi i napletka chwyta swoje genitalia i drapie się, żeby uśmierzyć świąd.

Poznaj: Schorzenia męskich narządów płciowych

Przyczyny zapalenia

Przyczyny zapalenia żołędzi i napletka są różnorodne. Choroba może być wynikiem infekcji, ale także reakcji alergicznej lub podrażnienia. Często nie da się jednoznacznie określić, co jest przyczyną choroby. Do najczęstszych przyczyn zalicza się:

 • brak higieny i gromadzenie się pod napletkiem mastki, która rozkładana przez drobnoustroje może wywoływać podrażnienia,
 • zakażenia grzybicze, głównie grzybami Candida,
 • zakażenia bakteryjne, najczęściej gronkowcowe,
 • reakcja na leki,
 • reakcje alergiczne na kosmetyki i środki antykoncepcyjne, prezerwatywy,
 • naciek komórek plazmatycznych (zapalenie Zoona), co związane jest prawdopodobnie z działaniem wilgoci i ocieraniem skóry prącia,
 • działanie obcych aktywnych enzymów,
 • uszkodzenie mechaniczne.

W wypadku zauważenia objawów zapalenia żołędzi i napletka, należy umówić się na wizytę, najczęściej u urologa, ale także u dermatologa. Po pomoc można udać się również do lekarza rodzinnego, jeśli ten ma doświadczenie w leczeniu tej choroby. Nie należy zwlekać z pójściem do lekarza.

Pilność wizyty jest uzależniona od stopnia nasilenia objawów i okoliczności - np. w przypadku planowanego urlopu lepiej rozpocząć leczenie przed wyjazdem, bo dolegliwości mogą narastać i skutecznie uprzykrzyć czas. Zapalenie żołędzi i napletka nie jest jednak stanem poważnym, w związku z tym nie należy zgłaszać się do szpitalnego oddziału ratunkowego, ponieważ ten zajmuje się udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych i poważnych przypadkach.

W czasie wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, tj. zapyta o dotychczasowy przebieg choroby, nasilenie i rodzaj objawów, poprzednie przypadki zapalenia żołędzi i napletka i sposób leczenia. Może spytać o stopień higieny oraz o życie płciowe, choroby towarzyszące (szczególnie ważna jest cukrzyca), przyjmowane leki oraz alergie.

Następnie obejrzy zmiany chorobowe na prąciu. W zależności od podejrzeń lekarza może okazać się konieczne pobranie wymazu lub wycinka do badania mikrobiologicznego lub patologicznego.

Złuszczony nabłonek napletka i żołędzi, łój i pot, a także resztki nasienia i moczu gromadzą się pod napletkiem w postaci białawej i cuchnącej mastki. W przypadku nieutrzymywania higieny dochodzi do nadmiernego gromadzenia się mastki, która może być pożywką dla drobnoustrojów. Sprzyjają temu wilgoć i wysoka temperatura, brak przewiewu, rzadkie mycie prącia. Utrzymywanie higieny jest szczególnie trudne, jeśli występuje stulejka, czyli zwężenie napletka utrudniające odsłonięcie żołędzi. Drobnoustroje produkują substancje, które mogą podrażniać i wywołują stan zapalny. Towarzyszy temu zaczerwienienie, ból lub swędzenie, i obrzęk.

Utrudnione i bolesne jest odciąganie napletka, co więcej, może to spowodować jego mikrouszkodzenia. Prowadzi to do zbliznowacenia i zwężenia napletka oraz rozwoju stulejki, jeśli to nie ona była przyczyną zapalenia.

Utrzymywanie kontaktów płciowych jest utrudnione, bolesne i może prowadzić z jednej strony do dalszego uszkodzenia napletka, a z drugiej strony do przeniesienia zakażenia na partnerkę. Z kolei istnieje ryzyko dołączenia infekcji innym drobnoustrojem, jeśli występują mikrouszkodzenia żołędzi napletka.

Zobacz też: Zapalenie żołędzi i napletka - objawy, przyczyny i leczenie

Do czynników ryzyka zapalenia żołędzi i napletka zalicza się:

 • obecność stulejki, nieobrzezanie,
 • brak higieny (należy dokładnie myć prącie, również pod napletkiem dwa razy dziennie),
 • cukrzyca (w cukrzycy znacznie podniesiony jest poziom cukru w skórze, co sprzyja zakażeniom, zwłaszcza grzybiczym),
 • aktywne życie płciowe,
 • wiele partnerek seksualnych,
 • korzystanie z publicznych basenów, saun,
 • noszenie nieprzewiewnej odzieży,
 • niedokładne płukanie odzieży w czasie prania,
 • nadmierne i zbyt częste stosowanie środków czystości w okolicach intymnych,
 • urazy napletka i żołędzi.

Diagnostyka ma najczęściej na celu wykluczenie innych stanów, które mogą przebiegać podobnie do zapalenia żołędzi i napletka. Wykonywane mogą być badania takie jak:

 • badanie mikrobiologiczne w celu określenia rodzaju patogenu, który podejrzewa się o wywołanie zapalenia;
 • pobranie wycinka ze zmiany, w celu wykluczenia poważniejszych chorób, takich jak erytroplazja Queyrata lub choroba Bowena; pobranie wycinka może być również potrzebne w przypadku wątpliwości oraz jeśli leczenie nie przynosi skutku.

Leczenie zapalenia żołędzi i napletka ma na celu przede wszystkim zwalczenie infekcji i towarzyszących jej objawów. Istotne jest też zapobieżenie powikłaniom takim jak zwężenie napletka i stulejka, zwężenie cewki moczowej, przewlekłe zapalenie i jego konsekwencje (rozwój stanów przednowotworowych prącia), zakażenia dróg moczowych. Elementem leczenia powinna być też edukacja chorego w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji narządów płciowych i konsekwencji ryzykownych zachowań seksualnych.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie polega zwykle na stosowaniu leków miejscowych takich jak metronidazol lub klotrimazol oraz słabych preparatów sterydowych. Stosuje się również okłady z rywanolem. Zwykle przynosi to poprawę, ale czasem konieczne jest doustne leczenie celowane po dokładnym ustaleniu rodzaju patogenu wywołującego zapalenie.

Aby osiągnąć powodzenie w leczeniu zapalenia żołędzi i napletka u mężczyzny chorego na cukrzycę konieczna jest kontrola glikemii. W przeciwnym razie infekcja może nie poddawać się leczeniu lub nawracać.

Higiena osobista

Niezwykle istotna jest higiena osobista - bardzo trudno wyleczyć infekcję nie usuwając czynników, które jej sprzyjają. Konieczne jest więc odpowiednio częste mycie prącia, również pod napletkiem, dokładne osuszanie prącia i odpowiedzialne zachowania seksualne.

Zmiana przyzwyczajeń

Jeśli przyczyną choroby nie jest infekcja, leczenie polega na eliminacji czynnika wywołującego stan zapalny - np. zmiana kosmetyków, zmiana przyjmowanych leków (tylko pod nadzorem lekarza!), dokładne płukanie odzieży w czasie prania.

Obrzezanie

W sytuacji, kiedy to obecność stulejki jest głównym czynnikiem sprzyjającym i utrzymującym zapalenia żołędzi i napletka, konieczny jest zabieg obrzezania [odnośnik do artykułu „stulejka”], czyli usunięcia napletka.

Obrzezanie jest też metodą leczenia w przypadku nawracających i opornych na leczenie przypadków.

Zapaleniu żołędzi i napletka może zapobiegać poprzez:

 • obrzezanie w przypadku obecności stulejki,
 • profilaktyczne obrzezanie,
 • utrzymywanie odpowiedniego poziomu higieny,
 • dobra kontrola glikemii w przypadku występowania cukrzycy (w cukrzycy znacznie podniesiony jest poziom cukru w skórze, co sprzyja zakażeniom, zwłaszcza grzybiczym),
 • prowadzenie odpowiedzialnego życia seksualnego, unikanie ryzykownych zachowań płciowych,
 • utrzymywanie kontaktów seksualnych ze stałą partnerką,
 • leczenie infekcji dróg rodnych partnerki,
 • unikanie korzystania z publicznych basenów, czy saun,
 • noszenie przewiewnej odzieży wykonanej z naturalnych tkanin,
 • dokładne płukanie odzieży w czasie prania,
 • unikanie środków czystości mogących wywoływać podrażnienia,
 • unikanie urazów napletka i żołędzi.

Najistotniejsze w przypadku występowania zapalenia żołędzi i napletka jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny osobistej. Jeśli lekarz zleci leczenie, należy cierpliwie konsekwentnie, często przez dość długi okres czasu stosować się do zaleceń.

Ponieważ chorobie sprzyja wilgoć i wysoka temperatura, powinno się zrezygnować z obcisłej bielizny. Leczeniu sprzyjać będą luźne, przewiewne ubrania wykonane z lekkich, naturalnych tkanin.

W leczeniu zapalenia żołędzi i napletka istotne jest konsekwentne stosowanie się do zaleceń lekarza. Czasem jednak choroba jest oporna na leczenie i nawraca. Warto wówczas rozważyć możliwość obrzezania, które polega na usunięciu napletka. Po zabiegu żołądź jest cały czas odsłonięta uniemożliwiając gromadzenie się mastki. Nadwrażliwość na dotyk szybko mija i żołądź przyzwyczaja się do kontaktu z bielizną. Efekt kosmetyczny jest zwykle bardzo dobry. Obrzezanie umożliwia utrzymywanie prącia w czystości i suchym środowisku, co sprzyja leczeniu.

Obrzezaniu można również poddać się profilaktycznie - zmniejsza to ryzyko zapalenia żołędzi i napletka i ich konsekwencji. Zdecydowanie obniża to ryzyko wystąpienia nowotworów prącia. Konieczne jest jednak takie zaplanowanie zabiegu, aby nie utrudniało to wykonywania codziennych czynności. Niedogodności towarzyszące operacji obejmują również: ból, obrzęk prącia i konieczność noszenia opatrunku, niemożność współżycia seksualnego przez kilka tygodni, nieestetyczny wygląd prącia do czasu zagojenia.

TEST
1.Zapalenie żołędzi i napletka występuje
a/tylko u chorych na cukrzycę mężczyzn
b/u kobiet aktywnych seksualnie
c/u nieobrzezanych mężczyzn
2.Do objawów zapalenia żołędzi i napletka nie należy
a/zaczerwienienie napletka
b/kaszel
c/ ból lub świąd
3.Do przyczyn choroby zalicza się:
a/brak higieny
b/zakażenia grzybicze i bakteryjne
c/wszystkie powyższe
4.Leczeniem zapalenia żołędzi i napletka zajmuje się
a/urolog lub dermatolog
b/kardiolog lub pulmonolog
c/radiolog lub patomorfolog
5.W leczeniu nie stosuje się
a/przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych leków miejscowych
b/maści zawierających słabe sterydy
c/dopaminy
6.Obrzezanie
a/jest pierwszą metodą leczenia
b/należy rozważyć w przypadku opornego na leczenie lub nawracającego zapalenia
c/nie zapobiega występowaniu zapalenia żołędzi i napletka

Czytaj też: 10 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową

Sprawdź: Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Zobacz także

Wiadomości
15 września - Europejski Dzień Prostaty
Wiadomości
Andropauza, czyli męskie przekwitanie
Wiadomości
Anoreksja u mężczyzn i chłopców
Wiadomości
Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i skuteczność
Wiadomości
Antykoncepcja hormonalna dla panów

Dołącz do nas