Nowy sklep

już ON-LINE

Zaparcia problemem wszystkich

Problem zaparć jest problemem częstym i dotykającym wszystkich. Najważniejszym pytaniem jest czy mamy do czynienia z zaparciami nawykowymi, czy też zmianą powodującą zwężenie światła jelita?
 

- Przyjmuję bardzo duże ilości leków przeczyszczających w postaci tabletek , czopków i ziół w płynie. Mam wrażenie, że bez ich stosowania nigdy nie oddałabym stolca. Niestety ilość przyjmowanych przeze mnie leków ciągle się zwiększa. Czy mogę przerwać tę sytuację, jak to zrobić?

Piotr Maciaszczyk: Problem zaparć, bo to zagadnienie pojawia się w pytaniu pacjentki, jest problemem bardzo częstym. Dotyczy on głównie osób w wieku starszym, ale z zaparciami walczą także osoby młode.

Przede wszystkim należy poznać odpowiedź na pytanie czy mamy do czynienia z tzw. zaparciami nawykowymi, czy też przyczyną utrudnień w oddawaniu stolca są zmiany w zakresie jelita grubego powodujące zwężenia jego światła. Wszelkie przyczyny zwężenia można rozpoznać na podstawie badania lekarza specjalisty i dalej badań endoskopowych / rektoskopia, kolonoskopia/.

Jedną z częstych przyczyn obserwowanych zaparć jest rak jelita grubego, który wzrastając w śluzówce jelita grubego może okrężnie zwężać jego światło.

Żywienie przy zaparciach

W przypadku zaparć nawykowych należy przeanalizować stosowaną dietę, ilość przyjmowanych doustnie płynów. Picie płynów w ilości około 2-2,5l/dobę pozwala uzyskać prawidłową konsystencję stolca, a dieta bogato błonnikowa wpływa bezpośrednio na mechanikę jelita. Przyjmowanie wszelkich leków przeczyszczających w sposób sztuczny wymusza oddanie stolca, ale z drugiej strony zwalnia jelito z jego naturalnej pracy.  Z czasem jelito przyzwyczaja się do stosowanego specyfiku i pacjent zamienia go na inny lub zwiększa jego dawkę.

Należy więc, najlepiej pod okiem lekarza, początkowo ograniczyć, później całkowicie zaprzestać przyjmowania leków przeczyszczających.  Bywają jednak sytuacje kiedy całkowity powrót prawidłowej czynności jelita, szczególnie o pacjentów w wieku podeszłym jest bardzo trudny do osiągnięcia. Przyczyną zaparć mogą być także zaburzenia metaboliczne, neurologiczne czy psychiczne.

ek, az

Czytaj też: Nadwrażliwe jelito - bóle brzucha, zaparcia, biegunki

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA