Zaplanuj urlop bez przykrych niespodzianek

Bilet kupiony, trasa podróży zaplanowana, walizka już czeka. Wydawałoby się, że mamy wszystko pod kontrolą. Wymarzone, wyczekane wakacje przed nami. Jednak by wszystko przebiegło zgodnie z planem i na naszej trasie nie pojawiły się niezaplanowane przystanki, należy pamiętać o profilaktyce zdrowotnej. Ważne, żeby o zdrowiu pomyśleć zarówno przed wyjazdem, podczas samej podróży, jak i bezpośrednio po powrocie.
 

Na początek warto skonsultować się ze specjalistą medycyny podróży. W tym celu najlepiej udać się do certyfikowanej poradni specjalistycznej. - Na kilka tygodni przed wyjazdem należy odwiedzić lekarza zajmującego się medycyną podróży, który przepisze właściwy preparat, zaproponuje szczepienia przeciwko wybranym chorobom zakaźnym oraz zasady zachowania się w tropiku – radzi dr n. med. Piotr Kajfasz z Kliniki Chorób Odzwierzęcych i Tropikalnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej. - To wystarczający czas, aby podjąć działania chroniące organizm przed chorobami.

Niebezpieczne wirusowe zapalenie wątroby

Szczególnie groźna dla ludzi podróżujących i aktywnych jest malaria, ale także wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa i wszczepienna.

WZW A to choroba, która występuje praktycznie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody. Stuprocentowej gwarancji ochrony nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia wystarczy umycie rąk w zainfekowanej wodzie lub spożycie jej w postaci lodu w drinku Praktycznie jedynym skutecznym sposobem zapobiegania jest szczepienie ochronne.

WZW B to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Zakażenie następuje przez krew i płyny ustrojowe, m.in. podczas kontaktów seksualnych lub w wyniku zabiegów medycznych wykonanych nieprawidłowo wysterylizowanym sprzętem. Wirus wywołujący WZW B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.

Malaria (zimnica) - choroba przenoszona jest przez komary. Każde ukłucie niesie za sobą poważne ryzyko zachorowania. Po ukłuciu owada pasożyty wędrują z krwią do wątroby i rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Malaria to najgroźniejsza choroba zakaźna rejonów tropikalnych (na równi z gruźlicą i HIV/AIDS), która każdego roku zabija około miliona osób na całym świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia na malarię umiera blisko 3 tysiące dzieci.

Zobacz: Co powinniśmy wiedzieć o wirusowych zapaleniach wątroby

Przed WZW A oraz WZW B chronić się można za pomocą szczepień. Możemy przyjąć oddzielnie szczepienia przeciwko WZW A (dwie dawki szczepienia) i WZW B (trzy dawki szczepienia) lub skorzystać ze szczepionki skojarzonej (trzy dawki), której przyjęcie zabezpiecza przed dwoma typami wirusów.

Profilaktyka malaryczna opiera się na przyjmowaniu leków przeciwmalarycznych oraz zastosowaniu środków odstraszających komary w celu ograniczenia liczby ukłuć.

Ważne, abyśmy oprócz wspaniałych wspomnień nie przywieźli z wakacji groźnych chorób. Zadbajmy o to, by po przyjeździe na myśl nie nasuwało się przysłowie: „mądry Polak po szkodzie” i przed wyjazdem zatroszczmy się o nasze zdrowie.

Więcej informacji:
www.cimp.pl, www.malaria.com.pl

Czytaj też: Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

Zobacz też: Diagnostyka chorób wątroby

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA