Zasada 5 sekund to nie mit?

Starszy niż rok
Gdy upuszczasz coś smacznego na podłogę, ale błyskawicznie podniesiesz i zjesz, to wszystko będzie dobrze. Tak mówi zasada 5 sekund. Choć przez lata myśleliśmy, że stworzyli ją smakosze z żalem patrzący na marnujące się jedzenie, okazuje się, że... to może być prawda!

Czy bakterie na podłodze czekają ze stoperem, aż będą mogły dobrać się do Twojego posiłku? A może zasada 5 sekund służy wyprzedzeniu wyrzutów sumienia wobec narażania zdrowia? Naukowcy nie mogli tkwić wiecznie w niepewności. Postanowili sprawę zbadać - i to bardzo rzetelnie, porównując różne rodzaje podłogi i żywności, a także czas kontaktu jedzenia z podłożem. Zespół pod przewodnictwem prof. Anthony'ego Hiltona z Aston University w Wielkiej Brytanii obserwował przy tym ruch powszechnie występujących bakterii (Escherichia coli i Staphylococcus aureus).

Przenoszenie bakterii

I co się okazało? Czas rzeczywiście ma duże znaczenie dla przenoszenia się bakterii! Im dłużej jedzenie znajduje się na podłodze, tym więcej bakterii się na niej znajduje. Co więcej - znaczenie mają również rodzaj podłogi i żywności. Mniej bakterii przenosi się z dywanu lub wykładziny niż z podłogi wyłożonej laminatem lub płytkami. Wilgotne części posiłku bardziej przyciągają bakterie.

Czytaj też: Myj ręce - dlaczego to takie ważne?

Czy to oznacza, że możemy bezpiecznie jeść z podłogi? Nie do końca. Na podłodze znaleźć się mogą różne rodzaje bakterii, również bardzo groźne. Nie wiadomo, czy przenosić się mogą szybciej lub wolniej od popularnych, sprawdzonych bakterii. Mimo wszystko, jeśli ktoś decyduje się już zjeść coś z podłogi, szybkie podniesienie posiłku ogranicza zagrożenie. Zasada 5 sekund ma więc swoje realne uzasadnienie.

Warto jednak przywołać w tym miejscu badanie sprzed dwóch lat, które przeprowadzili z kolei naukowcy amerykańscy. Według nich jedzenie, które wyląduje na podłodze, jest błyskawicznie zanieczyszczone. Brak negatywnych konsekwencji jego jedzenia wiąże się z tym, że zwykle szkodliwych bakterii osadzi się na nim zbyt mało. Jednak gdy ktoś jest osłabiony, zagrożenie jest znacznie większe.

Poznaj: Choroby brudnych rąk

Jak się okazuje, aż 87% osób dopuszcza jedzenie z podłogi. Większość z nich przyjmuje zasadę 5 sekund. Już wiemy, że ma ona swoje uzasadnienie. Ale w trosce o bezpieczeństwo lepiej kierować się jeszcze inną zasadą: "jeśli masz wątpliwości, nie jedz".

Czytaj też: Jama ustna - w niej jest najwięcej zarazków!

fot. za I fucking love science

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA