Zaskakujące źródła stresu. Rozpoznaj je i się uodpornij

Starszy niż rok
Nikomu nie trzeba mówić o tym, ile stresu może przynosić praca, dom, sytuacje na drodze czy myśl o pieniądzach pod koniec miesiąca. Ale są również inne źródła stresu, których mało kto jest świadom. Nierozpoznane utrzymują nas w niepewności i lęku. Ale sama ich znajomość daje szansę opanowania ich i obniżenia swojego poziomu stresu. O czym mowa?

Dotarcie się z partnerem

Nawet najszczęśliwsze pary muszą przez to przejść. Drobne nawyki, oczekiwania, niewinne słówka - czasem powodują chwilowe niezadowolenia, ale kiedy indziej mogą być powodem poważnych kłótni. Pamiętaj, jeśli coś ci przeszkadza, powiedz o tym partnerowi i nie duś tego w sobie. To bardzo ważne, aby być otwartym i szukać kompromisu.

Zobacz: 15 sprawdzonych sposobów na stres

Drobne nieprzyjemności

Kierowca zajeżdżający drogę? Niegrzeczny sprzedawca w sklepie? Męczący telemarketingowiec? Krótka utarczka słowna, nieprzyjemne spojrzenie potrafią czasem popsuć cały dzień. Nie poddawaj się temu. Takich sytuacji po prostu nie da się uniknąć. Idź do przodu i nie daj się wytrącić z rytmu.

Stres innych

Stres jest zaraźliwy - to nie tylko powiedzenie, ale również udowodniony fakt. Istnieje zjawisko zwane stresem empatycznym, gdy tak wczuwamy się w czyjeś negatywne emocje, że dzielają się one również nam. Co prawda ułatwia to zrozumienie drugiej osoby, ale nie sprzyja trzeźwemu osądowi sytuacji ani nerwom.

Czytaj też: Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem?

Stres w sieci

Czy Facebook może być źródłem stresu? W miarę wzrostu jego znaczenia w naszym życiu, takie zagrożenie jest coraz silniejsze. Stresujące może być z jednej strony oglądanie postów i zdjęć znajomych chwalących się kolejnymi sukcesami, z drugiej zaś własna niska samoocena. W Internecie nie brak osób, które dokonują ostrych i krzywdzących osądów. Nawet gdy dotyczą one drobnych spraw, mogą bardzo źle wpłynąć na samopoczucie.

Przeczytaj także: Oswoić stres

Czy wiesz, że: Magnez łagodzi stres

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA