Zastrzyk antykoncepcyjny – skuteczność, wady i zalety

Zastrzyk antykoncepcyjny to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej. Alternatywa dla tabletek czy plastrów. Jedna dawka preparatu zabezpiecza przed niechcianą ciążą aż na trzy miesiące. Czy warto skorzystać z tej metody? Poznaj wady, zalety oraz skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych.
Strzykawka i prezerwatywa na dłoni\
Źródło: 123RF

Spis treści

Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera jeden hormon – progestagen. Zazwyczaj wykonuje go lekarz lub pielęgniarka podczas wizyty kontrolnej, a jedna dawka jest skuteczna przez trzy miesiące.

Zastrzyk antykoncepcyjny aplikowany jest domięśniowo, najczęściej w ramię, biodro lub pośladek. Mechanizm jego działania jest zbliżony do jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej. Hormon zawarty w leku hamuje comiesięczną owulację, a także zagęszcza też śluz w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom przedostanie się do dróg rodnych kobiety.

Skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych

Największa zaleta tej metody antykoncepcji to bardzo wysoka skuteczność. Według wskaźnika Pearla oceniana jest ona na poziomie 0,2 do 0,5.

Zasady stosowania:

 • Należy pamiętać, aby pierwszy zastrzyk zaaplikować w ciągu pierwszych pięciu dniu cyklu. Dzięki temu jego skuteczność utrzyma się na niemal stuprocentowym poziomie.
 • Co więcej, ten sposób antykoncepcji nie powoduje stałej niepłodności. Powrót do regularnych cykli miesiączkowych w niektórych przypadkach zajmuje nawet kilka miesięcy, dlatego ta metoda nie jest polecana paniom, które w najbliższej przyszłości planują zajść w ciążę.

Zalety zastrzyków antykoncepcyjnych

Oprócz wyżej wspomnianej skuteczności dużą zaletą jest także to, że:

 • metoda jest mało uciążliwa dla kobiety. Zastrzyk jest wykonywany przez lekarza raz na trzy miesiące, nie trzeba o nim pamiętać na co dzień, jak np. o tabletkach.
 • ta metoda nie obciąża wątroby, dlatego mogą ją stosować nawet kobiety cierpiące na schorzenia tego organu.
 • plusem jest także cena, bo zastrzyk, który będzie działał przez trzy miesiące, to koszt około 40 zł.
 • oprócz tego zastrzyki zmniejszają dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Reklama

Zastrzyki antykoncepcyjne a karmienie piersią

Lekarze często polecają zastrzyki paniom karmiącym piersią. Progestagen zawarty w tabletkach przedostaje się do mleka w niewielkich ilościach i nie jest szkodliwy dla dziecka. Zastrzyk może być jednak podany dopiero po około 6 tygodniach od porodu.

Wady zastrzyków antykoncepcyjnych

Zastrzyki, podobnie jak inne hormonalne metody antykoncepcji, mogą powodować skutki uboczne. Należy do nich:

 • przyrost wagi
 • bóle głowy
 • wypadanie włosów
 • obniżenie libido
 • suchość pochwy
 • zmiany nastroju.

Kobieta, która decyduje się na ten sposób antykoncepcji musi się także przygotować na to, że przez okres działania specyfiku mogą nie występować u niej miesiączki. Także po upływie działania leku krwawienie nie zawsze pojawia się samoistnie. W niektórych przypadkach musi być wywoływane przez lekarza. Co więcej wadą tego środka może być także długotrwałe działanie. Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, to kobieta będzie na nie narażona przez trzy miesiące.

Zastrzyki hormonalne – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowanie tej metody antykoncepcji są:

 • choroby układu krążenia
 • choroby zatorowo-zakrzepowe
 • nadciśnienie tętnicze.

Zastrzyki zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy i osteoporozy, dlatego przed ich zastosowaniem należy przeprowadzić wszystkie niezbędne badania zlecone przez lekarza.

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->