Zastrzyk młodości dla skóry wokół oczu

Skóra okolic oczu jest bardzo cienka, słabo nawilżona, wrażliwa i podatna na alergie. Wraz z wiekiem traci swoją elastyczność - widoczne są coraz liczniejsze zmarszczki. Dlatego już dziś warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację.

Najlepszym kosmetykiem dla oczu jest sen. Potrzebujemy go tym więcej, im bardziej absorbująca dla wzroku jest nasza praca (czytanie, pisanie, obsługa komputera). Warto pamiętać o doborze właściwego kremu pod oczy. Wybór tego rodzaju preparatów jest ogromny - różnią się one ceną, zawartością substancji aktywnych i skutecznością. Dla kobiet, które ukończyły 20. rok życia najlepszym wyborem będą kremy lekkie, o żelowej konsystencji, z dodatkiem witamin i wyciągów roślinnych. Panie po trzydziestym roku życia powinny wybierać kremy bardziej skoncentrowane o działaniu przeciwzmarszczkowym, gdzie składnikami aktywnymi są m.in. witaminy, koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy. Kobiety po czterdziestym roku życia potrzebują kremów silnie ujędrniających i odżywczych, o jak najwyższym stężeniu substancji aktywnych, przyspieszających syntezę kolagenu i pobudzających krążenie.

Czytaj więcej o: Pielęgnacja skóry

Szkodliwy demakijaż

Podstawowym zabiegiem związanym z pielęgnacją oczu jest prawidłowy demakijaż. Pozostałości tuszu do rzęs czy też innych preparatów barwnych mogą podczas snu powodować podrażnienie spojówek i skóry wokół oczu. Do oczyszczania stosujemy specjalne preparaty, które występują w różnych postaciach płynów, mleczek i żeli. Ich głównym zadaniem jest dokładne usunięcie makijażu oraz działanie kojące na zmęczone i podrażnione w ciągu całego dnia oczy. Demakijaż oczu należy wykonywać bardzo dokładnie, ale stosunkowo delikatnie, aby nie powodować rozciągania skóry.

Zobacz: Jak profesjonalnie dbać o skórę wokół oczu

Zły przepływ limfy

Bezpośrednią przyczyną powstawania sińców są zaburzenia cyrkulacji limfy. Limfa - w odróżnieniu od krwi - płynie bardzo powoli, głównie dzięki skurczom okolicznych mięśni ciała. Zastoje limfy powodują brak ruchu, złe odżywianie, zmęczenie, palenie papierosów i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Sińce i cienie mogą również świadczyć o chorobach nerek, wątroby lub zaburzeniach krążenia krwi. Jeżeli limfa krąży wolniej, produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, tylko gromadzą się w tkance podskórnej. Dzieje się tak zwłaszcza nocą, kiedy naczynia limfatyczne - podobnie jak cały organizm - odpoczywają. Dlatego rano budzimy się z zapuchniętymi oczami.

Poznaj: 5 naturalnych sposobów, by zapobiec starzeniu się skóry

Środki na piękną skórę pod oczami

Aby pozbyć się cieni i worków wokół oczu (oprócz stosowania rozświetlających korektorów) pomocne będą:

  • kremy zawierające substancje poprawiające krążenie, np. kofeinę, wyciąg z miłorzębu japońskiego i kasztanowca
  • kostka lodu (krążąc nią po wpół przymkniętych powiekach pobudzamy obieg krwi)
  • okłady z czarnej herbaty, czyli zanurzone w zimnej wodzie torebki typu fix - po 5 minutach zawarta w herbacie teina zadziała ściągająco i przyspieszy krążenie krwi
  • gotowe krążki lub maseczki, które działają relaksująco na oczy dzięki kojącym wyciągom z chabrów, róży, ogórka i likwidującego przekrwienia ekstraktu z hamamelisu
     

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA