Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Zawieszka do wózka - kontrastowa, sensoryczna

Odpowiednio dobrana zawieszka do wózka dla niemowlęcia jest nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim zabawką edukacyjną. Wyposażona w elementy sensoryczne skutecznie stymuluje rozwój zmysłów dziecka. Sprawdź, jak wybrać zawieszkę do wózka i dlaczego tak ważna jest w tym aspekcie kolorystyka.
Dziecko w wóżku
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zawieszka do wózka

Zawieszka do wózka jest zabawką, która nie tylko umila maluchowi czas spędzony w gondoli, ale też czynnie wspiera integrację sensoryczną oraz rozwój psychoruchowy, praktycznie od pierwszych dni życia. W pierwszych tygodniach obraz widziany przez dziecko jest rozmyty i mleczno-szary.

Jedyne kolory, jakie jest w stanie zobaczyć miesięczne dziecko, to:

 • czerń,
 • biel,
 • czerwień.

Otaczające malucha ludzkie twarze, przedmioty, rośliny i obiekty jawią się jako plamy o nieregularnym zarysie, w dodatku widoczne wyłącznie wtedy, gdy znajdują się w odległości 20-30 centymetrów od buzi dziecka. W tym kontekście, rodzinny spacer, z którego tak bardzo cieszą się rodzice, dla niemowlęcia nie stanowi szczególnej atrakcji, zwłaszcza jeśli leży nieruchomo na wznak, a nad jego głową rozpościera się wyłącznie niebo lub rozkładany daszek.

W takiej sytuacji odpowiednio dobrana i właściwie zamontowana zawieszka do wózka dla niemowląt jest zabawką, która może zająć dziecko na długi czas, jednocześnie zapewniając czynny trening zmysłów.

Reklama

Jak wybrać zabawki do wózka gondoli?

Jak dobrać zabawki do wózka gondoli? Przede wszystkim adekwatnie do wieku dziecka, etapu jego rozwoju oraz możliwości percepcyjnych i motorycznych. Duży pluszowy miś w wózku miesięcznego niemowlaka bardziej radować będzie oko rodzica, niż stanowić jakąkolwiek atrakcję dla malucha.

Co więcej, tego typu zabawka luzem umieszczona w gondoli może stanowić źródło zagrożenia, powodując ryzyko przyduszenia dziecka. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w pierwszych kilkunastu tygodniach jest zawieszka do wózka.

Należy umieścić ją w zasięgu wzroku niemowlęcia, na odpowiedniej wysokości, aby nie spowodować jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Niezwykle istotna jest przy tym forma i kolor zabawki. Jaka powinna być: wielobarwna, pastelowa, czy może wyraziście kontrastowa? Skomplikowana, czy maksymalnie prosta?

Reklama

Zawieszka do wózka kontrastowa

Ze względu na możliwości poznawcze noworodka oraz niemowlęcia, zwłaszcza przed ukończeniem 3 miesiąca życia, idealnym rozwiązaniem jest zawieszka do wózka kontrastowa, jedynie w trzech kolorach: czarnym, czerwonym i białym, a więc tych, które dziecko widzi jako pierwsze.

Dzięki temu zabawka przyciągać będzie uwagę malucha. Ważna jest też prostota użytych form – najlepiej sprawdzą się wzory geometryczne. Motywy bajkowe, zwierzęce, kwiatowe, powinno się wprowadzać dopiero w kolejnych miesiącach życia (najlepiej około szóstego, nie wcześniej niż na przełomie trzeciego i czwartego).

Wcześniej będą one ignorowane przez niemowlę, ewentualnie powodować mogą też tak zwane przebodźcowanie.

Reklama

Sensoryczna zawieszka do wózka

Sensoryczna zawieszka do wózka zaliczana jest do zabawek edukacyjnych za sprawą swojej budowy i wykorzystanej kolorystyki. Dzięki niej dziecko rozwija najbardziej aktywne zmysły w okresie niemowlęcym – wzrok, słuch i dotyk. Te dostarczone bodźce są wstępem do dalszego rozwoju, dlatego warto wybierać zawieszki zawierające:

 • elementy szeleszczące,
 • grzechotki,
 • lusterka,
 • gryzaki,
 • wstążeczki.

Co ważne, nieco starsze dziecko zacznie też sięgać rączkami w stronę zawieszki, co zapewni efektywny trening umiejętności motorycznych i manualnych.

Reklama

Jak montować zawieszki na wózek?

Zawieszki na wózek najlepiej jest montować centralnie, w zasięgu wzroku dziecka, nieco przed jego twarzą, ale nie bezpośrednio nad nią. W ten sposób prowokowany będzie naturalny ruch unoszenia główki już w pierwszych tygodniach życia.

Ze względu na bardzo ograniczony zakres widzenia niemowląt, zawieszkę dobrze jest przyczepić w taki sposób, by najważniejsze jej elementy znajdowały się w odległości 20-30 centymetrów od oczu dziecka. Upewnić się też należy, że mocowanie jest stabilne.

Dlatego kupując tego typu produkt należy zwracać uwagę na rodzaj i jakość zaczepów.

Co ważne, zawieszki wysokiej klasy umożliwiają różne sposoby montażu, ułatwiające przypięcie do różnego typu wózków, a także nosidełek, fotelików podróżnych oraz łóżeczek.

Czytaj również

Bibliografia

 • Child development (1) - newborn to three months, Better Health Channel, Victoria State Government, https://www.betterhealth.vic.gov.au
 • The vision thing: how babies colour in the world, The Guardian, https://www.theguardian.com
 • P. Kay Nottingham Chaplin, EdD, Kira Baldonado, 18 Vision Development Milestones From Birth to Baby’s First Birthday, https://nationalcenter.preventblindness.org
 • Canpol babies kontrastowa karuzelka podróżna do wózka/fotelika SENSORY TOYS
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Butelki w sterylizatorze
Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? W jakim wieku?
smoczek obok dziecka
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!