Zbawienne działania kosmetyków w upalne dni

Świadomość zagrożeń związanych z letnim klimatem, sprawiła, że ludzie coraz chętniej sięgają po preparaty chroniące przed słońcem. Jednak żeby ich skuteczność byłą zadowalająca należałoby wpierw zapoznać się z gamą produktów.

Szereg firm kosmetologicznych zmaga się, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. A wszystko po ty, aby bez obaw móc się cieszyć bezpieczną i długotrwałą opalenizną.

Odpowiednia ochrona

Wybierając się na słońce powinniśmy się zaopatrzyć w kosmetyki zawierające filtr przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, ponieważ tylko one zapewniają komórkom skuteczną ochronę. Dobór odpowiedniego specyfiku polega na przypisaniu właściwej dawki faktora „spf” w opakowaniu.

Im większy filtr „spf” tym większa ochrona przed promieniowaniem, dlatego osoby podatne na poparzenia słoneczne, kobiety w ciąży oraz dzieci powinni używać kosmetyków z najwyższym faktorem o wartości od 30 do 50 SPF.

Zależność ta jest przypisana zasadzie: „ im jaśniejsza karnacja tym mocniejszy filtr”. Konsekwentnie filtr w przedziale 20 – 30 SPF jest przeznaczony dla osób o jasnej karnacji, która jest trudna do opalenia i szybko się czerwieni.

Z kolei idealny dla lekko śniadej karnacji, będzie filtr od 20 do 10 SPF, ponieważ takie osoby dość szybko się opalają bez podrażnień. Kosmetyki o najniższej ochronie 10 – 4 SPF są przeznaczone wyłącznie dla osób o ciemnej karnacji, które od razu opalają się na brązowo.

Czytaj też: Ekologiczne kosmetyki – piękno bez chemii

Krótka charakterystyka kosmetyków przeciwsłonecznych

Działanie kosmetyków przeciwsłonecznych jest zbliżone do siebie. Ich różnica polega głównie na sile ochrony przypisanej wielkości filtra oraz rodzaju konsystencji. Kremy i balsamy są dość gęste przez co trudniejsze do rozprowadzenia. W odróżnieniu od emulsji i olejków, których płynna konsystencja pozwala na szybką i dokładną aplikację.

Konsystencja preparatów jest na ogół pozornie rzadka. Jednak często po rozprowadzeniu na skórę zbyt dużej ilości, powstaje problem z równomiernym rozsmarowaniem. Substancja użyta w nadmiarze często powoduje trudne do wchłonięcia białe smugi, pozostawiając dodatkowo na ciele uczucie lepkości.

Funkcja wodoodporności produktów przeciwsłonecznych spełnia swoje zadanie, o ile nie narażamy skóry na długotrwałe i intensywne namaczanie. W takim przypadku zaleca się zaaplikować kolejną warstwę zaraz po wyjściu z wody.

Jeśli, pomimo słabej ochrony dojdzie do podrażnień skóry należy sięgnąć po kosmetyki do użycia po opalaniu, które ukoją i nawilżą spragniony naskórek.

Dla ochłody idealna woda termalna

Doskonałą formą ochrony i orzeźwienia jest także woda termalna. Dzięki obecności cennych minerałów jej atutem są właściwości nawilżające i łagodzące podrażnia. Producenci postarali się, aby była dostępna w dogodnym użyciu. Najbardziej rozchwytywaną formą jest spray, który można zawsze i wszędzie ze sobą zabrać.

Zbawienne działanie kosmetyków

Wszelkie zalecane produkty zawierają odżywcze składniki pozwalają na odpowiednie nawilżenie i wygładzenie uszkodzonego naskórka. Dodatkowo pielęgnują oraz zapobiegają fotostarzeniu się skóry. Ale najważniejsze że, nie dopuszczają do powstania niechcianych przebarwień oraz niebezpiecznych zmian nowotworowych.

Dostępny na rynku szeroki wachlarz produktów, sprawia, że możemy bez obaw wybrać odpowiednie do naszych oczekiwań kosmetyki. Stworzono je przecież nie tylko po to by upiększać ciało, ale też po to by chronić je przez niekorzystnym wpływem środowiska i czasu.

Zobacz: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry

Zobacz też: Terapia fotodynamiczna skóry – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA