Zbawienne karmienie piersią?

Starszy niż rok
Czy karmienie piersią niesie więcej zalet czy wad? Czy warto karmić piersią? To pytania, na które szukają odpowiedzi zazwyczaj młode mamy, mające np. w perspektywie powrót do pracy. Lekarze zgodnie twierdzą, że karmienie piersią to jedyny naturalny sposób żywienia, dostarczający dziecku niezbędnych składników odżywczych.
 

Mleko matki pokrywa w pełni zapotrzebowanie żywieniowe niemowlęcia. Oprócz tego wpływa korzystnie na rozwój dziecka, a prawdopodobnie zapobiega powstawaniu przynajmniej niektórych chorób.

Różnorodny skład

Wśród zalet karmienia piersią należy wymienić również i tę, że mleko mamy dostosowuje się do potrzeb rozwojowych malucha. W składzie wymienia się około 200 różnych składników, np. enzymy, hormony, czynniki wspomagające wzrost, przeciwciała, substancje przeciwzapalne, ochronne i immunomodulujące. Na razie żaden preparat zastępujący mleko mamy nie ma tak skomplikowanego składu.

Pokarm kobiecy jest łatwo przyswajalny, co wynika z jego unikalnego składu przystosowanego do rozwoju funkcji trawiennych przewodu pokarmowego niemowlęcia.

Szybkie nakarmienie dziecka

Ważną zaletą karmienia piersią jest możliwość natychmiastowego nakarmienia dziecka. Takiego pokarmu nie trzeba ani podgrzewać, studzić, nie należy również wyparzać butelek. Odchodzi cała procedura przygotowawcza jak w przypadku podawania preparatów zastępczych. Istotne staje się też to, że płaczące dziecko w krótszym czasie można uspokoić, co szczególnie pozytywnie wpływa na atmosferę w domu.

Nie zawiera bakterii

Pokarm matki jest zawsze świeży pozbawiony bakterii. Dodatkowo dzieci karmione takim pokarmem są chronione przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi. Funkcje ochronne spełniają ciała odpornościowe utrudniające namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych u dzieci. Taką rolę sprawują laktoferryna, lizozym, krwinki białe oraz makrofagi pochodzące od matki.

Zapobieganie alergiom

Karmienie piersią zapobiega alergiom pokarmowym. Dzieci karmione w ten sposób przez pierwsze miesiące życia mają większą szansę uniknięcia alergii pokarmowej. Najbardziej zagrożone alergią są niemowlęta z rodzin atopowych, u których w najbliższym gronie wystąpiła alergia. W takich wypadkach matka powinna przede wszystkim nie spożywać produktów o właściwościach alergizujących.

Nie można zapomnieć o więzi emocjonalnej, jaka wytwarza się między matką, a dzieckiem. Udowodniono, że więź taka zapewnia właściwy rozwój uczuciowy, mowy.

Kiedy nie należy podawać pokarmu mamy?

Przeciwwskazaniem do karmienia piersią są choroby nowotworowe, ciężkie choroby psychiczne, zażywanie niektórych leków i środków odurzających, a także niewydolność krążenia.

Niemowlęta chore na galaktozemię i fenyloketonurię również nie mogą być karmione w ten sposób. Inne choroby tez mogą stanowić przeciwwskazanie do karmienia piersią, np. choroby infekcyjne, gruźlica, zakażenie HIV, WZW typu A i C. W takich wypadkach to lekarz decyduje czy ewentualne karmienie pokarmem matki przyniesie dziecku więcej pożytku niż szkody.

Pokarm sztuczny także ma swoje zalety, najważniejsze jest to, aby dokonująca wyboru matka była tego świadoma.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA