Zbyt dużo kwasu foliowego w ciąży to rosnące ryzyko alergii u dzieci

Ciężarna kobieta trzymająca garść leków
Źródło: 123RF
Specjaliści z Łodzi zbadali, iż przyjmowanie przez kobiety ciężarne zbyt dużych dawek kwasu foliowego może prowadzić do zwiększenia ryzyka alergii u dzieci. Jednak nie należy zapominać, iż odpowiednia dawka kwasu foliowego jest niezbędna, by chronić przed potencjalnymi wadami wrodzonymi u dzieci.

Badanie zostało przeprowadzone przez specjalistów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Największy błąd popełniany przez kobiety ciężarne polega na jednoczesnym przyjmowaniu kilku preparatów wielowitaminowych, zwykle bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Finalnie przekłada się to przyjmowanie zbyt dużej dawki kwasu foliowego – wyjaśnia dr Anna Socha-Banasiak z Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Na czym polegało badanie?

Przede wszystkim naukowcy podkreślają, iż rozwój układu immunologicznego człowieka rozpoczyna się już w okresie płodowym, zaś w ostatnich latach zauważalna jest tendencja wzrostowa występowania alergii u dzieci. Badacze z różnych ośrodków naukowych poszukują zatem nowych czynników środowiskowych, które mogłyby mieć wpływ na tę tendencję.

Badania łódzkich specjalistów z ICZMP skupiały się głównie na ocenie wpływu spożycia kwasu foliowego u kobiet przed i w okresie ciąży na rozwój alergii u ich dzieci.

„Skłoniły mnie do tego doniesienia, wskazujące na potencjalne zależności pomiędzy suplementacją diety kwasem foliowym przez kobiety w ciąży, a występowaniem astmy oskrzelowej u ich potomstwa” - mówi kierownik projektu dr Anna Socha-Banasiak.

Jakie są normy kwasu foliowego?

Kierownik projektu przypomina, iż u zdrowych kobiet z niskim ryzykiem występowania wad płodu kwas foliowy powinien być przyjmowany w dawce 0,4 mg/dobę, przynajmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą, w jej trakcie (głownie w I trymestrze) oraz w czasie karmienia piersią.

Dlaczego tak ważne jest suplementowanie kwasu foliowego? Ponieważ chodzi o profilaktykę występowania wad wrodzonych, w tym wad ośrodkowego układu nerwowego (OUN) u potomstwa oraz niektórych powikłań ciąży. Wyższe dawki kwasu foliowego zalecane są, gdy istnieje pośrednie lub wysokie ryzyko występowania wad płodu i powikłań ciąży.

Ile osób wzięło udział w badaniu?

Łódzcy naukowcy przeprowadzili ankiety dot. przyjmowania kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży wśród ponad 300 matek dzieci w wieku od 2 do 72 miesięcy, które leczone były w klinikach oraz w poradniach specjalistycznych ICZMP w latach 2010-2014. Dodatkowo, na postawie wywiadów lekarskich oraz badań, diagnozowano lub wykluczano u dzieci choroby alergiczne.

"Analiza wyników badań wykazała, że dzieci chorujące na alergię to częściej potomstwo matek, które otrzymywały kwas foliowy w ciąży w dawkach wyższych, niż zalecane" - zaznaczyła dr Socha-Banasiak. W tym przypadku, jak sugerowała, sprawdza się powiedzenie: "co za dużo, to niezdrowo". Ankietowane kobiety często zgłaszały, że nie były świadome, iż przyjmują zbyt duże dawki kwasu foliowego. "Często przyjmowały jednocześnie tabletki zawierające kwas foliowy jako jedyny aktywny składnik oraz inne preparaty wielowitaminowe. W ten sposób otrzymywały sumarycznie wyższe dawki folianów" - dodała specjalistka.

Czy stosować kwas foliowy planując ciążę?

Badania pokazały także inną, niepokojącą lekarzy tendencję. Okazało się bowiem, że zaledwie niespełna 39 proc. ankietowanych kobiet deklarowało przyjmowanie kwasu foliowego w okresie planowania ciąży.

"To wskazuje na konieczność prowadzenia dalszej edukacji kobiet w zakresie profilaktyki występowania wad wrodzonych u dzieci" - oceniła dr Anna Socha-Banasiak.

Jak podkreśliła, przyjmowanie kwasu foliowego w rekomendowanych dawkach w okresie planowania i trwania ciąży powinno być nadal bezwzględnie zalecane i stosowane przez kobiety z uwagi na jego udowodnione profilaktyczne działanie, szczególnie w stosunku do występowania wad wrodzonych u potomstwa.

"Jednak przyszłe mamy nie powinny przyjmować kilku preparatów wielowitaminowych jednocześnie, szczególnie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem" - podsumowała ekspertka z ICZMP w Łodzi.

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77710%2Cnaukowcy-zbyt-duzo-kwasu-foliowego-w-ciazy-wzrost-ryzyka-alergii-u-dzieci [data dostępu: 02.07.2019]

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA