Dla Ciebie, na zdrowie!

Zbyt dużo kwasu foliowego w ciąży to rosnące ryzyko alergii u dzieci

Specjaliści z Łodzi zbadali, iż przyjmowanie przez kobiety ciężarne zbyt dużych dawek kwasu foliowego może prowadzić do zwiększenia ryzyka alergii u dzieci. Jednak nie należy zapominać, iż odpowiednia dawka kwasu foliowego jest niezbędna, by chronić przed potencjalnymi wadami wrodzonymi u dzieci.
Ciężarna kobieta trzymająca garść leków
Źródło: 123RF
Spis treści

Badanie zostało przeprowadzone przez specjalistów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Największy błąd popełniany przez kobiety ciężarne polega na jednoczesnym przyjmowaniu kilku preparatów wielowitaminowych, zwykle bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Finalnie przekłada się to przyjmowanie zbyt dużej dawki kwasu foliowego – wyjaśnia dr Anna Socha-Banasiak z Kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Reklama

Na czym polegało badanie?

Przede wszystkim naukowcy podkreślają, iż rozwój układu immunologicznego człowieka rozpoczyna się już w okresie płodowym, zaś w ostatnich latach zauważalna jest tendencja wzrostowa występowania alergii u dzieci. Badacze z różnych ośrodków naukowych poszukują zatem nowych czynników środowiskowych, które mogłyby mieć wpływ na tę tendencję.

Badania łódzkich specjalistów z ICZMP skupiały się głównie na ocenie wpływu spożycia kwasu foliowego u kobiet przed i w okresie ciąży na rozwój alergii u ich dzieci.

„Skłoniły mnie do tego doniesienia, wskazujące na potencjalne zależności pomiędzy suplementacją diety kwasem foliowym przez kobiety w ciąży, a występowaniem astmy oskrzelowej u ich potomstwa” - mówi kierownik projektu dr Anna Socha-Banasiak.

Reklama

Jakie są normy kwasu foliowego?

Kierownik projektu przypomina, iż u zdrowych kobiet z niskim ryzykiem występowania wad płodu kwas foliowy powinien być przyjmowany w dawce 0,4 mg/dobę, przynajmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą, w jej trakcie (głownie w I trymestrze) oraz w czasie karmienia piersią.

Dlaczego tak ważne jest suplementowanie kwasu foliowego? Ponieważ chodzi o profilaktykę występowania wad wrodzonych, w tym wad ośrodkowego układu nerwowego (OUN) u potomstwa oraz niektórych powikłań ciąży. Wyższe dawki kwasu foliowego zalecane są, gdy istnieje pośrednie lub wysokie ryzyko występowania wad płodu i powikłań ciąży.

Reklama

Ile osób wzięło udział w badaniu?

Łódzcy naukowcy przeprowadzili ankiety dot. przyjmowania kwasu foliowego przed i w trakcie ciąży wśród ponad 300 matek dzieci w wieku od 2 do 72 miesięcy, które leczone były w klinikach oraz w poradniach specjalistycznych ICZMP w latach 2010-2014. Dodatkowo, na postawie wywiadów lekarskich oraz badań, diagnozowano lub wykluczano u dzieci choroby alergiczne.

"Analiza wyników badań wykazała, że dzieci chorujące na alergię to częściej potomstwo matek, które otrzymywały kwas foliowy w ciąży w dawkach wyższych, niż zalecane" - zaznaczyła dr Socha-Banasiak. W tym przypadku, jak sugerowała, sprawdza się powiedzenie: "co za dużo, to niezdrowo". Ankietowane kobiety często zgłaszały, że nie były świadome, iż przyjmują zbyt duże dawki kwasu foliowego. "Często przyjmowały jednocześnie tabletki zawierające kwas foliowy jako jedyny aktywny składnik oraz inne preparaty wielowitaminowe. W ten sposób otrzymywały sumarycznie wyższe dawki folianów" - dodała specjalistka.

Reklama

Czy stosować kwas foliowy planując ciążę?

Badania pokazały także inną, niepokojącą lekarzy tendencję. Okazało się bowiem, że zaledwie niespełna 39 proc. ankietowanych kobiet deklarowało przyjmowanie kwasu foliowego w okresie planowania ciąży.

"To wskazuje na konieczność prowadzenia dalszej edukacji kobiet w zakresie profilaktyki występowania wad wrodzonych u dzieci" - oceniła dr Anna Socha-Banasiak.

Jak podkreśliła, przyjmowanie kwasu foliowego w rekomendowanych dawkach w okresie planowania i trwania ciąży powinno być nadal bezwzględnie zalecane i stosowane przez kobiety z uwagi na jego udowodnione profilaktyczne działanie, szczególnie w stosunku do występowania wad wrodzonych u potomstwa.

"Jednak przyszłe mamy nie powinny przyjmować kilku preparatów wielowitaminowych jednocześnie, szczególnie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem" - podsumowała ekspertka z ICZMP w Łodzi.

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77710%2Cnaukowcy-zbyt-duzo-kwasu-foliowego-w-ciazy-wzrost-ryzyka-alergii-u-dzieci [data dostępu: 02.07.2019]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Objawy ciąży bliźniaczej. Kiedy widać na badaniu USG?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Kiedy i jak objawia się pęknięcie pęcherzyka Graafa?
Moment zapłodnienia komórki jajowej
Podobne artykuły
Nieszczęśliwa kobieta
Ryzyko poronienia - ile wynosi w poszczególnych tygodniach ciąży?
Sfrustrowana para
Ciąża obumarła - po czym ją można poznać? Objawy, przyczyny i badania
Kobiecy układ rozrodczy
Tyłozgięcie macicy: czy utrudnia pożycie seksualne, ciążę i poród? Objawy i przyczyny
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Prolaktyna a ciąża – normy. Co oznacza wysoka, a co niska?
Położna podczas wizyty domowej
Położna środowiskowa - jak i kiedy wybrać?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!