Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby

Dbając o zęby, nie wolno zapominać o dziąsłach. Choroby dziąseł co drugą po próchnicy przyczyną utraty zębów

Jednym z największych problemów w higienie jamy ustnej jest ochrona przed płytką nazębną. To miękki osad, który mocno przylega do powierzchni zębów już w kilka godzin od ich umycia. Gromadzi się nie tylko na zębach, ale też przenika do szczelin między nimi a dziąsłami. Łatwo ją wyczuć językiem.

Sprawdź: Paradontoza - objawy, przyczyny. Jak leczyć?

Gdy nie myjemy zębów dokładnie, a płytka nazębna nie zostanie usunięta, szybko zamienia się w kamień nazębny. Ten może powodować krwawienie, obrzęki, ból. Na jego powierzchni powstaje nowa płytka, na której mogą gromadzić się bakterie niszczące kość.

Czytaj też: Jak wygląda domowa higiena jamy ustnej

Zapalenie dziąseł - kogo dotyka?

Niektóre osoby mają genetyczne skłonności do zapalenia dziąseł ale najczęściej dotyka ono tych osób, które niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej. Co ciekawe liczne badania kliniczne wykazały, że szybszy rozwój chorób dziąseł i przyzębia następuje u osób żyjących w stanie przewlekłego stresu czy depresji. Częściej dziąsła chorują także u tych z obniżoną odpornością. Jeszcze inną interesującą prawidłowość zaobserwowano u kobiet w wieku dojrzałym kiedy podczas cyklu miesięcznego dochodzi do okresowych zmian w wydzielaniu estrogenu i progesteronu, następują także widoczne zmiany w dziąsłach.

>>> Dlaczego niektórzy cierpią na wady zgryzu

Często zaostrzenie procesu zapalnego obserwuje się u kobiet w trakcie owulacji, a także u ciężarnych, kiedy to pod wpływem burzy hormonów zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych a to z kolei jest główną przyczyną obrzęku dziąseł. W tym okresie dziąsła stają się mniej odporne na działanie bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Problemom z dziąsłami sprzyjają również wady zgryzu, niedokładnie założone plomby, źle dopasowane stałe uzupełnienia protetyczne (tj. korony, mosty), a nawet bruksizm (zgrzytanie zębami).

Jak dbać o zęby i dziąsła?

W codziennej pielęgnacji chodzi o to, by nie dopuścić do powstania płytki. Z zębów można ją usunąć samodzielnie, ale nie da się tego zrobić, jeśli pojawi się poniżej granicy dziąseł. Podstawą higieny dziąseł i zębów jest ich staranne szczotkowanie najlepiej po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe, to chociaż 2 razy dziennie.

medme.pl

Zobacz: Jak prawidłowo dbać o zęby

Czytaj też: Zęby dziewiątki, czyli nadliczbowy problem

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA