Zdrowe postanowienia

Starszy niż rok

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Nowy Rok jest symbolicznym dniem, który zamyka pewien etap życia, rozpoczynając kolejny. Wydaje się nam, że dostajemy tzw. carte blanche, czystą kartę do zapisania. Z tej przyczyny ludzie właśnie w tym czasie przygotowują postanowienia co do zmian, jakich chcą dokonać w swoim życiu.

Spis treści

Przeważnie dotyczą zaniedbań i nałogów, z jakimi nie radzimy sobie na co dzień: odchudzanie, rzucenie palenia. Aby w nich wytrwać, powinny one być konkretne. Zamiast: zadbam o zdrowie, lepiej zapisać konkretną datę i co wtedy zrobimy.

Zdrowia, szczęścia…

Według danych z Centrum Badania Opinii Społecznej, średnio połowa ankietowanych co roku sporządza listę przyrzeczeń. W składanych życzeniach zdrowie pojawia się bez zastanowienia, więc nie dziwi informacja, że aż 27% pytanych przez CBOS, właśnie tę kwestię stawia na pierwszy miejscu wśród priorytetów. Sondaże pokazują także, że to kobiety częściej sporządzają postanowienia wraz z nadejściem Nowego Roku, będąc tymi, które dbają nie tylko o siebie, ale także dzieci i męża.

Poznaj: 13 chwil, w których możesz poczuć szczęście

Po pierwsze: zrobię badania

Na listę badań kobiety obowiązkowo powinny wpisać mammografię i cytologię. To pierwsze jest ciągle jeszcze zaniedbywane przez Polki, pomimo, że można je wykonać za darmo w ramach różnych akcji, jest szybkie i bezbolesne. Drugie skontroluje stan narządów rozrodczych.

Ogólny stan zdrowia pomoże określić morfologia. Jest prosta, a mimo to daje szeroki obraz o ewentualnych infekcjach, zapaleniach, niedokrwistości i innych dysfunkcjach organizmu. Do kalendarza wpiszmy także badanie moczu, dzięki któremu otrzymamy informację o stanie pęcherza moczowego i pracy nerek.

Dieta na cały rok

Odżywianie ma związek nie tylko z sylwetką, ale także ogólnym funkcjonowaniem organizmu. Początek roku to dobry czas na mobilizację, by wprowadzić więcej ryb, kasz, warzyw i owoców, ograniczając czerwone mięso, niezdrowe tłuszcze. Odżywianie ma wpływ na mocne kości, dlatego chroniąc je przed osteoporozą, dbajmy, by przez cały rok dostarczać w różnych postaciach wapnia i witaminy D.

Zobacz: Co jeść, aby poczuć szczęście?

Pytanie: Jak często sprawdzasz swój poziom cukru?

  Kontroluję go regularnie

  Sprawdzam, przy okazji innych badań/zabiegów

  Zdarzyło mi się raz może dwa

  Nigdy nie sprawdzałem/łam