Zdrowe produkty szkodliwe dla zębów

Starszy niż rok
Przebarwienia na zębach potrafią zepsuć niejeden uśmiech. Obok kawy, herbaty i papierosów istnieje wiele innych, z pozoru nieszkodliwych produktów, które wpływają niekorzystnie na biel zębów.

Wbrew pozorom, nie tylko niezdrowe produkty są przyczyną przebarwień zębów. Winowajcą może być także zdrowa, bogata w warzywa i owoce dieta. Pigmenty zawarte w poszczególnych produktach osadzają się na zębach, a nawet niszczą szkliwo.

Czytaj też: Ładne i zdrowe zęby - jak to zrobić?

Warzywa

Po zjedzeniu bardzo widoczne na zębach pozostają buraki. Mimo że ślina radzi sobie z takimi zabrudzeniami, zła kondycja szkliwa sprzyja pojawianiu się przebarwień. Podobnie rzecz ma się w przypadku marchewki, sosu pomidorowego czy ketchupu.

Duża ilość kwasów występuje w warzywach marynowanych. Kwasowość odbija się na kolorze zębów. Wszelkiego rodzaju pikle niekorzystnie wpływają nie tylko na ich barwę, ale i kondycję. Wysoką kwasowość posiadają również pomidory. Mogą powodować nie tylko przebarwienia, ale także erozję szkliwa.

Przyprawy

Naturalne barwniki znajdujące się w pożywieniu mogą stać się dla zębów prawdziwym utrapieniem. Zwolennicy curry, szafranu, kurkumy czy czerwonej papryki nie powinni przesadzać z ich spożywaniem. Przyprawy dość mocno przywierają do szkliwa.

Owoce

Obok warzyw na kolor zębów wpływ mają również owoce. Do „najbrudniejszych” zalicza się jagody, jeżyny, maliny, borówki oraz wiśnie, a także przetwory, w których znajdują się wspomniane owoce - a zatem soki czy dżemy. Są oczywiście zdrowe, ale negatywnie wpływają przy tym na kolor zębów. Można zamiast nich zjeść takie owoce jak winogrona czy pomarańcze, które nie zawierają tak mocnych barwników.

Zobacz: Domowa higiena jamy ustnej

Wino

Do napojów, które są zarówno zdrowe, jak i brudzące, zalicza się wino. Działa ono na zęby bardzo szkodliwie, zwłaszcza, gdy pija się je codziennie. Nie należy też łączyć wina z owocami. Większą kwasowość posiada wino białe, a nie jak mogłoby się wydawać, czerwone. Najlepiej jest przegryzać wówczas ser, który dostarczy organizmowi wapnia.

Napoje izotoniczne

Wszelkiego rodzaju napoje energetyczne i izotoniczne nie sprzyjają bieli zębów. Pełne są kwasów, które wpływają niekorzystnie na szkliwo i doprowadzają do przebarwień. Najlepiej jest ograniczyć ich spożywanie i zastępować je jak największą ilością wody.

Profilaktyka

Z produktów tych nie należy oczywiście zupełnie rezygnować. Wystarczy ograniczyć ich spożywanie oraz myć zęby po każdym posiłku lub żuć gumę do żucia, która stymuluje jamę ustną do produkcji śliny. Po spożyciu kwaśnych produktów lepiej odczekać z myciem zębów ok. 20-30 min, by szkliwo doszło do siebie. Jeśli nie ma takiej możliwości, można przepłukać usta wodą mineralną. Nie należy też zapominać o nitkowaniu zębów.

Czytaj też: Czyść zęby na zdrowie

Zobacz: Nieświeży oddech - jak z nim walczyć?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA