Zdrowie intymne kobiet w ciąży

W czasie ciąży kobieta musi zwracać baczniejszą uwagę na to, co je i pije, jaki tryb życia prowadzi, a nawet jakich używa kosmetyków. Powinna się też baczniej wsłuchiwać w rytm swego organizmu, nie zapominając o codziennej aktywności i pielęgnacji.

Pochwa kobiety w wieku rozrodczym jest miejscem bytowania wielu mikroorganizmów. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w pochwie dorosłej zdrowej kobiety, występuje ok. 100 gatunków bakterii. Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy. Kwas ten jest odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy i jest zaporą przed nadmiernym wzrostem innych bakterii. Oprócz Lactobacillus środowisko pochwy zasiedlają inne bakterie tlenowe i beztlenowe oraz, w niewielkiej liczbie, drożdże.

Zobacz: Czy odpowiednio dbasz o higienę intymną?

Zakażenie pochwy

Zapalenie pochwy może być spowodowane infekcją, alergią lub brakiem równowagi hormonalnej. Charakteryzuje się zwykle zwiększoną ilością wydzieliny z pochwy (upławy), zróżnicowanej pod względem koloru, konsystencji i zapachu co zależne jest od tego, z jakim typem zakażenia mamy do czynienia (bakteryjne czy grzybicze. Przewlekłe zapalenie pochwy może spowodować bezpłodność, jeśli infekcja dojdzie do szyjki macicy i jajowodów, natomiast w przypadku ciąży może być przyczyną przeniesienia infekcji od matki na noworodka. Tak więc ważne jest zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego kobiety przed ciążą, w jej trakcie, w czasie połogu i tuż po.

Zobacz: Okres w ciąży? Krwawienie to nie zawsze miesiączka

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Czytaj też: Przyczyny suchości pochwy. Czy można jej zapobiec?

W czasie ciąży i po porodzie

W Polsce problem zakażenia bakteryjnego pochwy jest mało znany i rzadko podejmowany, mimo że na podstawie badań przeprowadzonych w kilku ośrodkach stwierdza się, że występowanie waginozy bakteryjnej bez objawów klinicznych dotyczy aż 15 proc. kobiet.

Połóg to naturalny okres poporodowy. W tym okresie cofają się zmiany ciążowe w obrębie narządu rodnego. W całym organizmie proces ten może trwać nawet do pół roku. Niezwykle ważne jest utrzymanie  układu moczowo-płciowego w dobrym zdrowiu. W tym czasie organizm kobiety nie tylko regeneruje się i wraca do stanu sprzed ciąży i porodu, ale także podejmuje nowe funkcje związane z karmieniem dziecka, które tym bardziej obciążają organizm kobiety i mogą  narażać go na infekcje. Również i w tym okresie ważna jest wzmożona higiena osobista.

Sprawdź: Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży - objawy i leczenie

Nowe metody walki z zakażeniem

W ramach kuracji, młodym kobietom z waginozą bakteryjną (BV) jeszcze dziesięć lat temu zalecano irygacje pochwy preparatami zawierającymi np. wyciąg z nagietka oraz stosowanie środków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Zalecano też stosowanie dopochwowych preparatów ze szczepami bakterii kwasu mlekowego. Preparaty te można było stosować po kuracji antybiotykowej jako środek pomocniczy w profilaktyce przeciw zakażeniom.
 
Według specjalisty, dra Wojciecha Kluszczyka, u 15 proc. kobiet stosowanie dopochwowych preparatów zawierających bakterie Lactobacillus nie eliminowało jednak drożdży obecnych w przewodzie pokarmowym, które następnie przedostawały się do układu moczowo-płciowego i doprowadzały do nawrotów zakażenia pochwy. Dodatkowo schematy terapeutyczne często ulegają modyfikacji, i wiele  uprzednio stosowanych środków zostaje zastąpionych nowszymi i skuteczniejszymi. U kobiet w czasie ciąży z rozpoznaną waginozą bakteryjną (BV), ale z zachowaną ciągłością błon płodowych, przeprowadzono badanie Oracle II, podczas którego podawano antybiotyki w różnych kombinacjach oraz placebo. Okazało się, że stosowanie antybiotyków nie było uzasadnione. Zaczęto więc kierować się w stronę łagodniejszych preparatów, odbudowujących florę bakteryjną.

Dotychczas na rynku polskim obecny był preparat stosowany dopochwowo – Lactovaginal, zawierający bakterie Lactobacillus rhamnosus. O wiele wygodniej jest łykać kapsułkę nowoczesnego i sprawdzonego probiotyku, popijając wodą, niż aplikować ją dopochwowo!

szo

Czytaj więcej: Zakażenie układu moczowego

Zobacz: Wirus HPV a ciąża. Co trzeba wiedzieć?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA