Nowy sklep

już ON-LINE

Zdrowie intymne kobiet w ciąży

W czasie ciąży kobieta musi zwracać baczniejszą uwagę na to, co je i pije, jaki tryb życia prowadzi, a nawet jakich używa kosmetyków. Powinna się też baczniej wsłuchiwać w rytm swego organizmu, nie zapominając o codziennej aktywności i pielęgnacji.
 

Pochwa kobiety w wieku rozrodczym jest miejscem bytowania wielu mikroorganizmów. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w pochwie dorosłej zdrowej kobiety, występuje ok. 100 gatunków bakterii. Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy. Kwas ten jest odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy i jest zaporą przed nadmiernym wzrostem innych bakterii. Oprócz Lactobacillus środowisko pochwy zasiedlają inne bakterie tlenowe i beztlenowe oraz, w niewielkiej liczbie, drożdże.

Zobacz: Czy odpowiednio dbasz o higienę intymną?

Zakażenie pochwy

Zapalenie pochwy może być spowodowane infekcją, alergią lub brakiem równowagi hormonalnej. Charakteryzuje się zwykle zwiększoną ilością wydzieliny z pochwy (upławy), zróżnicowanej pod względem koloru, konsystencji i zapachu co zależne jest od tego, z jakim typem zakażenia mamy do czynienia (bakteryjne czy grzybicze. Przewlekłe zapalenie pochwy może spowodować bezpłodność, jeśli infekcja dojdzie do szyjki macicy i jajowodów, natomiast w przypadku ciąży może być przyczyną przeniesienia infekcji od matki na noworodka. Tak więc ważne jest zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego kobiety przed ciążą, w jej trakcie, w czasie połogu i tuż po.

Zobacz: Okres w ciąży? Krwawienie to nie zawsze miesiączka

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Czytaj też: Przyczyny suchości pochwy. Czy można jej zapobiec?

W czasie ciąży i po porodzie

W Polsce problem zakażenia bakteryjnego pochwy jest mało znany i rzadko podejmowany, mimo że na podstawie badań przeprowadzonych w kilku ośrodkach stwierdza się, że występowanie waginozy bakteryjnej bez objawów klinicznych dotyczy aż 15 proc. kobiet.

Połóg to naturalny okres poporodowy. W tym okresie cofają się zmiany ciążowe w obrębie narządu rodnego. W całym organizmie proces ten może trwać nawet do pół roku. Niezwykle ważne jest utrzymanie  układu moczowo-płciowego w dobrym zdrowiu. W tym czasie organizm kobiety nie tylko regeneruje się i wraca do stanu sprzed ciąży i porodu, ale także podejmuje nowe funkcje związane z karmieniem dziecka, które tym bardziej obciążają organizm kobiety i mogą  narażać go na infekcje. Również i w tym okresie ważna jest wzmożona higiena osobista.

Sprawdź: Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży - objawy i leczenie

Nowe metody walki z zakażeniem

W ramach kuracji, młodym kobietom z waginozą bakteryjną (BV) jeszcze dziesięć lat temu zalecano irygacje pochwy preparatami zawierającymi np. wyciąg z nagietka oraz stosowanie środków przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Zalecano też stosowanie dopochwowych preparatów ze szczepami bakterii kwasu mlekowego. Preparaty te można było stosować po kuracji antybiotykowej jako środek pomocniczy w profilaktyce przeciw zakażeniom.
 
Według specjalisty, dra Wojciecha Kluszczyka, u 15 proc. kobiet stosowanie dopochwowych preparatów zawierających bakterie Lactobacillus nie eliminowało jednak drożdży obecnych w przewodzie pokarmowym, które następnie przedostawały się do układu moczowo-płciowego i doprowadzały do nawrotów zakażenia pochwy. Dodatkowo schematy terapeutyczne często ulegają modyfikacji, i wiele  uprzednio stosowanych środków zostaje zastąpionych nowszymi i skuteczniejszymi. U kobiet w czasie ciąży z rozpoznaną waginozą bakteryjną (BV), ale z zachowaną ciągłością błon płodowych, przeprowadzono badanie Oracle II, podczas którego podawano antybiotyki w różnych kombinacjach oraz placebo. Okazało się, że stosowanie antybiotyków nie było uzasadnione. Zaczęto więc kierować się w stronę łagodniejszych preparatów, odbudowujących florę bakteryjną.

Dotychczas na rynku polskim obecny był preparat stosowany dopochwowo – Lactovaginal, zawierający bakterie Lactobacillus rhamnosus. O wiele wygodniej jest łykać kapsułkę nowoczesnego i sprawdzonego probiotyku, popijając wodą, niż aplikować ją dopochwowo!

szo

Czytaj więcej: Zakażenie układu moczowego

Zobacz: Wirus HPV a ciąża. Co trzeba wiedzieć?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA