Zdrowie kobiety pod szczególną ochroną

Starszy niż rok
Choroby kobiece dziesiątkują płeć piękną zwłaszcza w krajach, w których panie mają ograniczony dostęp do świadczeń zdrowotnych. Mogłoby się wydawać, że w Polsce z profilaktyką i leczeniem chorób kobiecych nie powinno być żadnych problemów. Ponad 90% społeczeństwa objęte jest przecież bezpłatną opieką zdrowotną dzięki odprowadzanym składkom. Niestety nadal wiele typowo kobiecych chorób nie jest wykrywanych na wstępnym etapie ich rozwoju, ale dopiero w stadium, które zagraża już życiu.

Profilaktyka kuleje

Wiele mówi się o potrzebie prowadzenia efektywnej profilaktyki zdrowotnej. W mediach nagłaśniane są kampanie mające na celu namówienie jak największej liczby kobiet na regularne badania cytologiczne, USG piersi czy mammografię. Rak sutka, piersi czy jajników i narządów kobiecych to największe zagrożenia dla kobiet w Polsce. Niestety wiele nowotworów wykrywanych jest zbyt późno, aby móc podjąć efektywne leczenie i wygrać z groźną chorobą. Profilaktyka w naszym kraju stoi na niskim poziomie. Nawet jeśli kobieta chce zapisać się na wizytę u ginekologa, badanie mammograficzne lub USG, musi często czekać na swoją kolej po kilka miesięcy, podczas gdy niektóre nowotwory rozwijają się w zatrważającym tempie. Z małego guzka wymacanego w piersi po 3-4 miesiącach, w czasie których kobieta czeka na mammografię, może rozwinąć się naprawdę duży guz, który będzie można zlikwidować tylko operacją chirurgiczną z niewykluczoną mastektomią.

Czytaj też: Najczęstsze stany zapalne u kobiet

Jak zapewnić sobie wczesną diagnostykę?

Kobiety muszą być świadome tego, jak ważne jest wczesne wykrywanie wszelkiego rodzaju schorzeń, w tym zwłaszcza nowotworów. Każda z nich najlepiej zna swoje ciało i powinna badać się samodzielnie. Jeśli cokolwiek ją zaniepokoi, musi skonsultować się z lekarzem specjalistą i wykonać niezbędne badania diagnostyczne. Tu pojawia się główny problem, bowiem na wizyty u specjalistów, podobnie jak na badania, trzeba długo czekać. Można uniezależnić się od publicznych przychodni i szpitali oraz przy ponoszeniu niewielkich kosztów miesięcznych zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne w jednej z firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, np. w Signal Iduna. Dzięki wykupieniu indywidualnego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego można korzystać we wskazanych placówkach medycznych, w komfortowych warunkach, z różnorodnych świadczeń – wizyt lekarskich, badań diagnostycznych, zabiegów ambulatoryjnych, szpitalnych czy pielęgniarskich.

Zobacz: Jak często kobieta w ciąży powinna robić badania krwi i moczu?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA