Zęby (tab!)

Starszy niż rok
Uzębienie ma za zadanie chwytanie, rozdrabnianie i miażdżenie pokarmu. Zęby człowieka jako organizmu wszystkożernego łączą cechy uzębienia roślinożercy i drapieżcy – przednie zęby służą do odrywania i odcinania kęsów pożywienia, nato

Uzębienie ma za zadanie chwytanie, rozdrabnianie i miażdżenie pokarmu. Zęby człowieka jako organizmu wszystkożernego łączą cechy uzębienia roślinożercy i drapieżcy – przednie zęby służą do odrywania i odcinania kęsów pożywienia, natomiast tylne do miażdżenia i rozcierania. W zależności od swojej funkcji różnią się one kształtem. Znajdujące się z przodu siekacze mają koronę w kształcie dłuta do sprawnego oddzielania porcji pokarmu, kły mają strukturę stożkowatą, natomiast zęby przedtrzonowe i trzonowe mają płaską powierzchnię z wystającymi guzkami do skutecznego żucia pożywienia.


Zęby ułożone są na łukach zębowych po obu stronach szczęki i żuchwy. U człowieka występują dwa pokolenia zębów – zęby mleczne i stałe. Między 7 a 14 rokiem życia zęby mleczne (w liczbie 20) wypadają, a na ich miejsce wyrastają zęby stałe (w liczbie 32). Różne rodzaje zębów wyrzynają się w różnym wieku (tabela), jednak od tych wartości mogą pojawić się odchylenia, a i sama kolejność wyrastania zębów może być inna.

ZĘBY MLECZNE ZĘBY STAŁE
ZĘBY SIECZNE 6-12 mies. ZĘBY SIECZNE 7-9 lat
KŁY 15-20 mies. KŁY 11-13 lat
ZĘBY PRZEDTRZONOWE 9-13 lat
ZĘBY TRZONOWE przednie: 12-16 mies.
tylne: 20-30 mies. ZĘBY TRZONOWE przednie: 6-7 lat
tylne: 12-14 lat
ZĘBY MĄDROŚCI (TRZONOWE TRZECIE) 17-25 lat

Rozmieszczenie zębów na łukach zębowych zapisuje się w formie specjalnych wzorów. Na pokolenie zębów mlecznych składają się (licząc od środka łuku zębowego): dwa siekacze, jeden kieł i dwa zęby trzonowe występujące w każdej połówce obu łuków zębowych, co zapisuje się wzorem:
2.1.2.|2.1.2.
2.1.2.|2.1.2.
Zęby stałe mają dodatkowo po dwa zęby przedtrzonowe i dodatkowy ząb trzonowy w każdej ćwiartce jamy ustnej. Zapisuje się to wzorem:
3.2.1.2.|2.1.2.3.
3.2.1.2.|2.1.2.3.
W budowie każdego zęba rozróżnia się: koronę, szyjkę i korzeń. Ząb zakotwiczony jest z zębodole dzięki korzeniowi i jest z nim połączony za pomocą błony łącznotkankowej (tzw. ozębnej), natomiast korona wystaje do jamy ustnej i jest właściwym elementem mechanicznym. Pomiędzy nimi znajduje się szyjka zęba. Zewnętrzna powierzchnia korony pokryta jest bardzo twardym szkliwem, a korzenia – kostniwem (cementem). Wnętrze zęba to komora zębowa, która jest wypełniona miazgą zębową, która następnie przechodzi w kanał korzenia.
 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA