Żel do wybielania zębów – jak wybrać najlepszy i stosować?

Żel do wybielania zębów to środek do walki z przebarwieniami szkliwa. Jego zadaniem jest przede wszystkim delikatne wybielanie zębów w warunkach domowych. Zbyt mocna kawa, herbata, wino czy palenie papierosów to czynniki, które przyczyniają się do zmiany koloru zębiny. Żele wybielające to jedne z najczęściej wybieranych produktów z zakresu pielęgnacji i kosmetyki uzębienia. Jak wybrać najlepszy żel i jak go stosować? Wiedza na temat tego produktu z pewnością ułatwi wybór.
Młoda kobieta o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu
źródło:123RF

Spis treści

Wybielanie zębów w to jeden z najbardziej popularnych zabiegów stomatologicznych. Jest to typowy proces chemiczny, który  wykorzystuje działanie substancji utleniających, aby uzyskać zamierzony efekt . Do najbardziej charakterystycznych substancji wybielających należą nadtlenek wodoru i nadtlenek mocznika. Wybielanie zębów w domu jest możliwe również dzięki odpowiedniemu stosowaniu żeli do wybielania. Przyczyn przebarwień zębów jest bardzo dużo. Mogą to być choroby genetyczne, choroby trzustki, krwi czy przyjmowanie przez dłuższy czas leków (głównie tetracyklin) w dzieciństwie. Dieta i sposób odżywiania mają również ogromny wpływ na nieestetyczny uśmiech.  Sam zabieg wybielania zębów nie wymaga specjalnego przygotowania. Najlepiej jednak używać żelu, gdy wszystkie zęby są zdrowe.

Żel-do-wybielania-zebów-–-sklad-i-wlasciwosci">

Żel do wybielania zębów – skład i właściwości

Żele do wybielania zębów to prosta domowa metoda likwidowania przebarwień. Te preparaty skutecznie usuwają  uporczywe plamy i zanieczyszczenia na szkliwie zębów.  

Główne składniki tego typu produktów to:

●     nadtlenek karbamidu, który w połączeniu ze śliną jamy ustnej uwalnia nadtlenek wodoru, odpowiedzialny za wybielanie zębów,

●     azotan potasu, który przeciwdziała nadwrażliwości zębów,

●     jony fluorowe,

●     gliceryna,

●     ksylitol,

●      naturalne substancje dodatkowe (na przykład olejek z mięty pieprzowej, aloes, ekstrakt z owocu granatu czy rumianku),

Skład żeli do wybielania jest tak dobierany, aby domowe wybielanie nie było gwałtowne, a efekt osiągany stopniowo i tym samym bezpiecznie. Preparaty te oparte są na takich mieszankach, które redukując przebarwienia, wzmacniają także szkliwo i minimalizują próchnicę oraz nadwrażliwość zębów. Nie zawierają nadtlenku wodoru, a więc są bezpieczne dla szkliwa i dziąseł. Zawsze jednak należy pamiętać, iż żele wybielające zęby nie wybielą licówek, koron i mostów. Ich formuła jest tak skonstruowana, aby działać bezpośrednio na powierzchnię zęba i przez szkliwo. 

Warto mieć w pamięci jedna zasadę: im wyższe stężenie nadtlenku karbamidu w żelu, tym krótszy czas aplikacji na zębach.   

jak-stosowac-zel-wybielajacy-zeby?">

Jak stosować żel wybielający zęby?

Większość żeli wybielających do zębów to produkty wysokiej jakości, opracowywane we współpracy ze specjalistami z zakresu stomatologii, uwzględniające kierunki rozwoju w sferze wybielania zębów. 

Jak stosować żele wybielające, aby jak najskuteczniej działały?

●     przed nałożeniem gonależy dokładnie wyczyścić i wyszczotkować zęby, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowej,

●     używać nici dentystycznych, aby dokładniej przygotować zęby do procesuwybielania,

●     nakładać gobezpośrednio na zęby za pomocą dodatkowego aplikatora, 

●      stosować w dowolnym czasie, bez konieczności  używania szczoteczki do zębów i wody, 

Producenci zalecają stosowanie takich preparatów wybielających zęby od 7 do 14 dni do 10 minut każdego dnia (długość wybielania jest uzależniona od stopnia przebarwień). Jest to wymagany czas, aby aktywny tlen, uwalniany przez żel dokładnie pokrywał powierzchnię szkliwa i jednocześnie wnikał w głąb zęba.  Wtedy nawet najbardziej oporne przebarwienia są stopniowo likwidowane.

Żele wybielające mogą być też stosowane w formie wybielania nakładkowego. Oznacza to konieczność umieszczenia preparatu w specjalnej nakładce, zakładanej na zęby. Cały proces musi poprzedzić wizyta u stomatologa, który zleca wykonanie dwóch sztywnych nakładek (na podstawie wycisków). Pierwszy instruktaż odbywa się u dentysty, kolejne próby już w domu. Oto schemat stosowania żelu w takiej formie:

●     szczotkowanie i czyszczenie zębów,

●     umieszczenie żelu (przy użyciu strzykawki) w każdej pojedynczej przegródce na ząb w nakładce,

●     pozostawienie tak wypełnionej nakładki na zębach na czas określony przez lekarza, najczęściej przez 4 godziny dziennie lub na noc,

●     zdjęcie nakładki po wybielaniu,

●     wypłukanie i usunięcie pozostałości żelu na zębach i dziąsłach,

●      powstrzymywanie się przez minimum 2 godziny po zabiegu od picia herbaty, kawy czy palenia papierosów.

Żel do wybielania zębów, używany przy pomocy nakładek można stosować 5-10 dni. Niektóre rodzaje tego produktu można pozostawiać na noc. Ale zawsze trzeba zapoznać się z informacjami na ulotce, gdyż metody stosowania mogą być bardzo różne.  

W trakcie żelowej kuracji zalecane jest unikanie „kolorowych potraw”, bardzo gorących lub bardzo zimnych napojów oraz palenia papierosów. Po zastosowaniu produktu wymagana jest nadal ostrożność i dbałość o zęby. Spełnienie tych wszystkich warunków pozwala uzyskać jak najlepsze i jak najtrwalsze skutki wybielenia. Rezultaty widoczne są już po kilku dniach stosowania, a zęby stają się jaśniejsze nawet o 5 tonów. 

wybielanie-zebów-zelem">

Wybielanie zębów żelem

Dlaczego warto wybielać zęby żelem? Podstawową zaletą jest łatwość i szybkość w użyciu, a to zdecydowanie zachęca do systematycznego stosowania. Żele do wybielania powodują likwidowanie przebarwień poprzez ich utlenienie, a właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona. Ich aktywna formuła zapobiega nadwrażliwości, a dostępność w wielu stężeniach pozwala dopasować proces wybielania do indywidualnych potrzeb poszczególnych pacjentów. Żele wybielające, zawierające nowoczesne formuły, wywołują efekt wybielający w znacznie krótszym czasie niż zwykłe żele. Długość kuracji jest określana przez lekarza. 

Żele do domowego wybielania nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, w okresie karmienia piersią i młodzież do 16 roku życia. Należy unikać bezpośredniego kontaktu żelu z oczami, skórą i jamą ustną. W trakcie kuracji żelowej mogą pojawiać się nudności, ból głowy czy nadwrażliwość zębów. Takie objawy są z reguły przejściowe i powinny ustąpić po 3 dniach. Jeśli utrzymują się dłużej, konieczna jest konsultacja stomatologiczna.   

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij