Żel na bazie lnu jak antybiotyk

Wrocławscy naukowcy, od lat badający właściwości lnu, opracowali żel, który ma właściwości antybakteryjne. Preparat może być alternatywą dla antybiotyków, które dotychczas stosowane były w leczeniu trudno gojących się ran.

Len wykorzystywany jest nie tylko w branży spożywczej i przemysłowej, jego zalety zna również medycyna. W Polce len nie odchodzi w zapomnienie za sprawą naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na rynek wprowadzany jest waśnie żel, który stworzony został na bazie lnu genetycznie modyfikowanego. Dzięki związkom takim jak fenylopropanoidy, aminokwasy siarkowe, glutationy, karotenoidy i poliaminy, żel ma właściwości bakterio- i grzybobójcze, toteż pomaga w leczeniu trudno gojących się ran. Jak twierdzą twórcy preparatu, może mieć on duże zastosowanie w dermatologii.

Zobacz: Siemię lniane – właściwości, wskazania, przygotowanie

Preparat został stworzony przez zespół pod kierunkiem prof. Jana Szopy-Skórkowskiego, kierownika Zakładu Biochemii Genetycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie jest to pierwsze odkrycie grupy naukowców, która od lat bada możliwości wykorzystania zalet lnu. Wcześniej zespołowi udało się stworzyć m.in. opatrunki lniane, które również pomagają w leczeniu ran odpornych na leczenie.

Już dziś wiadomo, że preparat na bazie lnu może mieć zastosowanie w przypadku ran, jakie powstały na skutek m.in. owrzodzeń żylnych, miażdżycy, zespołu stopy cukrzycowej. Żel działać ma także na odleżyny oraz chroniczne rany immunologiczne, hematologiczne i owrzodzenia nowotworowe.

Mimo wyników naukowcy narzekają jednak, że włókna lnu, na bazie których pracują, w większości pochodzą z importu. Stąd też powstał pomysł, by powstał w Polsce program rewitalizacji upraw lnu. Miejscem, gdzie roślina ta byłby hodowana na większą skalę, stałby się Dolny Śląsk. Przedsięwzięciu ma pomóc powołanie – jako zaplecza badawczo-rozwojowego – Centrum Biotechnologii i Agrotechniki Lnu.

Czytaj też: Dieta dr Budwig, czyli olej lniany dla zdrowia

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Przeczytaj artykuł
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych?
Płyn Lugola - zastosowanie i dawkowanie. Gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama