Zestaw do wybielania zębów – co zawiera i jaki wybrać?

Zestaw do wybielania zębów pozwala usuwać przebarwienia w domowym zaciszu. To prosta metoda przywrócenia zębom utraconej bieli. Takie zestawy są bezpieczne i wygodne w użyciu. Koszt domowego wybielania jest znacznie mniejszy niż w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. Rynek stomatologiczny oferuje wiele produktów i zestawów wybielających. Co zawiera taki zestaw i jaki wybrać? Odpowiedź na to pytanie z pewnością ułatwi właściwy wybór.
Kobieta trzyma w dłoni nakładki do wybielania zębów
źródło:123RF

Spis treści

Wybielanie zębów przy pomocy zestawu do wybielania zębów to jedna z najpopularniejszych domowych metod likwidacji przebarwień. Samo wybielanie to typowy proces chemiczny, który  wykorzystuje działanie substancji utleniających, aby uzyskać zamierzony efekt . Do najbardziej charakterystycznych substancji  wybielających należą nadtlenek wodoru i nadtlenek mocznika. Zestawy do wybielania pomagają przywrócić zębom piękny kolor, nie nadwyrężając tym samym kieszeni pacjenta.

zestaw-do-wybielania-zebów ">

Zestaw do wybielania zębów 

Wybielanie zębów w domu ma wiele zalet. Zestawy wybielające zęby są proste w użyciu. Ich działanie sprowadza się do kilku podstawowych kroków. Szeroka dostępność tych produktów sprawia, iż coraz więcej osób korzysta z takich możliwości likwidowania przebarwień.  

Oto podstawowe cechy zestawów do wybielania zębów

 • umożliwiają osiąganie długotrwałych rezultatów takiego zabiegu, dzięki możliwości kontynuowania całego procesu w domu,
 •  możliwość powtarzalności zabiegu wybielania zębów, aby skutecznie walczyć nawet z najciemniejszymi przebarwieniami,
 •  wygoda w stosowaniu, co pozwala przeprowadzać zabieg w dowolnym miejscu i czasie w ciągu dnia,
 •   szeroka oferta zestawów wybielających, która stwarza możliwości wybierania preparatów o różnych stężeniach,
 •   niezależność w stosowaniu (bez konieczności dostosowywania się do wizyt w gabinecie stomatologicznym),
 • porównywalnie niski koszt zabiegu,
 • zastosowanie preparatów o niższym stężeniu, co umożliwia większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko nadwrażliwości zębów.

Aby stosowanie zestawów wybielających przynosiło optymalne efekty, warto wcześniej usunąć kamień nazębny w profesjonalnym gabinecie. Osad i zanieczyszczenia, które powstają na płytce nazębnej znacznie utrudniają proces wybielania. Lekarze stomatolodzy zalecają przed każdą sesją wybielającą szczotkować i czyścić zęby nicią dentystyczną

co-zawiera-zestaw-wybielajacy-zeby? ">

Co zawiera zestaw wybielający zęby? 

Zestawy wybielające zęby składają się z kilku elementów, które skutecznie ułatwiają likwidowanie przebarwień w warunkach domowych. Są to z reguły produkty małe i poręczne, wykorzystujące w swoim działaniu zaawansowane technologie wybielania. Urządzenia te przywracają biel zębom przy użyciu niebieskiego światła i specjalnego żelu. 

Podstawowymi składnikami większości zestawów do wybielania są:

 •  żel wybielający, który pozwala usuwać plamy i przebarwienia, a także mineralizuje szkliwo i zapewnia świeży oddech,
 •  nakładki silikonowe,
 • urządzenie USB Blue Light, które działa jak lampa LED.

Aktywator światła LED skutecznie wzmacnia działanie żelu, a tym samym samo wybielanie. Wystarczy przyłożyć nakładkę do aktywatora światła, a następnie nałożyć nakładkę na zęby. Po upływie określonego czasu (zazwyczaj 10 minut) aktywator wyłącza się automatycznie, sygnalizując koniec dodatkowym dźwiękiem. Urządzenia te zasilane są przez wejścia USB lub bezprzewodowo. 

jaki-zestaw-wybielajacy-zeby-wybrac?">

Jaki zestaw wybielający zęby wybrać?

Wszystkie zestawy wybielające do zębów są skuteczne pod warunkiem ich prawidłowego używania. Poszczególne rodzaje posiadają wiele funkcji, a wybór uzależniony jest od oczekiwanych efektów. Niektóre z zestawów natychmiast usuwają osad z powierzchni zębów, inne działają wolniej, ale także skutecznie. Niektóre modele, w zależności od zastosowanego żelu, dodatkowo wzmacniają szkliwo (jego twardość) lub obniżają podatność na próchnicę. W niektórych zestawach preparaty służące do wybielania działają także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. 

Rynek oferuje również zestawy zasilane sieciowo, posiadające 2 programy działania:

 • program intensywnego wybielania, stosowany jako pierwszy etap zabiegu,
 • program utrzymywania efektu wybielania jako drugi etap.

Warto wybierając dany produkt zapoznać się szczegółowo z instrukcją, aby zakupiony zestaw spełniał oczekiwania i indywidualne potrzeby pielęgnacyjne. Dla osób praktycznych przeznaczone są bezprzewodowe zestawy do wybielania zębów. Warto także, aby nakładki były silikonowe. Ten elastyczny materiał doskonale przylega do zębów i wygodnie leży w ustach. Wodoszczelność nakładek zapewnia ich prawidłowe i bezpieczne czyszczenie, a także wielokrotne używanie. Niektóre z nich posiadają funkcje podłączenia do smartfona. Dodatkowym atutem jest wskaźnik skali wybielania, który pozwala na samodzielny pomiar jakości wybielania zębów. 

Zestawy do wybielania zębów tworzone są na bazie wiedzy stomatologicznej. Warto wybrać taki, który posiada kilka podstawowych cech:

 •  jest praktyczny i wydajny,
 • posiada prosty sposób aplikacji na zęby,
 •  szybki w działaniu (jednorazowe wybielanie 10-15 minut),
 • widoczne efekty już po pierwszej aplikacji,
 • wyposażenie aktywatora w timer, który sygnalizuje zakończenie zabiegu,
 • forma nakładek, zapewniająca położenie takiej samej ilości żelu na górną i dolną część szczęki.

Czytaj też:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij