Zidentyfikowano gen, który zapobiega rakowi skóry

Grupa polskich i australijskich naukowców odkryła kolejny gen, który może zapobiegać rakowi skóry. Może to ułatwić leczenie wielu osób.

Badania prowadzą wspólnie naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie oraz Monash University Central Clinical School w Melbourne, w Australii. Dotyczą one antyonkogenów, czyli genów, które chronią przed nowotworami. Znanych jest ponad 700 antyonkogenów występujących u ludzi, ale tylko kilka może przeciwdziałać rakowi skóry. Sukces naukowców, ogłoszony niedawno na platformie PLOS ONE, oznacza dodanie nowego antyonkogenu do tej krótkiej listy.

Zobacz: Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?

Gen GRHL1

Wykryty antyonkogen nazywany jest GRHL1 (Grainyhead-like 1) i ma działanie zapobiegające nowotworom skóry typu nieczerniakowego. Był on znany już wcześniej, w roku 1998 zidentyfikował go dr hab. Wilanowski, który prowadzi również bieżące badania. Dotychczas wiadomo było jednak jedynie, że współodpowiedzialny jest on za formowanie skóry u człowieka.

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Zobacz też: Zespół Cushinga

Zespół naukowców poddał na razie testom odpowiednik GRHL1 u myszy. U jednych wyłączono ten gen, a u innych nie wprowadzono zmian. Jak się okazało, wśród myszy z nokautem na poważne nowotwory skóry zapadało aż 33% populacji. Natomiast w grupie kontrolnej, w tych samych warunkach, ale bez genetycznej ingerencji, dotknęły one 7% przypadków. Nie oznacza to oczywiście, że podobne proporcje występować będą u ludzi, mimo wszelkich podobieństw genetycznych. Naukowcy jednak już rozpoczęli badania, które mają pozwolić na ustalenie skali tego zjawiska wśród ludzi.

To odkrycie może pomóc wielu ludziom. Zarówno dorośli, jak i dzieci z uszkodzonym genem GRJL1, dzięki wcześniejszemu wykryciu wady, będą mogli zapobiegać chorobie. Sama świadomość pozwoli na zwrócenie uwagi na czynniki, które mogą powodować raka skóry, np. solaria czy silne słońce. W przyszłości ta wiedza może służyć również w leczeniu.

Czytaj też: Kawa ochroni cię przed rakiem skóry?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA