Zielona herbata chroni przed rakiem układu pokarmowego

Z badań, jakie przeprowadzone zostały przez kanadyjskich naukowców wynika, że u kobiet, które piją zieloną herbatę minimum trzy razy w tygodniu, zachorowalność na raka układu pokarmowego jest kilkanaście procent niższa.

O dobroczynnych właściwościach zielonej herbaty wiemy już tyle, że poprawia ona metabolizm, co wspomaga odchudzanie i utrzymanie zdrowej wagi ciała, jak również pomaga obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu. Ale to niejedyne właściwości tego napoju – coraz częściej naukowcy podkreślają, że zielona herbata znajduje zastosowanie także w leczeniu konkretnych typów raka. Najnowsze badania wskazują, że regularne picie tego napoju chroni nas przed nowotworami układu pokarmowego.

Poznaj: Zaskakujące właściwości herbaty

Zielona herbata a zdrowie

Kanadyjscy naukowcy, którzy opublikowali badania na łamach magazynu „American Journal of Clinical Nutrition”, przez 10 lat sprawdzali nawyki żywieniowe 69 tysięcy kobiet w średnim wieku z Chin. Okazało się, że w grupie kobiet, które regularnie piły zieloną herbatę (min. 3 razy w tygodniu), zachorowalność na raka jelita grubego, żołądka i gardła była o 14 proc. niższa, niż u pozostałych uczestniczek badań. 

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Choć dotychczas leczniczą rolę w profilaktyce chorób nowotworowych przypisywano znajdującym się w zielonej herbacie polifenolom, które neutralizują wolne rodniki, badacze nie są do końca pewni, czy to właśnie one działają przeciwrakowo. Równie dobrze taką funkcję mogą pełnić kofeina czy witaminy, jakie również znajdują się we wspomnianym napoju. 

Autorzy badań zastrzegają jednak, że na wyniki mogły mieć wpływ także inne czynniki. Zauważono bowiem, że kobiety, które regularnie piją zieloną herbatę, mają większą wiedzę na temat zdrowego odżywiania, co w praktyce oznacza bardziej zbilansowaną dietę.

Zobacz: Yerba Mate - a z czym to się pije?

Czytaj też: Dzika róża - właściwości owoców z dzikiej róży

Zobacz też: Herbata z hibiskusa - właściwości, działanie i przeciwskazania

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA