Zima bez urazu cz. 1

Zima sprzyja rozwijaniu sportowych umiejętności. Niestety, uprawiając zimowe dyscypliny jesteśmy narażeni na poważne wypadki.
 

Skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia

Na stokach narciarskich czy lodowiskach możemy z łatwością stracić kontrolę nad swoim ciałem. Chociaż nie tylko tam. Także spacerując w piękny, mroźny dzień możemy niespodziewanie stracić równowagę i niefortunnie się przewrócić. Upadając grozi nam skręcenie. Skręcenie to nic innego jak naderwanie więzadła, czyli łączenia stawu. Jest to uraz bardzo bolesny, który w łagodnych przypadkach można wyleczyć samemu stosując okłady. Gdy jednak opuchlizna i ból nie przechodzą należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby wykluczyć złamanie. Zlekceważone skręcenia mogą grozić poważnymi powikłaniami. Doprowadzać to może do uszkodzenia stawów czy mięśni. Dodatkowo staw może zostać osłabiony i zniekształcony.

Innymi urazami, jakich możemy doznać podczas zimy, są stłuczenia. Stłuczenia to urazy tkanek miękkich, często powiązane z wylewem krwi. Na skórze widoczny jest wówczas siniak (sina plama). Na szczęście większość stłuczeń zanika samodzielnie po kilku dniach. Pomocne w poradzeniu sobie ze stłuczeniami okazać się mogą okłady lub chłodzenie wodą z kranu. Wyposażyć się możemy również w środki przyspieszające gojenie dostępne powszechnie w aptekach.

Częstymi urazami są również zwichnięcia. Zwichnięcie i stłuczenie są do siebie podobne, w przypadku zwichnięcia jednak ból jest dużo większy. Zwichnięcie wiąże się zazwyczaj z długotrwałym leczeniem. Czasem konieczne jest wręcz unieruchomienie kończyny w gipsie. Tego typu uraz objawia się opuchlizną oraz bólem odczuwalnym przy każdym ruchu. Przy zwichnięciu trzeba się upewnić, że nie zerwały się więzadła albo nie zostały złamane kości.

Złamania i wstrząśnieni

Do najbardziej bolesnych i mogących przynosić konsekwencje urazów zaliczamy złamania i wstrząśnienia mózgu. Do złamań dochodzi w momencie, gdy nasze kości wystawione zostaną na działanie siły, która będzie w stanie je uszkodzić. Objawem jest natychmiast odczuwalny ból, brak możliwości wykonywania ruchów daną kończyną i obrzęk. W momencie, gdy dochodzi do złamania należy unieruchomić kończynę. Jeżeli jeździmy na nartach mamy możliwość wykorzystania elementów wyposażenia sprzętu narciarskiego. Narty oraz kijki mogą okazać się przydatne w unieruchamianiu złamanych kończyn. Kategorycznie zabronione jest pozostawianie kończyny w pozycji nienaturalnej. Jeżeli wraz ze złamaniem występuje rana lub kość przebiła skórę należy jak najszybciej wezwać fachową pomoc medyczną. Jeśli podejrzewamy złamanie kręgosłupa (bóle w okolicy pleców) poszkodowanego należy ułożyć na płaskiej powierzchni i upewnić się, aby nie wykonywał żadnych ruchów aż do momentu przybycia służb ratunkowych.

Przeczytaj także: Złamania – objawy, pierwsza pomoc, etapy gojenia

Na wstrząśnienie mózgu najbardziej narażone są osoby poniżej osiemnastego roku życia oraz osoby starsze. Wstrząśnienie mózgu to łagodne następstwo urazu mózgu objawiające się krótkotrwałą utratą przytomności na okres nie dłuższy niż sześć godzin. Inne objawy to zanik pamięci dotyczącej wyniku doznania urazu, zanik pamięci dotyczącej zdarzeń tuż po wypadku oraz krótkie zaburzenia w pracy serca i oddechu. Wstrząśnienie mózgu często nazywane jest wstrząsem, które w rzeczywistości jest dużo poważniejszym urazem.

Sprawdź: Jak sól wpływa na złamania

Omdlenia

Zdarza się, że wraz z urazami pojawia się również utrata przytomności, która także może wystąpić samoistnie. Jest następstwem zbyt niskiego ciśnienia lub niewydolności serca. Omdlonego należy ułożyć płasko na plecach i unieść nogi ku górze, po powrocie do przytomności najlepiej jest podać coś do picia. Jeżeli omdlenie trwać będzie dłużej niż kilkanaście sekund wymagane jest sprawdzenie tętna oraz oddechu. Jeżeli oddech oraz tętno są w normie wskazane jest ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Jest to pozycja, w której człowieka układa się na boku z dłonią górnej ręki pod policzkiem, dolną ręką odchyloną nieco do tyłu i nieco zgiętą nogą znajdującą się bliżej podłoża. Jeżeli w przeciągu dwóch godzin poszkodowany nie odzyska przytomności należy zamienić bok, na którym leży poszkodowany. Stale należy również kontrolować puls i oddech.

Czytaj też: Omdlenia - kiedy padasz bez czucia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA