Nowy sklep

już ON-LINE

Zimno na ustach, czyli opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa zwana zimnem na ustach lub febrą jest chorobą zakaźną skóry. Piekący i swędzący wykwit opryszczki pojawia się najczęściej podczas osłabienia organizmu, gdy jesteśmy przeziębieni lub po intensywnym opalaniu się. Choć nie trwa zbyt długo, może powracać nawet kilka razy w roku. Nasila się zwłaszcza jesienią i zimą.
Kobieta z opryszczką na ustach
Źródło: 123RF

Spis treści

Za pojawienie się tzw. zimna na ustach odpowiedzialny jest bardzo popularny wirus Herpes simplex virus (HSV-1) z rodziny wirusów wywołujących ospę wietrzną i półpaśca. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że nosicielami tego wirusa jest aż 80-90 procent całej populacji ludności na świecie. Do tej pory naukowcy nie wiedzą jednak, dlaczego tylko u połowy nosicieli wirus wywołuje opryszczkę na ustach, a u reszty jest utajony i nie daje żadnych objawów zakażenia. Opryszczka często nazywana jest zimnem na ustach, bo umiejscawia się najczęściej na wardze górnej lub dolnej, na granicy skóry i błon śluzowych lub w okolicy nosa.

Jak się zaczyna opryszczka wargowa?

Delikatne swędzenie nad górną wargą jest sygnałem, że za 2-3 dni rozwinie się bolesne i piekące zimno na ustach. W miejscu swędzenia pojawi się jeden lub kilka drobnych pęcherzyków wypełnionych początkowo płynem surowiczym a z czasem ropną wydzieliną. Pęcherzyki łatwo pękają i rozsiewają wirusy. Musi minąć kilka dni, żeby wyschły i zamieniły się w strupki. Objawy zakażenia powinny minąć po 6-10 dniach, na skórze mogą pozostać jedynie drobne ślady po zabliźnieniu się pęcherzyków.

Zobacz też: Spierzchnięte i suche usta - przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Trzeba jednak pamiętać, że po zniknięciu objawów w organizmie nadal utrzymuje się długotrwały stan nosicielstwa, bo wirus, który raz umiejscowił się w zwojach nerwowych pozostaje w organizmie do końca życia. Najbardziej zaraźliwy jest wirus aktywny, dlatego w czasie choroby i tuż po niej trzeba zachować ostrożność w kontaktach z innymi osobami. Lekarze zalecają, żeby chore osobny przestrzegały kilku podstawowych zasad higieny:

  1. Często myły ręce i nie dotykały zainfekowanego miejsca
  2. Nie piły z cudzych szklanek i nie pozwały pić ze swojej
  3. Korzystały tylko ze swoich sztućców
  4. Nie korzystały z cudzych ręczników do wycierania twarzy
  5. Nie całowały się w czasie wykwitu opryszczki
  6. Nie korzystały z cudzych kosmetyków, np. szminek
 

Reklama

Zimno na ustach częstsze u kobiet

Zakażeni wirusem HSV mają duże skłonności do nawrotów opryszczki wargowej, zwykle w tych samych miejscach. U jednych zimno na ustach pojawia się co kilka miesięcy, u innych raz w roku, albo jeszcze rzadziej. Nawrotowa postać opryszki wargowej pojawia się zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Panie silniej też odczuwają subiektywne objawy opryszczki wargowej, takie jak ból i pieczenie. Udowodniono też, że wirus HSV-1 jest czuły na wahania cyklu menstruacyjnego.

Jedynie 7 procent mężczyzn i 11 procent kobiet prosi o pomoc lekarza, gdy pojawi się zimno na ustach. Dlaczego tak mało? Bo pokutuje powszechne przekonanie, że opryszczka wargowa to zwykły problem kosmetyczny, którego nie trzeba leczyć. Nic bardziej mylnego, niestety niewiele osób wie, że nieleczone zimno na wardze może spowodować powikłania. Gdy wirus zaatakuje oko może doprowadzić do zapalenia rogówki lub opon mózgowordzeniowych, a wtedy istnieje ryzyko utraty wzroku lub groźnych powikłań neurologicznych. Dlatego nie wolno lekceważyć zimna na ustach.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)