Złamania u dzieci – jak pomagać

Jak zareagować, co zrobić, gdy dziecko złamie nogę czy rękę?
 

Każdy kto ma dzieci wie, że trudno im usiedzieć na miejscu. Biegają, skaczą, szaleją. Ale takie ich prawo. Dorosłym pozostaje trzymać rękę na pulsie i pilnować, by dzieci nie przesadzały i nie zrobiły sobie nic złego. Ale jak reagować w przypadku złamania?

Pierwsza pomoc przy złamaniach wygląda podobnie jak u dorosłych. Najpierw zawsze trzeba wezwać karetkę.

Jeśli doszło do złamania kości, trzeba unieruchomić dwa sąsiadujące z nią stawy. Jeżeli natomiast doszło do uszkodzenia stawu, trzeba unieruchomić dwie przylegające do niego kości. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt, ale jeśli nie ma go pod ręką, najważniejsze, by poszkodowany siedział lub leżał nieruchomo. Złamana kończyna nie może się przemieszczać w czasie transportu.

Jeśli doszło do przebicia skóry kością i mamy do czynienia z krwawieniem, należy je zatamować. Nie wolno próbować nastawiać kości ani czyścić rany. Trzeba założyć jałowy opatrunek i wezwać pogotowie. Nie wolno przesuwać ofiary, jeśli istnieje ryzyko, że doszło do uszkodzenia kręgosłupa, szyi lub miednicy.

Rozmawiając z dzieckiem, tłumacząc mu, że nie może się ruszać i tamując ewentualny krwotok należy poczekać na przyjazd karetki i profesjonalną pomoc. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje Twojego wsparcia.

szo

Źródło: Medme.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA