Złe łączenie pokarmów - zamęt wśród enzymów

Starszy niż rok
Zasada łączenia pokarmów ma ścisły związek z fundamentalnym prawem fizjologii, które mówi, że właściwe i całkowite wchłanianie pożywienia jest rezultatem działania odpowiednich enzymów trawiennych.

Po pierwsze więc trzeba mieć ich wystarczającą ilość w organizmie. Po drugie różne rodzaje żywności, a nawet produkty z tej samej grupy, do strawienia potrzebują innych enzymów. Jeśli podczas jednego posiłku spożywa się wiele różnych składników, w organizmie powstaje zamęt oraz trudność z wytworzeniem wszystkich potrzebnych enzymów jednocześnie.

Oto zasady, których trzeba przestrzegać przy łączeniu różnych pokarmów:

1. Posiłki wysokobiałkowe spożywaj na początku posiłku. Potrawy te do strawienie wymagają dużej ilości kwasów żołądkowych, podczas gdy w porównaniu z nimi skrobia lub inne pokarmy potrzebują ich niewiele. Generalnie pokarmy z wysoką zawartością białkową to wszelkie warzywa strączkowe, orzechy, nasiona, produkty zwierzęce.

2. Słone pokarmy jadamy przed innymi, ponieważ sól pobudza wydzielenie soków żołądkowych niezbędnych do trawienie innych pokarmów.

3. Białko, tłuszcze i skrobie najlepiej łączyć z nieskrobiowymi warzywami - kapusta włoska, brokuły, liście repy, rzodkiewka.

4. Owoce i pokarmy słodzone powinny być jadane osobno albo w małych ilościach na końcu posiłku. Przed owocami i słodyczami najlepiej spożyć sporą porcję zielonej sałaty.

5. Melon należny jeść osobno, ponieważ jest trawiony bardzo szybko, więc wszystkie inne składniki z którymi zostałby połączony opóźnią tylko ich trawienie, powodując fermentację.

6. Picie soków owocowych w trakcie posiłków jest niewskazane, gdyż zaburza trawienie.

7. Mleko staraj się pić osobno.

8. Sałata i seler naciowy dobrze komponują się ze wszystkimi owocami.

9. Orzechy, ser, jogurt, kefir dobrze łączyć ze wszystkimi kwaśnymi owocami.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA