Nowy sklep

już ON-LINE

Zmiany nowotworowe piersi – nie każda z nich to rak

Czym jest nowotwór, jak powstają złośliwe i niezłośliwe zmiany w piersiach i jakiego typu leczenia wymagają?

Rak piersi to najczęstszy (≈ 21%) złośliwy nowotwór występujący u kobiet. W Polsce co roku zapada na niego około 15 tysięcy kobiet. Jedna trzecia z nich umiera – głównie z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby. Rak piersi czasami rozwija się również u mężczyzn (w Polsce około 150 przypadków rocznie) – choroba ma wówczas bardzo złe rokowanie.

Każda komórka ludzkiego organizmu ma swój cykl życiowy. Informacje o nim zakodowane są w DNA znajdującym się w jądrze komórki. Komórka powstaje, następnie rośnie, dzieli się, starzeje i w końcu umiera. Zaprogramowana śmierć komórki nosi nazwę apoptozy. Nowotwór złośliwy to nic innego jak zbiór uszkodzonych komórek, które „zapomniały”, że nadszedł czas ich śmierci. Komórki te nie są w stanie ulec apoptozie – stają się nieśmiertelne i zaczynają się mnożyć bez końca. Leczenie jest trudne i długotrwałe – poza operacyjnym usunięciem zmiany konieczne jest zazwyczaj stosowanie chemio- lub/i radioterapii.

Czytaj także: Kto jest narażony na raka piersi?

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Nowotwór niezłośliwy (łagodny) również powstaje pod wpływem mutacji, która pojawia się w DNA komórki. Charakteryzuje się powolnym wzrostem, jest ograniczony do narządu, z którego się wywodzi i nie daje przerzutów do odległych narządów. Komórki budujące niezłośliwy nowotwór są podobne do prawidłowych komórek organu, w którym rozwija się guz. Całkowite wyleczenie jest zazwyczaj możliwe i wymaga jedynie całkowitego usunięcia zmiany nowotworowej (bez konieczności stosowania uzupełniającej chemio- czy radioterapii). Zmiana zdrowej komórki w komórkę nowotworową nosi nazwę transformacji nowotworowej.

Czytaj także: Czym jest mastopatia i jakie są metody wykrywania raka

Gruczoły piersiowe zbudowane są z wielu różnych typów komórek. Większość z nich, w pewnych specyficznych warunkach, może ulec transformacji nowotworowej. W zależności od typu komórki ulegającej transformacji, a także od cech, które posiadają powstałe komórki nowotworowe, wyróżniamy bardzo wiele typów zmian nowotworowych piersi. Około ¾ z nich to zmiany o charakterze łagodnym. Pozostałe zmiany to nowotwory złośliwe – najczęstszym z nich jest właśnie rak piersi.

Pamiętaj! NIE ISTNIEJĄ żadne domowe sposoby leczenia raka piersi!

Zobacz: Biopsja piersi, czyli biopsja mammotoniczna

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Czy badasz swoje piersi?

  Tak, wykonuję samobadanie

  Tak, chodzę na mammografię

  Tak, wykonuje samobadanie i chodzę na mammografię

  Tak, chodzę na USG

  Nie, nigdy nie badałam swoich piersi