NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Zmiany w kalendarzu szczepień ochronnych na 2019 rok

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia szczegółowo opisuje program szczepień ochronnych na 2019 rok. Czy coś się zmieni? Przede wszystkim szczepienie przeciwko gruźlicy zostanie przesunięte z pierwszej doby życia na drugą lub trzecią, a szczepienia przeciwko odrze, różyczce i śwince zostaną wykonane w szóstym roku życia, a nie dziesiątym, jak było do tej pory.
szczepionka wykonywana dziecku
Źródło: 123RF
Spis treści

Każdego roku wydawany jest Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, a wszelkie zmiany w nim zawarte wynikają z konsultacji i badań lekarzy, naukowców, a także epidemiologów.

Szczepienie przeciwko gruźlicy

Dotychczas szczepionka na gruźlicę była wykonywana w pierwszej dobie życia noworodka, natomiast w 2019 roku szczepienie odbędzie się w drugiej lub trzeciej dobie życia, jednak ważne by miało ono miejsce przed wyjściem maluszka ze szpitala. Dlaczego? Chodzi o to, by po zaszczepieniu był jeszcze czas na obserwację dziecka przez neonatologów.

Przesunięcie terminu ma także inne podłoże. Rodzice domagali się, by wykonywać je później, by był czas na upewnienie się, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do zaszczepienia dziecka.

Jaka zmiana w szczepieniach przeciwko odrze, różyczce i śwince?

Kolejna zmiana ma miejsce w przypadku tzw. szczepienia MMR, czyli szczepionki skojarzonej, która dotyczy odry, różyczki i świnki. Dotychczas miała ona miejsce w dziesiątym roku życia, jednak wykonanie jej wcześniej ma związek z potrzebą, by dzieci przyjęły obie dawki szczepienia przed pójściem do szkoły.

Nowe obowiązkowe szczepienia

Poza opisanymi zmianami z czasem mają wejść również nowe obowiązkowe szczepienia, uzpełniając kalendarz szczepień, jednak ze względu na czas wprowadzania procedur, prawdopodobnie nie będą one obowiązywać jeszcze w 2019 roku.

Obowiązkowe mają być szczepienia na:

Ponadto różyczka należała do szczepień zalecanych, jednak ma ona być szczepieniem obowiązkowym dla kobiet w wieku 19 lat.

Czytaj również:

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Wiadomości
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Przeczytaj artykuł
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu - ile trwa i jaka temperatura?
Zapalenie napletka u dziecka - domowe sposoby i leczenie

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama