
Spis treści
- Szczepienie przeciwko gruźlicy
- Jaka zmiana w szczepieniach przeciwko odrze, różyczce i śwince?
- Nowe obowiązkowe szczepienia
Każdego roku wydawany jest Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego, a wszelkie zmiany w nim zawarte wynikają z konsultacji i badań lekarzy, naukowców, a także epidemiologów.
Szczepienie przeciwko gruźlicy
Dotychczas szczepionka na gruźlicę była wykonywana w pierwszej dobie życia noworodka, natomiast w 2019 roku szczepienie odbędzie się w drugiej lub trzeciej dobie życia, jednak ważne by miało ono miejsce przed wyjściem maluszka ze szpitala. Dlaczego? Chodzi o to, by po zaszczepieniu był jeszcze czas na obserwację dziecka przez neonatologów.
Przesunięcie terminu ma także inne podłoże. Rodzice domagali się, by wykonywać je później, by był czas na upewnienie się, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do zaszczepienia dziecka.
Jaka zmiana w szczepieniach przeciwko odrze, różyczce i śwince?
Kolejna zmiana ma miejsce w przypadku tzw. szczepienia MMR, czyli szczepionki skojarzonej, która dotyczy odry, różyczki i świnki. Dotychczas miała ona miejsce w dziesiątym roku życia, jednak wykonanie jej wcześniej ma związek z potrzebą, by dzieci przyjęły obie dawki szczepienia przed pójściem do szkoły.
Nowe obowiązkowe szczepienia
Poza opisanymi zmianami z czasem mają wejść również nowe obowiązkowe szczepienia, jednak ze względu na czas wprowadzania procedur, prawdopodobnie nie będą one obowiązywać jeszcze w 2019 roku.
Obowiązkowe mają być szczepienia na:
- HPV – wirus brodawczaka ludzkiego,
- meningokoki,
- rotawirusy.
Ponadto różyczka należała do szczepień zalecanych, jednak ma ona być szczepieniem obowiązkowym dla kobiet w wieku 19 lat.
Czytaj również:
Oceń artykuł
(liczba ocen 22)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!